PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boyun ağrısıfirstluck
02.Haziran.2015, 14:58
Boyun 7 omurgadan oluşur. Bu omurların vazifeleri beyinden gelen sinirleri bedene yaymaktır. Bazen kemikleri bağlayan kıkırdak doku zarar gördüğünde ağrıya sebep olmaktadır. Bu ağrı kas, tendon veya sinirlerde boyun bölgesinde görülen bir rahatsızlıktır. Boyun ağrısı en sık karşılaşılan ağrı türlerinden biridir. Ağrı genellikle birden başlamaz, zaman geçtikçe yavaş yavaş artar. Zamanla omurgada oluşan zedelenme ağrıya neden olur.


Boyun Ağrısının olası nedenleri (https://www.agriyiyen.com/#!boyun-agrisi-nedir) arasında şunlar sayılabilir; Duruş bozukluğu Boynumuzu yanlış kullanmamız,tüm yükü tek kola vermek, oturuş bozukluğu, yüksek konumda minder kullanmak gibi. Boyun burkulması; kaza veya boynu zorlayan ani hareketler nedeniyle meydana gelebilir. Kas spazmı Boyun fıtığı, Disk zedelenmesi,Kireçlenme, Boyun urları,Romatizmal marazlar, Ruhsal sıkıntılı bir yaşam,Fibromiyalji veya iltihaplı romatizma gibi hastalıklar Boyun ağrısında tanı koyma metodları, Kan tahlili, Röntgen, Bilgisayarlı Tomografi (BT),MR veya MRI,EMG.


Boyun Ağrısı olanlara Tavsiyeler;Doktorunuza ilettiğiniz bilgiler tanının doğru koyulması açısından çok önemlidir. Ağrınız ne zamandan beri devam ediyor, Ağrınız hangi sıklıkta meydana geliyor, Ağrınızın şiddeti hangi boyuttadır ve boynunuzun hangi bölgesinde gerçekleşiyor, Ağrı kolunuza da vuruyor mu, Kollarınızda veya ellerinizde uyuşma var mı, Daha önce tedavi geçirdiniz mi, gibi soruları hekiminizden duymanız kuvvetle muhtemeldir. Bu sorulara önceden hazırlıklı olup, düşünerek doğru bir şekilde cevaplamanız teşhisin koyulması açısından çok önemlidir.


Boyun ağrısınıazaltmanın yolları (https://www.agriyiyen.com/#!boyun-agrisi-tedavisi); İlk olarak boyun ağrısı çekiyorsanız mutlaka bir hekime müracaat etmeli, boyun ağrınızın sebebini bilmelisiniz. Tedavi sürecini erken başlatmak her rahatsızlıkta olduğu gibi boyun ağrısında da çok önemlidir. Sürekli araba kullanıyorsanız bir müddet bırakın. Bilgisayar kullanımınızı, ya da bilgisayar başında oturduğunuz zamanı azaltın. Sık sık ve uzun zaman telefonla konuşuyorsanız bir kulaklık kullanmanızda yarar var. Telefonu boynunuz ve kulağınız arasına yerleştirerek konuşmaktan mutlaka kaçının.


Eğer bütün gün oturarak, masa başında iş yapıyorsanız bir uzmana danışarak boynunuz için gergin duruma getirecek hareketleri öğrenin. Omuzlarınızı yukarı ve aşağı belli aralıklarla hareket ettirin.
Boynunuzdaki gerilimi arttırmamak adına yemek yedikten sonra hemen uyumaktan kaçının. Yüksek yastık kullanmak yerine boynunuza uygun, mümkünse ortopedik bir minder kullanın.


Boyun Ağrısında Acil Müdahale gerektiren koşullar; Boyun ağrısıyla beraber ateş,göğüs ağrısı, titreme,şiddetli baş ağrısı, uyuşukluk,bulantı, çene ağrısı,boyunda tutulma, yada nefes alırken zorluk eşlik ediyorsa acilen en yakın hastaneye gidilmesi gerekir.