PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yandex Metrica Beta Arayüzle Yeni Görünüme BüründüWeBMasteR
31.Mayıs.2015, 12:02
Yandex.Metrica Yeni Arayüzü ile Karşımızda

Türkiye'de genelde "Metrika" dediğimiz, Yandex.Metrica servisi hem güvenilir bir sayaç, hem de listelerde görünmeye onay verirseniz siteniz için iyi bir backlink kaynağıdır. Yandex, Metrica servisinin arayüzünü değiştirdi. Şu an beta aşamasında olsa da gayet işlevsel hale gelmiş.

https://i.imgur.com/VYoTbM9.jpg

Googl Analytics servisinden sonra en çok kullanılan Yandex.Metrica, Beta sürümüyle yeni tasarım ve yeni özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Beta Metrica'ya ilk girdiğimizde sayaçlar gözüküyor üst menüde Sayaçlar ve Api sekmeleri bulunurken alt menüde Aktif Sayaçlar, Favori Sayaçlar, Tüm etiketler ve Kaldırılmış Sayfalar bulunuyor. Genel sayaç kısmında ise gün bazında ziyaretçi sayısı erişim ve dinamikler gözüküyor.

https://i.imgur.com/tYsMGWX.png

Tüm etiketler menüsüne tıkladığımız zaman menüde hangi bölümlerin bulunacağını seçebiliyoruz veya kendimize yeni bir etiket yaratabiliyoruz. Yeni etikete, belirlediğimiz isimde site ekleyebiliriz. Burada çok fazla sayaç eklemek istediğimizde kategori bazlı ayırma şeklinde kullanabiliriz.

https://i.imgur.com/Xm0BHT4.png

Bir web sitenin sayacına tıkladığımız zaman pano karşımıza çıkıyor. Burada özet olarak Ziyaretçi oranları, Popüler içerikler, Son aranan sözcük, Hemen çıkma oranı, Cihaz türü, Ziyaret süreleri, Trafik kaynağı gibi çok fazla özelleştirilebilir özellik geliyor. Çok fazla özelleştirilebilir dememin sebebi her bölüm için ayrı ayarlar mevcut. Kendi isteğinize göre pano'da özet gösterimini sağlayabilirsiniz. Pano'nun en üst kısmında Bugün, Dün, Hafta , Ay, Üç Ay ve yıl olarak istatistikleri görebilir ya da kendi belirlediğiniz günler arasında "saate", "dakikaya" gibi derin arama istatistiklerini görebilirsiniz. Bunların dışında kendi isteğinize göre Widget oluşturabilir veya Widget kütüphanesinden yararlanabilirsiniz.

https://i.imgur.com/VqEerHD.png

Widget kütüphanesine tıkladığımız zaman ise 6 adet ana menü altında bir çok işlevsel kategoriler çıkıyor. Bunlara tıklayarak istediğimiz widget'i panomuzda gösterebiliriz.

https://i.imgur.com/M2kGqDf.gif

Sol menüden Raporlar menüsüne geldiğimiz zaman Standart Raporlar, Favori ve Raporlarım bulunuyor. Sık kullanılanlar kısmında ise bir çok rapor haricinde Yandex'in Yandex.Direct reklamverenleri için özet raporlar gösteriliyor. Raporlar menüsünden çok farklı bilgilere sahip olabilirsiniz. Standart raporlar arasında bulunan "kaynaklar", "dönüşümler", "teknolojiler" ve "izlenme" bazı raporlardan birkaçı... Eğer detaylı raporlara iyice göz atarsanız kullanıcıların bir çok bilgisine sahip olabilirsiniz.

Haritalar menüsüne geldiğimiz zaman ise 4 farklı haritayı görebilirsiniz. Bunlar:

1- Bağlantı Haritası: Sitedeki aktif tıklanabilir linkleri gösteriyor.
2- Tıklanma Haritası:Kullanıcıların nerelerde tıklama yaptığını gösterir.
3- Kaydırma Haritası: Kullanıcıların en çok nerelerde kaydırma yaptığını kırmızıdan açık yeşile doğru sıralıyor.
4- Form Analizi

Webvisor menüsünde ise kullanıcıların site içerisinde yaptıkları hareketleri, fare hareketlerini ve nereye tıkladıklarını gösteriyor. Bunun haricinde sitede gezinme süreleri, sayfa görüntüleme sayıları, giriş tarihi ve saatlerini ve hangi platformdan, hangi tarayıcıdan girdikleri gibi bilgileri görebilirsiniz.

https://i.imgur.com/4H6WorJ.png

Son olarak Ayarlar menüsünden genel sayaç adı, domain değişikliği gibi ayarları yapabilirsiniz. Domain değişikliği çok güzel bir ayrıntı olmuş çünkü site domaini değiştiği zaman yeni sayaç yerine genel diğer verilerin üzerine ekleme yaparak kaldığı yerden sayaç çalışmaya devam edebilir. Ayrıca site ile ilgili bir sorun olduğu zaman e-posta ve SMS ile bilgilendirme alabilmek için seçenekler eklenmiş durumda.

Kaynak: Emre Bağçuvan (https://www.emrebagcuvan.com.tr/beta-yandex-metrikayi-test-ediyorum.html)

deniz
31.Mayıs.2015, 12:50
Yeni görünüm gayet güzel ve daha pratik olmuş. Eski Metrica'da istatistik takibi bile epey uzmanlık gerektiriyordu. İyi bir değişim yapmış Yandex.