Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Grup Yorum 30. Yıl Konserleri

  Grup Yorum, 30. yılını halk konserleriyle kutluyor

  "Türküler susmaz halaylar sürer!" Böyle demiştik, Grup Yorum'un geçen nisan ayında Bakırköy'de düzenleyeceği "Bağımsız Türkiye" konseri sudan bir sebeple iptal edildiğinde. Yorum'la özdeşleşen bu deyiş, aslında Grup'un ruhunu yansıtan, onunla bütünleşen, ete kemiğe bürünen bir slogan.

  Hep yasaklandılar; sanatçıları gözaltına alındı, Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılandılar, albümleri toplatıldı, merkezleri basıldı, çalgıları kırıldı, üyeleri ölüm tehditleri aldı, konsere bilet satanlar suçlandı... Bundan dolayı bir direnişin adıdır Yorum. Tüm sindirmelere rağmen yılmadan, bıkmadan halkla buluşmak için çabaladılar.
  30. yılını kutlayan Grup, stadyumlarda konserler düzenlemek için başvuru yaptığında "güvenlik" gerekçesiyle izin çıkmadı. (Hâlbuki Tuncel Kurtiz ve Suavi gibi sanatçıların katıldığı 2010'da İnönü Stadı'ndaki binlerce insanın katıldığı "25. Yıl Konseri" daha dün gibi hafızalarda).


  Yorum, stadyumlarda yapmak için izin çıkmayan "30. Yıl Konseri"ni şehir meydanlarında yapmaya karar verdi.


  İlk durak Adana'ydı. İkincisi ise İzmir oldu.  Gündoğdu'da Grup Yorum coşkusu  Grup Yorum, İzmir Gündoğdu Meydanı'nda verdiği konserle on binlere seslendi.

  İZMİR'de bir çok parti mitingine ve etkinliğe ev sahipliği yapan Gündoğdu Meydanı'nda Grup Yorum, verdiği konserle on binlere seslendi. 30'uncu yılını kutlayan ve en bilinen 30 şarkılarını söyleyip dinleyenlerini coşturan grup üyeleri, kendilerine stadyumlarının yasaklandığını, ama bu kez alanları daha fazla doldurduklarını, yürüyüşlerine devam edeceklerini söyledi.

  Bu yıl 30'uncu yılını stadyumlarda vereceği konserlerle kutlamak isteyen Grup Yorum üyeleri, bu taleplerinin çeşitli gerekçelerle kabul edilmemesi üzerine 5 ilde meydanlarda halk konserleri vermeye karar verdi.

  Bu konserlerinin ilkini Adana'da veren grup, İzmir ve Ege Bölgesi'ndeki dinleyicileriyle ise, Gündoğdu Meydanı'nda buluştu. Senfoni orkestrasının, vokallerin, dansçıların yerini almasının ardından Grup yorum konseri, 'Kucaklaşma' parçasıyla başladı. İlk müziğin başlamasıyla da alanı, çimlerin bulunduğu bölgeleri ve çevredeki kafeteryalarda oturan vatandaşlar, akışlarla coşkuya ortak oldu. Grup, dünden bugüne en bilinen türkü, marş ve halaylarını, sahneden seslendirdi. Sevenleri de onlara alandan eşlik etti.  Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleşen konserin hazırlıkları takip edebildiğim kadarıyla daha günler öncesinden başlamıştı. Heyecanlı, hummalı bir çalışmanın ardından 20 Haziran akşamı Egelilerle buluştu Yorum.


  İnsanlar saatler öncesinden, öyle ki daha provalar devam ederken, meydandaki yerlerini almaya başlamışlardı. Konser zamanını beklerken kalabalıkla birlikte heyecan da artıyordu. Bir ara sahneye takılıp kaldığım bir müddet sonra arkamı dönüp baktığımda insan seli gibiydi âdeta.
  Nihayet konser vakti gelmişti; güneş battığı saatlerde sözler söylenmek, notalar hayat bulmak, şarkılar seslendirilmek üzereydi.


  Grup sahneye çıktığı vakit kopan alkış ve atılan sloganlar birbirine karışıyordu adeta. "Türküler susmaz halaylar sürer", "Grup Yorum halktır, susturulamaz", "Berkin Elvan ölümsüzdür" sloganları duyabildiklerimdi.


  "Kucaklaşma"yla başlayan konser Grup'un özünü Pir Sultan Abdal, Dadaloğlu, Köroğlu gibi halk şairlerinden alan birbirinden güzel şarkılarla ve raflardaki yerini henüz almış olan "Dünden Bugüne Ustalarımız: Ruhi Su" albümünden parçalarla devam etti.


