Windows 10 Kullanan İlk Telefonlar Göründü

Microsoft'un Windows 10 işletim sistemini kullanacağı kesinleşen ilk telefonlar belli oldu. İşte Windows 10'u kullanacağı resmi olarak duyurulan ilk telefonlar ve detayları...

Microsoft'un bu sene içerisinde piyasaya süreceği Windows 10'a olan talep gittikçe büyüyor. Masaüstü bilgisayarlar başta olmak üzere, Xbox One ve mobil cihazlarda da boy gösterecek olan Windows 10 sunduğu geniş kullanım imkanı ile şimdiden mobil telefon üreticilerinin de dikkatini çekmiş durumda.

Bilindiği üzere Microsoft, Windows Phone ile reddedilemeyecek ölçüde bir hayal kırıklığı yaşamıştı. Nokia'nın satın alınması, Lumia modellerinde Windows Phone işletim sistemine odaklanılması, 3. parti telefon üreticileriyle yapılan anlaşmalar, Microsoft'u akıllı telefon pazarında iOS ve Android'in açık ara farkla gerisinde kalmaktan kurtaramamıştı.

Windows Phone ile yaptığı hataları Windows 10 ile tekrarlamak istemeyen Microsoft, daha işletim sistemi çıkmadan aylar öncesinde reklam kampanyalarının startını vermiş ve sunduğu geliştirici kitleriyle kullanıcıları da bu geliştirme aşamasına dahil etmeyi başarmıştı.

Windows 10 Kullanacak Olan İlk Telefonlar Belli Oldu

Microsoft'un başarılı bir şekilde yürüttüğü Windows 10 kampanyası ilk meyvelerini vermeye başladı. Filipinli bir telefon üreticisi olan Cherry Mobile, ilk Windows 10 işletim sistemli telefonları resmi olarak duyurdu.

Cherry Mobile'in duyurduğu ilk model Alpha Prime 4 oldu. 1,1 GHz'lik Snapdragon 210 ile gelecek olan Alpha Prime 4'te 512 MB'lık RAM ve 4 GB'lık dahili depolama alanı bulunacak. 4 inçlik bir ekrana sahip olan telefonda 8 megapiksellik ana kameraya, 2 megapiksellik ön kamera eşlik edecek.

Alpha Prime 4'ün bir üst modeli olarak duyurulan Alpha Prime 5'te gücünü 1,1 GHz'lik Snapdragon 210'dan alacak. 1 GB'lık RAM'in kullanıldığı telefonun dahili depolama alanı ise 8GB olarak belirlenmiş. Alpha Prime 4'e kıyasla 1 inç daha büyük bir ekrana sahip olan Alpha Prime 5'te 8 megapiksellik ana kamera ve 2 megapiksellik ön kamera ile satışa sunulacak.

Windows 10'la gelecek olmalarına karşın donanımsal olarak günümüz telefonlarından bir hayli düşük bir segmentte bulunan Alpha Prime 4 ve Alpha Prime 5'in ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz belli değil.

ShiftDelete