PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Negatif Seo'nun Etkilerinden Nasıl Kurtulursunuz?bulent_dogan81
29.Mayıs.2015, 00:51
Merhaba arkadaşlar,


Websitenizi yada forumunuzu negatif SEO problemine karşı korumak istiyorsanız takip etmeniz veya değerlendirmeniz gereken birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birçoğu yeni kurulmuş veya hali hazırda kurulmuş sitelerde işe yarayabilmektedir. Nitekim birçoğu zaten yeni bir sitenin temel adımlarından bir tanesidir.

Sitenin Güvenliğini Sağlayın
En güçlü ve en tehlikeli negatif SEO saldırıları sitenin ele geçirilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Sitenizde yer alacak herhangi bir güvenlik problemi daima sıkıntı yaratacaktır. Sitenize saldırmak isteyen bir kişi güvenlik açıklarından yararlanır ve sayfalarınızı siler, veritabanınıza zarar verir veya hesabınızı çalar. Ancak bazıları bu yöntemlere başvurmadan sayfalarınıza gereksiz linkler bırakırlar ve kendilerine yönetici yetkisi verip siteden çıkarlar. Eğer hızlı ve sessizce hareket ederlerse bunların olduğunu ancak ceza aldığınız zaman fark edebilirsiniz.

Bu tür saldırılardan korunmak için şifrelerinizin güçlü ve eşsiz olduğundan emin olmalısınız. Sunucuyu en güncel güvenlik yöntemleriyle güncel tutmalısınız. Bu kısacası kullandığınız site yazılımının yani WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinin güncel olması anlamına gelmektedir. Mümkün oldukça güvenlik eklentileri kullanmalısınız. Ekstra güvenlik size zarar vermeyecektir.

Eğer sitenizde birden fazla yazar bulunuyorsa ve bu kişiler yönetici yetkisine sahip olmak zorunda değillerse onların yetkilerini kısıtlayın.
Sosyal Profiller Oluşturun ve Kullanın
Negatif SEO problemiyle başa çıkmak için trafik, link ve kitle oluşturmalısınız. Bunu yapabilmenin en önemli yolu sosyal medyayı kullanmaktır. Sosyal medya pazarlamacılığı fazla karmaşık değildir. Bir yazı oluşturabilir, bunu sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz ve daha sonra sosyal medya hesabınızı aktif tutmaya çalışırsınız.

Yeni kurulmuş bir site için temel sosyal medya platformları dışında pek fazla şeye ihtiyaç duymazsınız. Facebook, Google+ ve Twitter sizin için yeterlidir.
Hedefiniz mevcudiyetinizi ispat etmek ve sitenizden bağımsız olarak bir itibar oluşturmaktır. Negatif SEO saldırılarını ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar Twitter veya Facebook gibi yerlerin sıralamasını etkileyecek güçte olamazlar.
Sosyal profiller aktif olduğu sürece kullanıcılarla iletişim kurabilirsiniz. Siteniz saldırıya uğramış ve hatta arama motorlarından silinmiş olsa bile bunu yapabilirsiniz.

Kayda Değer İçerikler Oluşturun
Sitenizde yer alan içerikler önemlidir. İçerik link çeker. İçerik kullanıcı getirir. İçerik kullanıcının geri dönmesini sağlar. İçerik aynı zamanda negatif SEO kapsamında link yağdırmak için kullanılır.
Sitenizde belirli miktarlarda içeriğin bulunması son derece önemlidir. Birkaç sayfaya sahip siteler negatif SEO tarafından daha kolay etki altına alınırlar. Birkaç sayfaya sahip olduğunuz zaman ve bu sayfalar etki altına alındığı zaman tüm site etki altına alınmış demektir. Birkaç sayfanın yer alması demek uygun link gelişi konusunda sınırlama demektir ve negatif link gelişi durumunda dengelenme sağlanamaz. Düşük miktarda içeriğe sahip olmak demek sitenin düşük kalitede olması demektir ve binlerce link gelmesi durumunda Google'da farklı algılar oluşmaya başlamaktadır.

Eğer mümkünse sitenize her gün, özellikle hafta içi yazı girmeye çalışın. Hafta sonu ise hazırlık yapın ve diğer görevlerle uğraşın. Elbette oluşturacağınız içerikler bazı standartları karşılamak durumundadır. İçeriklerin yüksek kalitede olduğundan emin olun, belirli bir miktar uzun olmalarını ve yeterli miktarda değere sahip olmalarını sağlayın.

Organik Linkler Oluşturun
Organik linkler her türde ve her boyutta olabilir, düşük kaliteli veya yüksek kaliteli olabilirler. Follow ve Nofollow niteliğine sahip olabilirler. Çeşitli türdeki link profiline sahip olmanız halinde gereksiz link saldırılarından korunmak için gereklidir. Onların silahı miktardır, sizinki ise kalite ve çeşitlilik.

Linkleri Reddetme Konusunda Aktif Olun
Google'ın link reddetme aracını kullanarak negatif SEO ile mücadele edebilirsiniz. Bu aracı kullanırken aktif olun. Google Analytics servisini sitenize tanımlayın ve onaylayın. Gelen linkleri takip edin. Eğer beklenmedik bir biçimde onlarca veya yüzlerce link geldiğini görüyorsanız bu linkleri bir kenara not edin.

Google'ın link reddetme aracını kullanırken linkleri tek tek reddetmek yerine alan adını komple reddedin. Bu yöntem sayesinde her link ile tek tek uğraşmak zorunda kalmazsınız, bir alan adını komple reddetmiş olursunuz. Zamandan tasarruf edebilir ve gelen diğer linklere daha fazla vakit ayırabilirsiniz.