  Senfoni orkestrasının, 25 kişilik dans ve halk oyunları ekibinin de sahne aldığı konserde 'zeybek' oyunu pek bir güzeldi.


  250 bin civarında kişinin olduğu meydanda halaylar çekildi, türküler söylendi; kol kola, omuz omuza.


  Lakin türküler susmadı! Halaylar sürüyor!

  Grup Yorum'a yapılan tüm engellemelere, "AKP faşizmine" karşı dün akşamki konser en iyi yanıttı. Çağın vebası ötekileştirmeye, ayrıştırmaya, yok saymaya karşın 'birlik' mesajıydı.


  Emperyalizme karşı mücadelenin ise en iyi yoluydu sanat. Savaşa ve iç savaşa karşı 'barış'ın sesini yükseltmek ve haykırmak 'halklar kardeştir' diye.


  Emeği yüceltircesine, "Gel ki geceler çatlasın / Gel ki şafaklar tutuşsun / Bizim olsun alın terimiz hey / Bizim olsun emeğimiz hey..."


  Soma'yı, Ermenek'i hatırlarcasına, "Yeraltında ezilenler yeryüzüne seslenirler / Madenler bizim derler gerekirse ölüm derler / Günü geldi grev derler dost / Artık kaybedecek bir şey yok..."  Türkiye'de olduğu kadar dünyada da protest müziğin en önemli isimlerinden Grup Yorum sanatçılarına sormuşlar: "30 yılda aklınızda en çok iz bırakan şey nedir?"

  Yanıt şöyle olmuş: "Grup Yorum'un çok yönlü saldırı altında olmasına rağmen, fırtınalarda ayakta durup, üretebilmesini sağlayan güç."

  Çünkü demek gerekir ki, "Bir ülkenin türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür."


  Grubun seslendirdiği parçaları, 45 kişilik senfoni orkestrasınca çalındı. Bazı şarkılarda da 25 kişilik dans ekibi ve halk oyunları ekibi de sahnede gösteri yaptı. Işık ve video gösterilerinin de bulunduğu konsere, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yanı sıra Konak, Karşıyaka, Karabağlar, Çiğli ve Buca ilçe belediyelerinin de destek verdiği açıklandı.

  STADYUMLARIN VERİLMEMESİNE TEPKİ GÖSTERİLDİ
  Şarkı aralarında grup üyeleri, yaptıkları kısa konuşmalarda, kendilerine stadyumlarının yasaklandığını, ama bu kez alanları daha fazla doldurduklarını, yürüyüşlerine devam edeceklerini söyledi.

  Organizasyon yetkililerinin ölçümlerine göre yaklaşık 250 bin kişinin dinlediği konserde, alanı dolduran vatandalar da sık sık 'Haziranda ölmek zor', 'Her yer Taksim, her yer direniş', sloganları attı. Berkin Elvan ve Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenler içinde sloganlar atıldı.

  Konser sırasında bir gelin ve damat da konser alanına gelip bir şarkı dinledikten sonra ayrıldı. Konserde ayrıca grubun eski üyelerinden olan Efkan Şeşen ile Özcan Şenver de bir şarkı seslendirdi.


  Bin bir zorlukla ve büyük emeklerle düzenlendiğiniz konserlerinizde türkülerinizle, şarkılarınızla halkın sorunlarını paylaştığınız; 'emek', 'barış', 'özgürlük', 'adalet', 'dayanışma' dediğiniz için asıl size teşekkürler değerli Grup Yorum sanatçıları.


  Nice 30 yıllara!

  Kaynaklar:
  1- Sercan ENGEREK - Radikal Blog
  2- Taylan YILDIRIM/Azat YILDIZ - DHA

 2. #2
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Mahkeme izin verdi, polis 'gitmeyin' pankartı astı!

  Bakırköy polisi, Grup Yorum'un 30. yılını kutlamak için yarın vereceği konsere Valilik tarafından konulan yasağın İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından kaldırılmasına rağmen, ilçenin değişik yerlerine, "Konser yasaklandı, gitmeyin" uyarısı içeren pankartlar astı.  Grup Yorum'un 30'uncu yılını kutlamak için 28 Haziran'da, yani yarın Bakırköy Halk Pazarı'nda vereceği konser, İstanbul Valiliği'nce "toplumun tepkisine yol açıp infial yaratabileceği" gerekçesiyle yasaklanmış, ancak karar grubun başvurusu üzerine İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nce kaldırılmıştı.


