Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart 7 Haziran 2015 Genel Seçimler, Türkiye Sonuçları

  7 Haziran 2015 Genel Seçimler, Türkiye Sonuçları

  Türkiye milletvekili seçimlerinde sandıkların tamamı açıldı ve yurtdışı dahil tüm oylar sayıldı. Buna göre AKP, yüzde 40,87 ile 18 milyon 863 bin 832 oyla birinci sırada yer alırken, CHP yüzde 24,95 ile 11 milyon 518 bin 404 oyun sahibi oldu. MHP ise yüzde 16,29 ile 7 milyon 519 bin 103 oyda kalırken, barajı aşan HDP ise yüzde 13,12 ile 6 milyon 58 bin 150 oya ulaştı.  YSK ilk seçim sonuçlarını açıkladı

  Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yayımladığı 7 Haziran genel seçimlerinin geçici sonuçlarına göre AKP yüzde 40.87, HDP ise yüzde 13.12 oy aldı.

  YSK'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre CHP oyların yüzde 24.95, MHP yüzde 16.29'unu aldı.

  Açıklamada itiraz sürelerinin tamamlanmasının ardından kesin seçim sonuçlarının 10-12 gün içinde ilan edilmesinin planladığı ifade edildi.

  Açıklamaya göre, genel seçimlerde 56.61 milyon seçmenden 47.51 milyonu oy kullandı. Geçerli oy sayısı 46.16 milyon olurken, katılım oranı yüzde 83.92 oldu. İşte ilk geçici resmi sonuç...  Bu sonuçlara göre TBMM'de 25. Dönem Milletvekillerinin dağılımı şu şekilde gerçekleşti.

  1. AKP: 258 milletvekili
  2. CHP: 132 milletvekili
  3. MHP: 80 milletvekili
  4. HDP: 80 milletvekili

 2. #2
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart CHP sözcüsü Koç: Bu seçimin asıl kaybedeni Sayın Erdoğan'dır

  CHP sözcüsü Koç: Bu seçimin asıl kaybedeni Sayın Erdoğan'dır

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Bu büyük bir demokrasi zaferidir. Bu milletin zaferidir. Türkiye, 8 Haziran sabahı barışı, özgürlüğü, kardeşliği kucaklayan bir yeni sabaha kalkacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu seçimlerin asıl galibi demokrasidir ve Türkiye'dir. Bu seçimin asıl kaybedeni Sayın Erdoğan'dır." dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, 7 Haziran Genel Seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, "İlk kez 13 yıldır gittikçe baskıcı bir yönetim anlayışına dönüşen iktidar bugün itibariyle sandıkta millet tarafından düşürülmüştür. Bu milletimizin büyük sağduyusunu göstermektedir. Ülke 7 Haziran'da baskıcı, zorba bir rejim tehlikesinden şu an itibariyle kurtulmuş bulunmaktadır. Tek kişinin Türkiye üzerindeki rejim ipoteği millet tarafından bu gece kaldırılmıştır. Sivil darbe girişimi millet tarafından önlenmiştir. Bu büyük bir demokrasi zaferidir. Bu milletin zaferidir. Türkiye 8 Haziran sabahı barışı, özgürlüğü, kardeşliği kucaklayan bir yeni sabaha kalkacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu seçimlerin asıl galibi demokrasidir ve Türkiye'dir. Bu seçimin asıl kaybedeni Sayın Erdoğan'dır." şeklinde konuştu.

  "Özetle Türkiye kazanmıştır, Recep Tayyip Erdoğan kaybetmiştir" diyen Koç, konuşmasına şöyle devam etti: "Yalın gerçek siyasi gerçek; AK Parti şu an itibariyle iktidardan millet tarafından düşürülmüştür. Sayın Erdoğan kaybetmiştir diyorum, bunun bir gerekçesi var. Anayasa'yı, yasaları ayaklar altına alarak, iktidar partisinin eş başkanıymış gibi tüm devlet imkanlarını kullanarak eşitsiz, adil olmayan bir seçim kampanyasını milletin vergileriyle, milletin gözünün içine baka baka son dakikaya kadar YSK'nın da müsamahasıyla sürdürmüştür. Bu tutum sonucunda bu seçim sonuçlarını birlikte değerlendirdiğimizde Cumhurbaşkanlığı makamı siyaseten meşruiyeti tartışılan makam haline gelmiştir. Eş başkan olarak bu seçimlerde iktidar partisinin kampanyasında görev alan Sayın Erdoğan şu anda siyaseten meşruiyeti sorgulanan bir boşluktadır. Bu seçim sonuçları oy yüzdeleri üzerinden değerlendirilemeyecek kadar tarihi bir öneme sahiptir."

