Biyometri alanında çözümler geliştirilmesi amacıyla en son teknolojiyle donatılmış yeni bir siber güvenlik test merkezi hayata geçirildi.Yıldız Teknik Üniversitesi’nde kurulan 'Siber Güvenlik ve Biyometrik Araştırmalar Danışmanlık Test Merkezi'nin açılışı 'Siber Güvenlik ve Biyometri Çalıştayı' ile birlikte gerçekleşti. Biyometri konusunda en son teknolojik ürünlerle donatılan 'Siber Güvenlik ve Biyometrik Araştırmalar Danışmanlık Test Merkezi'nde; 3D yüz tanıma, davranış tanıma, iris tanıma, parmak damar izi ve ve parmak izi tanıma sensörleri ve yazılımları gibi ürün ve çözümler yer alıyor.

"Verilerin korunması önemli"

Test merkezinin açılışından sonra gerçekleşen 'Siber Güvenlik ve Biyometri Çalıştayı'nda ilk olarak Dr. Berk Gökberk geçmişten bugüne biyometrinin gelişimi, geldiği nokta ve biyometride dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında bilgiler verdi. Siber güvenlik konusunda sunumunu gerçekleştiren Siber Güvenlik Uzmanı Akın Sağbilge "İnternet ve mobil dünya üzerinden finansal hizmetlerin çokça revaçta olduğu bugünlerde siber güvenliğin ve verilerin korunması önemlidir" dedi.

Mobil cüzdan uygulaması tanıtıldı

Programın devamında Vodafone Mobil Finansal Hizmetler Yöneticisi Beril Öktem de, Vodafone'un müşterilerine gözlerini bir kez kayıt etmeleri sonrasında EyeVerify ile şifresiz giriş olanağı tanıyan mobil cüzdan uygulaması Vodafone Cep Cüzdan hakkında sunumu gerçekleştirdi. Yazılım & Destek Uzmanı Serkan Yaltalıer ise EyeVerify ile ilgili teknik detayları kısaca katılımcılara aktardı.

Computerworld