  Mahkemenin Valilik kararının yürütmesini durdurmasıyla önü açılan konser yarın gerçekleşecek. Ancak bu mahkeme kararına rağmen Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün Bakırköy meydanına ve ilçenin değişik noktalarına astığı pankartlar dikkat çekti. Daha önce benzerine rastlanmayan uygulama ile vatandaşlara konsere izin verilmeyeceği uyarısı yapılarak, gitmelerinin önlenmeye çalışıldığı pankartlarda, "28.06.2015 Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirilmek istenen Grup Yorum konseri, kamu düzeni ve güvenliği gerekçesiyle Valilik makamınca uygun görülmemiştir. Bu nedenle söz konusu konserin düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Değerli vatandaşlarımıza önemle duyurulur" ifadesi yer aldı.

  Pankartın altında da Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü imzası yer aldı.

  Polisin daha önce eşine rastlanmayan bir şekilde, üstelik yasağın mahkeme kararıyla kaldırılmış olmasına rağmen pankart asarak yasak duyurusu yapması dikkat çekti.


  Grup Yorum'un avukatları, konsere yasak koyan İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Vali Yardımcısı Aziz Mercan hakkında "keyfi ve ayrımcı davranışları nedeniyle görevlerini kötüye kullandıkları" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.


  Grup Yorum, 30. yılını ilkini 13 Haziran'da Adana'daki Uğur Mumcu Meydanı'nda yaptığı, 20 Haziran'da da İzmir'de Gündoğdu Meydanı'nda yüz binlerce dinleyicisiyle buluştuğu bir dizi konserle kutluyor. Grubun Ankara'da düzenleyeceği konsere de Valilik'çe yasak konulmuş, ardından İstanbul Valiliği'nin yasağı gelmişti. (CNNTÜRK)

 3. #3
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Joan Baez'den Grup Yorum'a destek

  Joan Baez'den Grup Yorum'a destek

  Grup Yorum'un 30'uncu yılını kutlamak için bugün İstanbul'daki Bakırköy Halk Pazarı'nda vereceği konsere, ABD'li ünlü folk sanatçısı Joan Baez de konser yasaklamalarını protesto etmek için destek verecek.  Grup Yorum'un 30'uncu yılını kutlamak için 28 Haziran'da İstanbul'daki Bakırköy Halk Pazarı'nda vermek istediği büyük konsere, İstanbul Valiliği'nce "toplumun tepkisine yol açıp infial yaratabileceği" gerekçesiyle izin verilmemişti. Grup Yorum, kararın iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Yenibosna'daki İstanbul İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu.


  4. İdare Mahkemesi ise İstanbul Valiliği'nin "toplumun tepkisine yol açıp infial yaratabileceği" gerekçesiyle Grup Yorum'un bugün yapmayı planladığı konsere izin vermemesine ilişkin kararının yürütmesini durdurdu. Kararın durdurulması nedeniyle Grup Yorum'un bugün Bakırköy Halk Pazarı'nda vereceği konser için yasal bir engel kalmadı.


  Bugün, müzikseverlerle buluşmaya hazırlanan Grup Yorum'a ABD'li ünlü folk sanatçısı Joan Baez'den destek geldi. 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında 1 Temmuz'da Harbiye'de sahne alacak Baez, bugün Grup Yorum'a ait 'Uğurlama' adlı şarkısını seslendirecek.

  Radikal

 4. #4
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Joan Baez'den Grup Yorum'a: Kırılan ne varsa tamir edeceğiz

  Joan Baez'den Grup Yorum'a: Kırılan ne varsa tamir edeceğiz

  Protest müziğin dev ismi Grup Yorum'un 30'uncu yıl konseri, İstanbul Valiliği'nin yasağını mahkemenin kaldırmasıyla dün yapıldı. Destek için konsere gelen protest müziğin ABD'li efsane ismi Joan Baez, "Müziğin yasaklanması bir acz, zavallılık belirtisidir" dedi. Baez, kendisine hediye edilen kırık gitar için de "Hep birlikte kırılan ne varsa tamir edeceğiz. Ve biz bunu tutkuyla, şiddet içermeden yapacağız" diye konuştu.  Grup Yorum'un 30'ncu yıl konserlerinden 3'üncüsü, Adana ve İzmir'den sonra İstanbul'da gerçekleştirildi. İstanbul Valiliği tarafından 12 Nisan ve 28 Haziran'da iki kez yasaklanan konser, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin yasak kararını kaldırmasının ardından Bakırköy Halk Pazarı Meydanı'nda dün gerçekleştirildi.