  Bu gece itibariyle fiili ve hukuki durumu dört madde halinde ifade etmek istediğini belirten Haluk Koç, "AK Parti iktidarı sona ermiştir. İki bekleme odasına alınan parlamenter demokrasi kazanmıştır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP bu sonuçlardan sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir. CHP şu andan itibaren demokrasimizin tüm kurum ve kurallarıyla işlerlik kazanması için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır." şeklinde konuştu.

  'YOLSUZLUKLARLA ANILAN VE HESABINI VEREMEYEN BİR YAPI İLE MÜMKÜN DEĞİL'

  Haluk Koç, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. "Seçimlerin ardından AKP tarafında erken seçim ihtimalleri tartışılmaya başlandı. AKP ile koalisyon ortağı olmayı düşünür müsünüz?" sorusuna Koç, şu cevabı verdi: "CHP'nin ve Genel Başkanımızın seçim kampanyası boyunca hırsızlıklarla, yolsuzluklarla anılan ve bunun hesabını veremeyen siyasi yapıyla bir araya gelmemizin mümkün olamayacağı ifade edilmiştir. CHP yetkili kurulları bunu daha sonra görüşecektir."

  "Genel Başkanın bir açıklaması vardı. Oyumu artıramazsam istifa ederim şeklinde, bunu değerlendirir misiniz?" sorusuna ise Koç, "Seçim sonuçlarıyla asıl istifa etmesi gerekenler kendilerini balkon konuşmasına hazırlayan ancak pencereden bile konuşamayacak hale gelenlerdir." karşılığını verdi.

  Koç, "Tek kişi şu ana kadar Türkiye'yi Anayasa ihlali yaparak tek kişi rejimi ve baskıcı rejime dönüştürmek istemektedir. Buna son verilmiştir." diyerek konuşmasına şöyle devam etti: "Bu gece bundan sonra süreç parlamenter demokratik teamüller çerçevesinde yürümek zorundadır. Artık arkasında parmak kaldıracak çoğunluk yoktur. Şimdi siyaseten ve hukuken boşlukta olan bir kişi vardır."

  'SAYIN ERDOĞAN, KENDİ KONUMUNU KENDİ TARTIŞMAYA AÇMIŞTIR'

  "Siyaseten Cumhurbaşkanlığı makamının tartışmalı hale geldiğini söylediniz. Şu an Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın istifa etmesi gerekir mi, CHP böyle düşünüyor mu? Başbakan Davutoğlu'nun da birinci parti olmazsam veya iktidara tek başıma gelemezsem istifa ederim açıklamaları olmuştu, ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine Koç, "Sorunun ikinci kısmını balkonda konuşmak için hazırlanan ama pencereden bile konuşamayacak hale gelenlerdir. Sorunuzun ilk kısmı bu benim değil, son yaşadığımız sürecin önümüze getirdiği gerçeklerdir. Bu da nedir? Sayın Erdoğan, kendi konumunu, meşruiyetini tartışmaya açmış ve seçim sonuçları açıklandığında da yüzde 51,8'den, madem eş başkanı olarak davrandı, yüzde 40,6'ya düşmüş durumdadır. Kendi konumunu kendi tartışmaya açmıştır." ifadelerini kullandı.

  Cihan

 3. #3
  Üyelik tarihi
  18.Aralık.2013
  Mesajlar
  482
  Aldığı Teşekkür
  1
  Ticaret Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  5

  Standart

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, Şanlıurfa'da HDP'ye toplu oy kullanıldığı iddialarına ilişkin, "Seçimin bu sandıklarda iptaline ilişkin talebimiz oldu" dedi.

  Nebati, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de tarihi bir seçimin gerçekleştirildiğini söyledi.

  Diyarbakır'daki patlamanın ardından gerekli siyasi sağduyuyu gösteren partilere teşekkür eden Nebati, Türk demokrasisinin benzer badireleri rahatlıkla atlatacağına inandığını vurguladı.

  Viranşehir ilçesindeki bir okulda toplu oy kullanıldığına ilişkin iddiaları değerlendiren Nebati, şunları kaydetti:

  "İlçeye bağlı Büyükmutlu Mahallesi'nde Ömer Mutlu isimli şahıs, sosyal paylaşım sitesinde HDP'ye toplu oy kullandığına ilişkin görüntü paylaşmış. Sosyal medyada konu tartışılmaya başlandıktan sonra şahıs paylaşımını hesabından kaldırmıştır. Konuyla ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılması hem de seçimlere sandıklara iradenin yansıması için girişimlerde bulunduk. Şahsın aranması yapılıyor, gözaltı kararı verildi ancak şahıs kayıp. Bu okulda ilçe seçim kurulunun da gerekli çalışmaları yapması için uğraşıyoruz. Seçimin bu sandıklarda iptaline ilişkin talebimiz oldu. Viranşehir Seçim Kurulu ve Cumhuriyet Savcılığının gerekli işlemleri yapacağına inanıyoruz."

