Google Mülakatlarına Hazırlanma Süreci

Geçen yaz Google ik'dan (insan kaynakları) profilinizi linkedin, github ve birkaç listeden inceledik kabul ederseniz başlangıç bir görüşme yapmak isteriz içerikli bir e-posta aldım. 2 gün sonra başlangıç telefon görüşmesini ik ekibinden bir arkadaşla yaptık. Görüşmenin 45-55 dk arası sürmesi bekleniyor, benim bir saati biraz geçmişti. İlk görüşmede kod yazmamı gerektirecek bir şey sormadılar. Veri yapıları, ağ bilgisi, bit düzeyinde işlemler, algoritmalar ve karmaşıklıkları, bash komutları, sistem çağrıları, süreçler hakkında sorular geldi. İlk görüşmede tanışma, ilgi alanlarını öğrenme, hangi işler üzerinde uğraştığın hakkında bilgi edinme gibi kısımlardan da konuşulduğu için teknik değil olarak adlandırıyor ancak bence gayet teknikti :). Görüşme sonunda, ilk adımı geçtiğimi öğrendim.

Daha önce bir iş tecrübem olmadığı için bir alan seçmem gerekiyordu, telefondaki arkadaş Site Reliability System Engineering (SRE) ve Software Engineering olmak üzere 2 pozisyon sundu. Bilgilerin sistem tarafı için daha uygun istersen SRE seç şeklinde öneride bulundu. SRE görüşmelerinde daha başarılı olacağımı düşündüğümden onu seçtim.

Başlangıç görüşmesinden önce çok gerildim, zaten nasıl konuşacağım kısmı ayrı bir olay :). Soruları bitirdikten sonra, görüşmeyi yapan arkadaş diğer adımlar için tavsiyelerde bulundu, sorular üzerinde sesli düşün, eğer ne sorulduğunu anlayamadıysan bilmiyorum deme, anlayana kadar sorman sorun değil, dedi. Çünkü söylediği bir kelimeyi anlayamadığımdan bilmiyorum demiştim, anlamadığımı fark etti ve gtalk'a sorunun bir kısmını yazdı ve cevapladım :).

İkinci görüşmeyi bir mühendisle yine telefon üzerinden yaptık. Kodlama soruları için google doc kullandık. Görüşme yine 45-55 dk arasıydı. Soruların neredeyse hepsi çalıştığım sorulardı ancak düzenli ifadelere çok fazla çalışmaya vaktimi yetiremedim. Görüşmede son soru basit split, join işlemleriyle çözülebilecekken suçluluk psikoljisi ile düzenli ifadelerden çözülmesi gerekiyor sandım :). Çözüme yaklaştım ancak çoğu şeyi göz ardı ettik, ben ifadeleri karıştırdım gibi şeyler oldu. Görüşme sonunda mülakatı yapan arkadaş, bu görüşmenin büyük kısmını harika yaptın dedi. Bir an şok olmamla birlikte havaya uçup geri oturdum :).

Google'ın mülakatlarına hazırlanırken aşağıdaki linklerden yararlandım. Bunlar dışında deneyimler üzerine yazılmış çok fazla blog yazısı bulabilirsiniz. Hepsini okumak belki mümkün olmaz ama çoğunu okuyun gerçekten çok faydalı oluyor. Mühendislerle yaptığım görüşmeler ik'daki arkadaşla yaptığım görüşme kadar eğlenceli geçmedi. İk'da olan arkadaş görüşme sırasında harikasın, çok iyi gibi sürekli destek olarak ve çok sevecen bir şekilde konuşuyordu. Ancak mühendisler süreci soğuk, sadece soru soran ve cevap bekleyen bir şekilde geçiriyorlar. Okuduğum bir blog yazısında telefonda problem olduğu için Skype'a geçmek zorunda kalan bir arkadaş mühendis soğuk ve sıkılmış görünüyordu yazmıştı. Bu yüzden telefondaki soğuk tavırları hiç üzerime alınmadım :), sadece en sonda tebrik eden bir ifade duydum.

Siteler: Geeks For Geeks, Glassador, Careerup, Cracking Code Interviews, System Design, Devops Interview Questions.

3. mülakat için yeniden tarih belirledik. Genelde 3 er hafta arayla yaptık görüşmeleri. İlk iki görüşmem iyi geçtiğinden sonuçlarını hemen öğrenmiştim, normalde bir haftayı bulabiliyor. Görüşmelerin arasını çok uzatmak bence iyi değil, sonuna kadar gidebileceğimizi düşünürsek insan bunalabilir. 3 hafta gayet iyi bir süreç. Zaten görüşme 45 dk sürüyor, en fazla kaç soru sorabilir diye görüşmeden önce kendimizi rahatlatmak da bir yöntem :). Birde hazırlanırken süremi bir hafta kadar tanım sorularına çalışarak, bir hafta kodlama sorularına çalışarak sonraki hafta bunları karmaşık tekrar ederek geçirdim.

