Virüslerin yol açtığı rahatsızlıklara göz atarsak karşımıza en fazla çıkacak rahatsızlık soğuk algınlığı olur. Her insan genelde senede 2-3 defa soğuk algınlığına yakalanabilir. Soğuk algınlığının çocuklarda ve gençlerde görülme oranı daha fazladır.


Soğuk Algınlığının Nedenleri; Çevresel etkenler, iklim, havadaki nem, ısı, Soğuk havada kalmak - üşümek, Kişinin Bağışıklığı, Yorgunluk, şeker hastalığı, kan rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları gibi bağışıklığı düşüren rahatsızlıklar. Virüsler (200'den fazla soğuk algınlığına neden olan virüs türü vardır)


Soğuk Algınlığı Nasıl Bulaşır ?
Konuşma, hapşurma veya öksürme sırasında yayılan hastalıklı damlacıklar. Bu tanecikler 180 cm'ye kadar yayılabilir. Damlacık taneleri iki güne kadar havada dolaşabilir. Fiziksel münasebet; öpüşme, sarılma, tokalaşma, yiyecekler, ortak kullanılan çatal veya bardaklar virüsleri bulaştırabilmektedir.


Soğuk Algınlığının çok karşılaşılan belirtileri; Boğazda kuruluk ve ağrı, öksürük ve hapşırık,burun tıkanıklığı, hafif ateş, baş ağrısı, soğuk algınlığında; kas ağrısı, gözlerde kızarıklık, iştah kaybı, halsiz ve bitkin hissetme, titreme gibi daha seyrek görülen belirtiler de bulunmaktadır. Soğuk Algınlığının yol Açabileceği hastalıklar; Soğuk algınlığı vücudun mukavemetini düşürür. Bu sizi diğer rahasızlıklar için dayanıksız hale getirebilir. Soğuk algınlığı olan bireylerde; alerji, astım, sinüzit, farenjit, bademcik iltihabı gibi hastalıkların da görülme ihtimali mevcuttur.


Aşağıdaki belirtilere sahipseniz mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir;
kusma, nefes almakta güçlük, yutkunurken ağrı hissi, kalıcı öksürük, kalıcı ateş, kalıcı tıkanıklık ve baş ağrısı .


Soğuk Algınlığından Kaynaklanan Ağrılar; Ağrı soğuk algınlığına karşılaşabileceğiniz oldukça rahatsız edici belirtilerdendir. Ağrı yaşınıza, gribinizin şiddetine göre farklılık gösterebilir. Soğuk algınlığı belirtileri bir haftadan 10 güne kadar kendini gösterebilir. Bu süreçte ağrılar da peşinizi bırakmayabilir. bedeninizin virüsü mağlup etmek için savaşması bu ağrılara yol açabilmektedir. Ağrılar kendinizi daha da yorgun hissetmenize yol açabilir. Bu ağrılarla baş edebilmeniz, kontrol altına alabilmeniz pek tabi mümkün. Mutlaka bir uzmana danışın ve sizin için uygun olan soğuk algınlığı tedavisini tam zamanında almaya başlayın!


Ağrılarınızla ilgili bilinç kazanmak, ağrınızın derecesini bilmek, ağrılarınızla ilgili kendinizi test etmek ve yakın zamanda uzman doktorların canlı yayında ağrılarla ilgili önemli bilgiler sunarak sorularınızın cevaplanacağı, yeni bir ağrı bilinçlenme platformu olan agriyiyen.com sitesini de ziyaret etmenizi öneririz.