AntiSEO, Negatif Seo ile Mücadele

Bir site kurdunuz, seo çalışmalarını yaptınız ve karşılığını aldınız. Siteniz için her şey güllük gülistanlık, keyfiniz yerindeyken, başarınızı kıskanan birileri, rekabet alanına girdiğiniz için, sienizin başarısını önleyecek, kendi sitesinin önüne geçmesini engelleyecek bir dizi antiseo çalışması yapabiliyor.

Ahlak dışı olan bu çalışmalar, bir bakıma sizin başarılı olduğunuzu gösterir. Ama bu başarınızın alaşağı edilmesi ile karşı karşıyasınız. Bu durumu farketmek ve bununla mücadele etmek çok önemlidir. Bu tip uygulamaları ne kadar erken farkederseniz, sitenizi o kadar çabuk bu saldırılardan korumuş olursunuz.

Mesela, kalitesiz ve otomatik binlerce backlink ekleme platformları, bu çalışmaların başında gelmektedir. Bunu bazen kendimiz de bir hata olarak yapabiliyoruz. Öncelikle kendimiz bu tür uygulamalardan uzak durmalı ve sitemiz için asla bu tür yöntemleri tercih etmemeliyiz.

Peki sitemize, rakiplerimiz böyle bir çalışma yapıp, kalitesiz binlerce backlink ekledi. Ne yapacağız?

Öncelikle backlink sorgulama platformları ile, rakiplerimizin hangisinin bunu yapmış olabileceğini araştırabiliriz. Eğer siteniz ilk sayfadayken bu tür saldırılara maruz kaldı ise, ilk iki sayfada yer alan siteleri incelemelisiniz.

ahrefs.com ve majesticseo.com gibi platformlar ile ilk iki sayfadaki siteleri incelediğinizde, sizinle beraber, başka sitelere de saldırılar gelmiş olabileceğini görebilirsiniz. Diyelim ki, ilk sayfadaki 10 sitenin 9'u saldırı almış, 1'i almamış. Bu durumda büyük oranda o sitenin sahibi şüpheli olarak görülebilir. Burada emin olmamakla beraber, bu şüpheyi kesinleştirebilirsek, onun hakkında Google üzerinden webspam yaydığı ve sitesinin rekabetine tahammülü olmadığına dair bir bildirim yapabilirsiniz. Eğer siz de onun yaptığı antiseo uygulamaları yaparsanız, biliniz ki, sizin için de bu bildirimler gelecektir. Mağdur durumdan haksız duruma düşmeyin.

Google Webmasters Tools hesabımızı açıp, Trafik Kaynakları, Sitenize gelen bağlantılar bölümünü sıkça kontrol edeceğiz. Burada, bilgimiz dışında gelen link(ler) de görünecektir. Bu durumda, hemen .txt uzantılı bir metin dosyası ile Google Disasow listesi oluşturup, Google'a bu sitelerin webspam ürettiğini, bizim sitemizin bu sitelerle ilgisi olmadığını bildirmeliyiz. Yaklaşık 1 ay kadar bir süre içinde bu bildiriminizin gereği yapılacaktır.

Google Disasow ile Link Reddetme bildirimi yapacağınız link: https://www.google.com/webmasters/to...nks-main?pli=1

Alıntı: https://webmasterlord.net/antiseo-ne...dele-t433.html