3. görüşme görüntülü olacaktı ancak ne olduysa yine telefon üzerinden yaptık. Bu görüşmede sorular beklediğim gibi değildi. Temelde bir soru sorup, diğer soruları aynı soru üzerinden türetti. Görüşmenin nasıl geçtiğini anlamadım, soyut şeyler üzerinden benim daha önce deneyememiş olacağım şeyler üzerinden konuştuk. O zamanlar her görüşmenin bitiminde sonucu söylüyorlar sandığımdan bu adımı geçebildim mi? diye sordum, henüz bilmiyorum cevabını aldım :). Bir hafta sonra geçtiğimi öğrendim.

Buradan sonraki adım Google ofisinde yapılması gereken görüşme. Yine ik'daki arkadaş önce aradı sonra aynı bilgileri e-posta ile gönderdi. Birkaç Google pozisyonu önerdi, Dublin'de olanı seçtim, Dublin aynı zamanda Google'ın Avrupa'daki ofislerinin merkezi. Vize işlemleri nedeniyle ve benim gideceğim haftada Dublin'de etkinlikler olduğundan, son görüşmeyi 1,5 ay kadar ertelemek zorunda kaldık :(.

Son mülakat 45'er dakika şeklinde ve 5 oturumdan oluşuyor. Her oturuma 1 ya da 2 mühendis girebiliyor. Son oturumu SRE takımının yöneticisiyle yaptık ^_^.

Son aşama gerçekten çok heyecanlıydı. Uzaktan yapılan görüşmeler sırasında sesin kesilmesi problemi çok oluyor. En sonunda duyamıyorum, sesin kesiliyor dediğimde google doc'a soruyu yazdıkları olmuştu. Yüzyüze görüşmede çok hızlı konuşurlarsa diye sıkıntım vardı ancak öyle olmadı. Google çalışanları konuşma konusunda diğer şirketlere göre çok daha anlayışlı. Oldukça anlaşılır konuşuyorlar.

Konuşma pratiği yapmak için dil kurslarına gitmek faydalı, birde Google SRE ekibinin düzenlediği etkinlikleri youtube'dan çok rahat bulabilirsiniz. Ben onları izlemiştim, hem birkaç anahtar kelime öğrenmemi sağladı hem anlamamı geliştirdi.

Mülakatın yapılmasından bir gece önce Dublin'deydim. Sabah ik'daki arkadaş istersen otelden seni alayım, yürüyerek gayet yakın dedi. Kabul ettim, çok yağmurlu bir sabahta ofise birlikte gittik. Her oturumdan sonra 3-5 dk beklemek gerekebilir, bu sürelerde eğer odada yalnız kalırsam dışarı çıkmamamı ve henüz çalışan olmadığım için ofiste tek gezmememi söyledi.

Son görüşmede soruların çoğunluğu çalıştığım yerlerden çıkmadı. Bu kadar sorulmaz ya dediğim ve ayrıntısına inmediğim şeylerden çıktı. Açıkçası hiç beklememiştim. Daha önce bir yerde de öyle soruları görmedim :(. Basit sorulan sorular da vardı elbette ama geneli değildi. Çok iyi veri yapıları soruları bekliyordum, hiç sormadılar :|.

Ancak sürecin tamamı çok heyecanlı ve cesaretlendiriciydi. Yüzyüze yaptığımız görüşmelerdeki arkadaşlar da çok sevecendi, bir soğukluk yoktu :). Birde yurtdışına ilk seyahatimi Google sayesinde yapıyor olmam da çok mutluluk vericiydi.

Google'ın sizle görüşmek isteriz şeklinde e-posta atması için sadece bir github hesabımız olması bile yeterli. Çünkü onlar da yeni insanlar tanıyıp, onları görüşmelerine hazırlamak istiyorlar.

Üniversiteden "olmadı sanırım .. olduğu kadar :(" şeklinde hissederek mezun olmuştum, bunun üzerine Google görüşmesinin bu kadar ilerlemesi çok iyi oldu, çok da güzel oldu :). Mezuniyetimden sonra 7-8 ay boyunca kadar her şey böyle karmaşık ve heyecanlı bir şekilde ilerlerdi. Bir hafta önce bundan sonrası şöyle olur muhtemelen dediğim şeylerin hiçbiri tutmadı :), şimdi tekrardan her şey düzene girdi. Bundan sonrasında yine Linux çekirdeği üzerinde devam edeceğim. Belki bir gün yine Google ile görüşebiliriz :).

Dublin'de 2 gece kaldım ve çok gezemedim. Bir dahaki sefere daha fazla kalabilirim diye düşünüyorum. Dublin'de çektiğim fotoğraflar için buraya bakabilirsiniz.

Kaynak: Ebru Akagündüz: Google Mülakatlarına Hazırlanma Süreci