  Nebati, HDP'den açıklama beklediklerini sözlerine ekledi.

  Öte yandan güvenlik güçlerinin, söz konusu kişinin yakalanması için başlattığı çalışma sürüyor.

  Viranşehir ilçesinde bir kişi, sosyal medya aracılığıyla HDP'ye toplu halde oy verdiğine ilişkin görselleri sosyal paylaşım sitesinden paylaşmıştı.

  AA

 4. #4
  Üyelik tarihi
  06.Nisan.2014
  Mesajlar
  304
  Aldığı Teşekkür
  0
  Ticaret Puanı
  0

  Standart

  Seçim sonuçları yeni hükümet için 3 farklı senaryoyu Türkiye’nin gündemine getirdi. Öncelikle koalisyon hükümeti aranacak, o olmazsa bir ya da iki partinin dışarıdan desteğiyle azınlık hükümet formülü denenecek. Son olarak da partilerin oyları oranında temsil edileceği geçici bakanlar kuruluyla erken seçime gidilmesi ihtimali masaya gelecek.


  Seçmen, Kasım 2002’den beri 13 yıl boyunca kesintisiz ülkeyi yönetme görevini üstlenen Ak Parti’nin tek başına iktidarına son verdi. Yeni dönemin hükümet formülleri arasında üç temel seçenek bulunuyor. Türk siyaseti, bugünden itibaren, “koalisyon, azınlık hükümeti ve geçici seçim hükümeti” ihtimallerini deneyerek yeni bir yol arayacak. İlk seçenek AK Parti öncülüğünde, bir koalisyon için yeni arayışın başlatılması olacak. Bunun için AK Parti, 276 güvenoyunu alabilecek ortak arayacak. Koalisyon hükümeti kurulamazsa o zaman “dışarıdan” bir ya da iki partinin desteğiyle azınlık hükümeti kurabilecek. Bunlardan sonuç alınamaması durumunda son seçenek ise partilerin güçleri oranında temsil edileceği “geçici Bakanlar Kurulu” ile erken seçime gidilmesi olacak. Türk siyasetinin önündeki seçenekler şöyle:
  KOALİSYON HÜKÜMETİ


  Cumhurbaşkanı, teamüle göre, ilk olarak en çok oyu alan partinin genel başkanına hükümeti kurma görevini verecek. AK Parti, ana muhalafet partisinden başlayarak tüm partilerle görüşüp, iktidar formüllerini sunacak. AK Parti’nin, çözüm süreci işbirliği nedeniyle HDP; siyasi çizgisi nedeniyle de MHP ile koalisyon kurulması formülleri ağırlıklı olarak gündeme geliyor. Ancak Türkiye’nin bir normalleşme süreci yaşaması talebi nedeniyle AK Parti ile CHP’nin sürpriz bir koalisyon kurabileceğini iddia edenler de bulunuyor. Ancak bu arayışlarda, “yeni Anayasa’nın parametreleri, başkanlık sistemi talepleri, yolsuzlukla mücadele ve Çözüm Süreci” gibi sıkıntılı konulardaki tavır belirleyici olacak.
  AK Parti’nin koalisyon turundan olumlu mesaj alamaması durumunda muhalefet kanadında ikili veya üçlü koalisyon seçenekleri bulunuyor. AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun hükümeti kuramaması durumunda Cumhurbaşkanı’nın ikinci görevi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na vermesi gerekiyor. CHP, MHP ve HDP’nin sandalye sayısı 276 şartını geçerek 290’ı aşıyor. Ancak siyaseten MHP ve HDP’nin uzlaşma olasılığı zayıf görünüyor.
  AZINLIK SEÇENEKLERİ


  Uzlaşma yolu tıkanırsa “azınlık” seçenekleri gündeme gelecek. Bu olasılık, muhalefet partilerinden birinin AK Parti’yi veya iki muhalefet partisini dışarıdan desteklemesi şartına dayanıyor. AK Parti, belirli şartlarla MHP veya HDP’nin dışarıdan desteğini alarak kendi kabinesini oluşturmak isteyebilir. Aynı şekilde CHP, MHP veya HDP’den biriyle anlaşıp diğer partinin dışarıdan desteğini talep edebilir. Bu uzlaşma, şartlara bağlanmış bir program temelinde olabileceği gibi erken seçimi hedef alan bir işbirliği de olabilir. Böyle bir azınlık hükümeti, anlaştığı partinin desteğiyle 276 oyla güvenoyu alabilir. Ancak iktidar, kendisine destek veren partinin taleplerini ve hassas dengeleri dikkate alarak politika yürütebilir. Azınlık hükümetleri genellikle bir erken seçim takvimi esas alınarak kuruluyor. Bu olasılığın ancak çerçevesi çizilmiş bir seçim takvimiyle mümkün olabileceği ifade ediliyor.
  GEÇİCİ SEÇİM HÜKÜMETİ


