Genelikte anne ve bebeğin sıhhati ile olumsuz durumların bertaraf edilmesi için bazı testlerin yapılmasına gereksinim vardır.


Bunlardan biri de bebekte ortaya çıkma ihtimali bulunan kalıtsal risklerle ilgili yapılan amniyosentez testidir.
Amniyosentez, anne karnından ince ve uzun bir iğne ile amniyon sıvısının alınması işlemidir. Genelde 16-22. hamilelik haftaları arasında ve riskli gebeliklerde uygulanır. Bu işlem sonunda elde edilen hücreler özel bir kültür ortamına alınarak yaklaşık 20 gün bekletilerek üretilir. Üreyen bu hücreler daha sonra belli bir safhada toplanarak kromozomlar ayrıştırılır ve mikroskop altında kromozom analizi yapılır.
Kromozom analizinde, bebeğin kromozom yayılımı ortaya çıkar ve bu görüntüde bebeğe ait genetik problemler rahatlıkla tespit edilir.


Amniyosentez Riskleri her 200 kişiden 1'inde ortaya çıkmaktadır.
Örneğin Bebek iğneden zarar görebilir, ve enfeksiyon kapabilir.
Anne adayı bu işlem sonucunda düşük yapabilir ya da bu işlemin erken doğuma yol açma riski vardır.
Annede sıvı sızıntısı ortaya çıkabilir ve bu durum 1-2 gün kadar sürebilir. Eşler arasında kan uyuşmazlığı mevcutsa bu durumda 72 saat içinde Anti D İmmunglobulin iğnesi uygulanmalıdır.


Sağlık sektöründe gelişen teknolojinin yararlarından hareketle yeni nesil tarama testi diye de ifade edilen Harmony Testi
ortaya çıkmış, bu testle yine down sendromu ya da X ve Y kromozom hastalıklarını test etmek için hamileliğin 10.haftasından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Harmony testi, amniyosentez işlemi ile kıyaslandığında risksizdir. Zira bu işlemde anneden sadece kan örneği alınır.
Özellikle bebeğin bulunduğu anne karnının dış tarafında ciltten vücüt içine enjekte edilen herhangi bir işlem yapılmadığı için bebeğin ve içinde bulunduğu sıvıda meydana gelme ihtimali bulunan enfeksiyon riski ortadan kalkar. Ölçümleri de bir o kadar hassas ve doğrudur. Yalancı pozitiflik oranı çok düşüktür.
Testtte gebelik haftası ve anne yaşının eklendiği risk hesaplaması da mevcuttur. Ayrıca bireysel risk skorlaması da ortaya çıkmaktadır.
Trizomilerde her hasta için ayrı hazırlanan kişiye özel raporlar üretilmektedir.


Harmony testini nerede yaptırabiliriz ve harmony test fiyatı hakkında bilgi almak isterseniz testlerin yapıldığı en güvenilir test merkezlerinden biri olan Gelab'a ulaşabilirsiniz.