  Konseri öncesinde binlerce kişi konser görevlilerince üst araması yapılarak alanda toplanmaya başladı. Alan içinde bulunan direklere ise kırmızı flamaların asıldığı görüldü. Konser saat 18.30 sıralarında Grup Yorum üyelerinin sahneye çıkarak kalabalığı selamlamasıyla başladı. Yaklaşık 150 kişilik sahne ekibiyle birlikte sevilen türkü ve şarkılarını söyleyen Grup Yorum üyelerine binlerce kişi eşlik etti.

  Eski Grup Yorum üyelerinden Efkan Şeşen, Özcan Şenver, Serdar Güven, Özgür Tekin, Suat Kaya ve Fikriye Kılınç da parçalara eşlik etti.  Binlerce kişinin izlediği konserde Grup Yorum üyeleri 30 yıl önce bir inançla yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi: "30 yıldır devrimci sanatçı olmanın bedellerini ödüyoruz. Bazen konserlerimiz yasaklanıyor, bazen kasetlerimiz toplanıyor. Gözaltına alınıp, işkenceler görüyoruz. Biz bu bedelleri bin kez ödeyeceğiz. Şarkılarımız onların sömürgelerini, baskılarını sarsmaya devam edecek. Sizlerle buluşmayalım diye her şeyi yaptılar. Onların yasaklarına karşı işte yine birlikteyiz. Ankara'da yüz binlerle buluşmamızı engelleyemeyecekler" denildi. Konserde Berkin Elvan anısına da 'Berkinim uyan' şarkısı söylendi.

  PARKTAKİ ÇOCUKLAR İÇİN SÖYLEDİM  Konserde ABD'li folk sanatçısı Joan Baez de sahneye çıktı. Bir şarkı söyleyen sanatçıya grubun polis operasyonu sırasında kırılan bir gitarı hediye edildi. Müzik yasaklandığı için geldiğini söyleyen Baez Hürriyet'e şöyle konuştu: "Müziğin yasaklanması valilik olsun, hükümet olsun sadece bir acz belirtisidir, zavallılık belirtisidir. Yasaklara karşı olduğum için buradayım. Bundan 20 yıl önce de Grup Yorum için imza vermiştim. O zaman da yine bir davaları vardı. Gezi olaylarında da bütün o parktaki çocuklar için şarkı söyledim. Parktaki çocuklara dayanışma mesajları verdim. Yine dayanışma için buradayım. Hayattaki en büyük zenginliğim dayanışmadır."

  Kırık gitar hediye edilen Joan Baez, "Hep birlikte kırılan ne varsa tamir edeceğiz. Ve biz bunu tutkuyla, şiddet içermeden yapacağız" dedi.  PANKART KRİZİ
  Mahkemenin kararının ardından sosyal medyada, Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, konserin yapılacağı alana astığı, "Konserin düzenlenmesine izin verilmeyecektir" yazılı pankartı paylaşılmış, ancak Grup Yorum tarafından yapılan açıklamada, pankartın Valilik yasağından sonra asıldığı ve mahkemenin izin kararı üzerine kaldırıldığını duyurulmuştu.  BERKİN ELVAN POSTERİ
  Bu arada, konser alanına girişte, Gezi olayları sırasında gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu başından yaralanan ve daha sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın posterinin de asıldığı görüldü. Öte yandan, konser alanının içinde bulunan direklere kırmızı flamalar asıldı.


  MAHKEMEDEN KONSERE VİZE
  İstanbul Valiliği, "toplumun tepkisine yol açıp infial yaratabileceği" gerekçesiyle Grup Yorum'un bugün yapacağı konsere izin vermemişti. İstanbul 4. İdare Mahkemesi ise, Valiliğin verdiği bu karara ilişkin yürütmeyi durdurmuştu. (Hürriyet - Radikal)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Grup Yorum'dan Ruhi Su albümü ve 30. yıl konserleri
  Konu Sahibi deniz Forum Müzik Dünyası
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Haziran.2015, 09:41
 2. Alıntı yapmayı üye grup izinlerine bağlamak
  Konu Sahibi bolubeyi Forum SMF Eklentileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2014, 11:26
 3. CSS sprites ile üye grup ranklarını birleştirmek
  Konu Sahibi bolubeyi Forum SMF Eklentileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2014, 11:26
 4. CSS sprites ile üye grup ranklarını birleştirmek
  Konu Sahibi bolubeyi Forum SMF Eklentileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Nisan.2014, 17:40

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya