Arduinonun Uno ve Mega Modelleri ile yapacağınız çalışmalarda devreyi bilgisayar ortamında simüle ederek gözlemlemek için aşağıdaki işlem basamaklarını sırayla uygulayarak sonuca ulaşabilirsiniz.

1. Ekteki sıkıştırılmış klasörden çıkan ARDUINO.LIB isimli dosyayı C:\Program Files\Labcenter Electronics\Proteus 7 Professional\LIBRARY dizinine taşıyınız.

2. Artık proteosu açıp P butonuna basıp arama kutusuna arduino yazınca arduino modelleri listelenecektir. Buradan çalışma sayfanıza arduinoyu ekleyebilirsiniz.3. Daha sonra isis programında aşağıda görüldüğü gibi arduino ile bir flaşör led devresi çizelim.4. Sıra geldi arduino programını yazmaya.
Kodlarımız:
scription">Kod:
void setup() {
 // Burada 13. dijital pini cikis olarak atiyoruz.
 pinMode(13, OUTPUT); 
}
void loop() {
 digitalWrite(13, HIGH);  // 13. pindeki ledi yaktik
 delay(200);       // 200 ms bekle
 digitalWrite(13, LOW);  // 13. pindeki ledi sondurduk
 delay(200);       // 200 ms bekle
}
5. Şimdi de isise programa ait hex dosyasının yolunu göstermeye. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi dosya menüsünde tercihlere tıklayarak açılan pencerede 2 kutucuğa tık koyup programı derliyoruz.
6. Program derlendikten sonra hex dosyasının konumu program penceresinin altındaki açıklama bölümünde görünecektir. Bu yolu koplayıp dosyamıza ulaşıyoruz ve masa üstüne kopyalıyoruz.7. isis programında arduinoya çift tıklayıp masa üstünden hex dosyamızı çağırdığımızda devremiz simülasyona hazır hale geliyor.

Konu eklerine orjinal konudan ulaşabilirsiniz.