Bu sorunla, oyunu benim gibi laptopta oynayanlarda daha çok karşılaşılıyor. Bunun nedeni laptopların bir çoğunda çift ekran kartının kullanılması. Aslında buna bir sorun demek yanlış olur. Ancak oyunda, oynayışımızı büyük ölçüde etkilediğinden, fps düşüşleri falan, bu durumu bir sorunmuş gibi ele alacağım.

Kendimden örnek vereyim:

Intel(R) HD Graphics 4000 ve NVIDIA GeForce 610M olmak üzere bilgisayarımda 2 adet ekran kartı bulunuyor. Bunlardan çöp ekran kartı olan İntel(R). Habersiz bir şekilde oyunu İntel ekran kartı ile oynuyormuşum bu durum da benim oyunlarda daha düşük performanslar almama sebebiyet vermiş oldu.

Lafı fazla uzatmadan oyunun kullandığı ekran kartını nasıl değiştirebileceğimizi anlatayım.

Dostlarım ilk olarak bilgisayarınızda bulunan ekran kartlarının isimlerini bilmeniz gerekir. Başta da söylediğim gibi benim ekran kartlarım Intel(R) HD Graphics 4000 ve NVIDIA GeForce 610M.

Şimdi de oyunun hangi ekran kartı ile çalışacağını ayarlıycaz. Bunun için de C:\Users\AKIF\Documents\Rockstar Games\GTA V dizinine gelin. Buklasörde Settings adında bir metin belgesi olacak, onu açıyoruz.

İşte ekran kartı ayarımızı bu bölümde yapacağız. En alt kısımdaki <video>..</video> kodunu değiştireceğiz. Örnek olarak bende bu şekilde gözüktü.

<VideoCardDescription>Intel(R) HD Graphics 4000</VideoCardDescription>

İşte bu kısımdaki Intel(R) HD Graphics 4000 ekran artı çöp olan ve bizim kullanmasını istemediğimiz ekran kartı. Bunu ben bu şekilde değiştirdim.

<VideoCardDescription>NVIDIA GeForce 610M.</VideoCardDescription>

Hatırlatma !!

Bu adımları oyunu başlatmadan önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü her seferinde tekrar tekrar değiştirmeden önceki ekran kartına dönüş yapacaktır. Eğer bunun bir çözümünü bulursam size bildiririm.

Kaynak: https://www.akifakkaya.tk/oyun/gta-v...-karti-sorunu/