2020'de Dünya nüfusunun yüzde 70'i akıllı telefon kullanacak


Ericsson'un en son yayınladığı Mobilite Raporu'na göre, gelişmiş mobil teknoloji 2020'ye kadar tüm dünyada yaygınlaşacak; nüfusun yüzde 70'i akıllı telefon kullanacak, yüzde 90'ı ise mobil geniş bant ağları ile kapsanacak.
Akıllı telefon kullanıcı sayısı 2020 yılına kadar iki katından fazlaya çıkarak 6,1 milyara ulaşacak. Bu yeni kullanıcıların neredeyse yüzde 80'i Asya Pasifik, Ortadoğu ve Afrika'dan gelecek.


2020'ye kadar mobil veri trafiğinin yüzde 80’i akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşecek. Kuzey Amerika ve Avrupa, akıllı telefon başına en yüksek veri kullanımına sahip olmaya devam edecek.


Video hizmetleri ve online içeriklerde videoların daha çok yer alması sebebiyle video trafiği 2020'ye kadar her yıl yüzde 55 büyüyecek.


Telekomünikasyon alanında lider altyapı ve servis sağlayıcısı Ericsson'un en son yayınladığı Mobilite Raporu'na göre, gelişmiş mobil teknolojiler 2020'ye kadar günlük hayatımızın sıradan bir parçası haline gelecek. Akıllı telefon kullanıcı sayısı iki katından fazla artarak 6,1 milyar'a çıkacak, Dünya nüfusunun yüzde 70'i akıllı telefon kullanacak ve dünyanın yüzde 90'ı mobil geniş bant ağları ile kapsanacak.


Mobil trendleri kapsamlı olarak değerlendiren rapor, gelişmiş pazarlarda kişi başına düşen cihaz sayısının giderek arttığını gösteriyor. Gelişmekte olan bölgelerde ise, akıllı telefon kullanımı gittikçe artıyor. 2020 yılına kadar bu artışın yüzde 80'inin, Asya Pasifik, Ortadoğu ve Afrika'dan geleceği tahmin ediliyor.


Ericsson Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rima Qureshi konuya ilişkin yaptığı açıklamada: "Gelişmiş mobil teknolojilerde ve veri kullanımındaki artış ile akıllı telefonlarla bağlanabilirliğin artışı, günümüzün 'büyük veri' devriminin kapımıza geldiğini bize hissettiriyor. Ericsson olarak burada, telekom operatörleri ve diğer kurumlar için yeni gelir fırsatları yakalamak adına büyük ölçekli dönüşüm potansiyeli görüyoruz. Öte yandan bu potansiyel, rekabetçi ve etkili olmak için uygun maliyetli teslimat konularına odaklanmayı ve yeni iş modellerine açık olabilmeyi beraberinde getiriyor" dedi.


2020'ye kadar 26 milyar adet bağlı cihaz

Raporda, sürekli çeşitlenen uygulamalar, düşen modem maliyetleri ve oluşan yeni iş modellerinin birleşkesi, bağlı cihazların büyümesindeki önemli faktörler olarak öne çıkıyor. Buna ek olarak, uygulamalar için yeni kullanım alanları oluşuyor ve bu da bağlı cihazların daha hızlı gelişmesine olanak tanıyor. Ericsson'a göre bu minvalde 2020'ye kadar bağlı cihaz sayısı 26 milyar olacak ve bu da 2020 yılı için koyulan 50 milyarın bağlı cihaz vizonuna doğru ilerlendiğini gösteriyor.


Video, mobil trafiğin yüzde 60'ını oluşturacak, içerikler videoya yönelecek

Video tarafında ise, 2020 yılına kadar, mobil video trafiğinin her yıl yüzde 55 büyüyeceği ve bu sürenin sonunda 'video'nun tüm mobil veri trafiğinin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturacağı değerlendiriliyor. Büyüme, içeriği elde etme tercihini videodan yana kullananlar ile haber, reklam, sosyal medya gibi online içeriklerin videoya kaymasıyla gerçekleşecek.


Gelişmiş pazarlardaki mobil geniş bant veri tüketimine bakıldığında, trafiğin önemli bir bölümünün, sınırlı sayıda abone tarafından oluşturulduğu görülüyor. Toplam kullanıcı sayısının yüzde 10'unu oluşturan bu yüklü veri kullanıcıları, toplam trafiğin yüzde 55'ini elinde tutuyor. Bu kesim arasında video kullanımının yaygın olduğu ve günlük olarak ortalama bir saat video izlendiği tahmin ediliyor.

BTnet