Acil durumda Keneleri çıkarmak için ne yapmalıyız.


Ülkemizde daha çok güney doğu Karedeniz Amasya, Sivas ve batı Karadeniz Bolu gibi illerimizde görülebilen kenelerin sebep olduğu Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, bu enfeksiyonlarda ölüm oranları hala yüksektir.
Belirtileri Nelerdir?
Ateş, Kırıklık, Baş ağrısı, Halsizlik
Kanama pıhtılaşma mekanizmalarının
bozulması sonucu;
- Yüz ve göğüste kırmızı döküntüler
ve gözlerde kızarıklık,
- Gövde, kol ve bacaklarda morluklar
- Burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülür
- Ölüm karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezlikleri nedeni ile
olmaktadır.

Kene ısırığı oluştuğunu anladığımız zaman Ulaşacağımız yer bir saatten uzaksa mecbur kaldığınız zaman neler yapılmalı, uzmanların tavsiyelerini sizler için derledik.
Kene için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen yöntemlerle kendiniz çıkarmayı tercih etmeniz gerektiğinde yapılması gerekenler.
En yakın sağlık kuruluşuna acil olarak ulaşma imkânı yoksa, şu adımlar izlenmelidir..

1) Kenenin üzerine hiçbir şekilde kimyasal madde dökülmemelidir, bunu yaparsanız kene rahatsız olup sizi bırakabilir fakat bu esnada emdiği kanın bir kısmını kusar, midesinden gelen tehlikeli virüs ve mikroplar vücudunuza bulaşır.

2) Ucu ince bir cımbız yardımıyla, kenenin vücudunuza en yakın noktasından keneyi başından koparmadan (kan emdiği hortum) nazikçe ve sağlam bir şekilde kavrayın.

3) Sakın kenenin vücuduna dokunmayın, bu emdiği kanı geri boşaltmasına yol açacağı için hastalığa maruz kalmaya yol açabilir.
4) Kene çıktıktan sonra ısırılan yeri alkol, yoksa sabun ile güzelce temizleyin.

5) Keneyi uygun bir şekilde saklayın. Gerekirse tanımlama için gerekli olabilir. Keneyi öldürmek için ezmeyin, patlamasına neden olabilir.

6) En yakın zamanda bir sağlık kuruluşundan yardım isteyin, gerekli kontrolleri yaptırın.
Kenenin Kendiliğinden Düşürülmesi Yöntemi
Kenenin tutup çekilmesini içeren çıkarma yöntemlerin hepsi kenenin paniğe kapılıp midesindeki kani boşaltmasına sebep olabilir. Bu yüzden kene çıkarılmamalı, kendiliğinden çıkması sağlanmalıdır.

Kenenin kendiliğinden çıkmasını sağlamak için parmak ucunuzu ıslatin ve keneye bastırmadan, kenenin etrafında parmak ucunuzla daireler çizin. Kene bir sure sonra kendiliğinden yapıştığı yerden çıkacaktır. çıkar çıkmaz başka bir yere yapışmasına fırsat vermeden tırnaklarınızın ucu ile alıp atın.