Davutoğlu'ndan ya tutarsa: Oy oranımız başarı, PYD ile IŞİD işbirliği yapıyor

AKP, insanları hala keriz yerine koymaya devam ediyor. Seçmeninden yediği tokattan ders almayan parti ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, gerçekten komik ve acınası hallere düşüyor.

Ahmet Davutoğlu, Habertürk TV yayınına katıldı. Davutoğlu erken seçim değil koalisyon için çabalayacaklarını söylerken, AKP'nin seçimlerden başarılı çıktığını ve IŞİD ile PYD'nin Suriye'yi bölüşmek için işbirliği yaptığını iddia etti.AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 17 Haziran akşamı Habertürk TV yayınına katıldı. Davutoğlu erken seçim tartışmalarına ilişkin "Bizim halkın verdiği karar karşısında yukarından bir tavırla 'sen yanlış karar verdin, hadi bir daha deneyelim' demek yerine o halkın mesajın anlamak gerekiyor" dedi ve AKP’nin aldığı oy oranını başarı olarak niteledi.
Davutoğlu konuşmasında "12 yıllık güç kullanımının getirdiği çok olumlu özelliklerin dışında bazı yanlış anlamalar/anlaşılmalar olabilir. Çok geniş bir kitleyle mücadele ettik" ifadelerini kullanırken "Acaba halk ile yürüyüşümüzde bir açı mı oluştu? Bu önemli. Nerede eksikler var, bunu anlamanın yollarını bulmak zorundayız" dedi.


Gençlere kendimizi anlatamıyoruz
Davutoğlu "Genç seçmenin bize yönelmesinde sorun yaşanıyorsa bu masaya yatırılmalıdır. Gençlere kendimizi anlatmada bir sorun var. Yeni Türkiye için AK Parti'nin de yenilenmesi mesajını halkımız vermiştir." ifadelerini kullandı.


Birliğimizi sürdürmeliyiz
Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı dönemini anlatan "Abdullah Gül ile 12 yıl" kitabının yayımlanmasının ardından yeniden parti içi gerilimler gündeme gelmişken Davutoğlu "Partinin vicdanı diyor ki şu an birliğimizi sürdürmeliyiz. Ak Parti'ye oy veren vermeyen herkesi anlamak, tüm teşkilatı yeniden mobilize etme çabamız var. İlleri tek tek masaya yatırıp gündemimize getireceğiz" dedi. Kitap hakkında ise "Olayları seçen ve tek taraflı bir anlatım olmaması gerekir. Bu hatıratı ciddiye almıyorum. Anektodlar gerçeği yansıtmayan ve tek taraflı. Zamanlaması itibariyle de konuşmaya bile gerek yok" dedi.


Yüzde 13 aldılar, görüşürüm
Davutoğlu HDP ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin sorulara ise şöyle yanıt verdi; "Yüzde 13 oy almış bir partiyle görüşmem diyemem. Terör ve şiddetle bağını kurtarmamış bir partinin meşruiyet sorunuyla zamanla karşı karşıya kalacağını söylemem lazım… Demirtaş'ın ve bazı çevrelerin ikili açıklamaları hazırdı. Onlar da biliyorlar. 7 Haziran akşamı barajı geçemeselerdi içerdeki ve dışardaki açıklamaların bir senkronizasyonu vardı. Nasıl oyların çalındığını, AK Parti'nin nasıl otoriterliği konusunda konuşulacak ve dışardan da onlara bir eko verilecekti."


Davutoğlu: IŞİD ile PYD işbirliği halinde
Suriye iç savaşında cihatçı çetelerle AKP arasındaki işbirliğinin tüm dünya tarafından bilinen bir gerçek haline geldiği ve YPG, YPJ güçlerinin Tel Abyad'ı IŞİD kontrolünün aldığı bugünlerde IŞİD'in PYD ile işbirliği yaptığını iddia etti. "Demirtaş'ın ve diğerlerinin şu soruya cevap vermesi gerekiyor. Esed ile üç yıl işbirliği yapan PYD hangi suçlara ortak oldu?" ifadelerini kullanan Davutoğlu, T24 haber sitesinde yayımlanan konuşma çözümüne göre "DAİŞ ve PYD çeşitli dönemlerde işbirliği yaptılar. Aylarca Kobani'de çatışan DAİŞ Telabyad'da neden çatışmadı? Suriye'yi paylaşmak istiyorlar dedi."


Elimizde tezkere var
Davutoğlu "Göç dalgası ile demografiyi değiştirmek. Tüm Ortadoğu'da haritayı yeniden şekillendirmek için uğraşıyorlar" derken aynı zamanda "Elimizde bir tezkere var. Sınır güvenliğimiz için 'ne yapılması gerekiyorsa yapılsın' talimatını verdim. Her türlü talimat verilmiştir" cümlelerini sarfetti.


'Şirket kurmayı yeğlerim'

Davutoğlu koalisyon tartışmalarına ilişkin de halkın 'koalisyon' dediğini ve tekrar seçimin haksızlık olacağını dile getirdi. "En son seçenek AKP'nin azınlık hükümetidir. Her adım attığımızda masada oturmayan farklı bir partinin desteğini almak gibi bir durumun olması arzu edilmese de koalisyon olmazsa çözüm budur" dedi.


Davutoğlu "Geçmişte Türk siyasetinde gördük. Başka bir partinin insafına bırakılmış olur. Onun yerine mertçe ve kıran kırana bir şirket kurmayı yeğlerim. Birbirimize güvenerek kuracağız ve yürüteceğiz. Şirket derken Türkiye'yi şirket gibi gördüğümden değil" ifadelerini kullandı. Davutoğlu'nun "şirket" vurgusu Erdoğan'ın "ülkeyi şirket gibi yöneteceğiz" sözlerini hatırlattı.


En son azınlık hükümeti
Davutoğlu, aynı zamanda "MHP-CHP, HDP dışarıdan destek versin demek her kararı Kandil'den onaylatmak olur" derken bunun yerine azınlık hükümeti için kim destek verecekse oturacaklarını ve adil bir paylaşım ile oturup protokol yazabileceklerini de söyledi "Azınlık hükümeti başka bir yol kalmadığında denenir. En son şey azınlık hükmetinin denenmesidir" ifadelerini kullandı.


Sendika.Org