  3 FORMÜL

  Bütün bu hükümet kurma senaryolarının dışında, Cumhurbaşkanı’na tanınan geniş yetkiler, sürpriz gelişmelere zemin hazırlıyor. Anayasa’nın 116’ncı maddesine göre Erdoğan; Bakanlar Kurulu’nun güvenoyu alamaması, güvensizlik oyuyla düşürülmesi, 45 gün içerisinde yeni hükümet kurulamaması veya kurulduğu halde güvenoyu alamaması halinde seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Bu durumda güvenoyu alamayan hükümet Anayasa’ya göre çekilecek. Koalisyon ve azınlık gibi tüm seçeneklerin tükendiği bu olasılıkta, ülkeyi seçime “geçici Bakanlar Kurulu” götürecek. Seçime giden kabine, partilerin sandalye dağılımı dikkate alınarak oluşacak. Geçici Bakanlar Kurulu’nda Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları yine bağımsız olacak. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine de bağımsızlar atanacak. Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmuyor. Geçici Bakanlar Kurulu yeni Meclis toplanıncaya kadar görev yapabiliyor.

  kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/29226132.asp

 5. #5
  Üyelik tarihi
  05.Ekim.2013
  Mesajlar
  4,401
  Aldığı Teşekkür
  30
  Ticaret Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Koalisyon konusunda MHP ve HDP'nin erken ve olumsuz görüş bildirmelerini anlamsız buluyorum. Siz seçmenden oy isterken sunduğunuz vaatleri, ancak iktidara gelerek gerçekleştirmeyecek misiniz? O halde önünüze fırsat geldiğinde müşterek konularınızı ve cekincelerinizi belirterek anlaşabildiğiniz partilerle koalisyon kurmalısınız. Eğer sırf seçilmek için oy istediyseniz fazla bir siyasi ömrünüz olamaz.

  Bu derenin altından çok sular akar. Kimin kimle koalisyon kuracağı hiç belli olmaz.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  05.Ekim.2013
  Mesajlar
  4,401
  Aldığı Teşekkür
  30
  Ticaret Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Olası 2015 Erken Seçimi Türkiye'ye ne kazandırır?

  Türkiye, En Erken Seçimi kaldırabilir mi?
  En Erken Seçim Türkiye ekonomisine ne kazandırır?
  En Erken Seçim Türkiye demokrasisine ne kazandırır?  Bahçelinin en erken seçim sözünü ifadelendirmesi bu ülke, bu ülke halkı için talihsizlik olmuştur.
  En erken seçimde Türkiye pek çok şey kaybedecektir.
  Dolayısı ile Bahçeli'nin "en erken seçim ifadesi" milliyetçiliğe yakışmayan, Türkiye'nin geleceğini düşünmeyen bir ifade olmuştur.

  Türkiye bu haliyle 'en erken seçim'i kolay kolay kaldıramaz.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart

  Seçim sonuçları, YSK'nın sunduğu geçici sonuçların duyurusu ile güncellendi.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  05.Ekim.2013
  Mesajlar
  4,401
  Aldığı Teşekkür
  30
  Ticaret Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Yüksek Seçim Kurulu 7 Haziran seçimlerine ilişkin açıklama yaptı.

  YSK dün saat 14:00 itibarıyla vekil sayılarını açıkladı. YSK’ya göre partilerin kazandığı milletvekili sayıları şöyle:

  Ak Parti 258
  CHP 132
  MHP 80
  HDP 80

  YSK ayrıca aralarında Osman Pamukoğlu’nun da bulunduğu bağımsız adayların, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi yönündeki başvurularını reddetti.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Gümüşhane 7 Haziran 2015 Genel Seçim Sonuçları
  Konu Sahibi erkolay Forum Seçim Sonuçları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Haziran.2015, 16:18
 2. Çanakkale 7 Haziran 2015 Genel Seçim Sonuçları
  Konu Sahibi erkolay Forum Seçim Sonuçları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Haziran.2015, 23:23
 3. 7 Haziran 2015 Bingöl Genel Seçim Sonuçları
  Konu Sahibi erkolay Forum Seçim Sonuçları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Haziran.2015, 20:40
 4. 7 Haziran 2015 Bilecik Genel Seçim Sonuçları
  Konu Sahibi erkolay Forum Seçim Sonuçları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Haziran.2015, 19:58
 5. 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri Sonuçları
  Konu Sahibi erkolay Forum Seçim Sonuçları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 06.Haziran.2015, 23:29

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya