Son zamanların ileri gelen gündem konularının kentsel dönüşüm projelerinde sorun yaşayanlara çözüm destek süreçlerinde kentsel dönüşüm danışmanlık bölümleri açılarak hizmetler vermeye başlamışlardır. Yaşanılan hak yenmelerine karşı mağdur edilen kişilerin haklarını aramalarında yardımcı olan gayrimenkul avukatı mağduriyet durumlarını hakkı olanlarını almalarına destek vermektedirler.


Kentsel dönüşüm süresinde eskiyen site ve binaların yeniden yapımında; site ve bina idarelerine, daire sahiplerine ve inşaat/yatırım şirketlerine destek vermek bunun gibi yerlerin uzmanlık bölümlerinden başında gelir. Eskiyen site ve binaların yeniden inşaa süreci; İmar Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İdare Hukuku ve Anlaşmalar Hukuku gibi bir çok değişik hukuk malumatı gerektirmektedir. Bu tarz bürolar yüksek okul hocaları ve bölümünde uzman avukatlar ile aşağıdaki konularla alakalı danışmanlık yapmaktadır.


İnşaat ve Yatırım firmaları/Bina ve Site yönetimleri ile yapılmakta olan görüşmeler doğrultusunda; daire karşılığı yapı sözleşmesi, hasılat paylaşımı inşaat anlaşması, beraber şirket kurulumu gibi iş ve sözleşme biçimini yaratmak,


Konsept ve ana proje seçme anlarını talep edilen hukuki yardımları yapmak,


Yapım söz konusu oluştuğunda sözleşmeyi revize etmek,


İmar anı alındıktan sonra alanın kazı sürecinin sözleşmelere uygun olabilmesi için yapılabilmesi sürecini takip edip, hukuki yardımda destek vermek,


Daire irtifakı tapuları bakımından hukuki danışmanlık olmak,


Alan düzeni yapım süre boyunca, anlaşmaya uyma hakkında yasal destekte bulunma,


Kat sahipliğinde belgelerinin alınması sürecinde hukuki yardımda bulunmak,


Süreç içinde bina/yatırım şirketine/Kentsel Dönüşüm Yönetim Kuruluna ve apartman yönetimine inşaat ve yatırım bakımından yazılı ve sözlü olma şartıyla danışmanlık yapmak.


Hukuki sürecin yönetimi için malikler içerisindeki toplantılara katılmak ve önerilerde bulunmak.


Gayrimenkul Danışmanlığı ve hukuki yardım için detaylı konuları ongoren.av.tr sitesinden bulabilirsiniz.