PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Renault'ta 9 maddede anlaşma sağlandı, direniş sonlandıerkolay
28.Mayıs.2015, 00:12
Renault'ta 9 maddede anlaşma sağlandı, direniş sonlandı


Metal direnişinin kıvılcımının çakıldığı Renault’ta 9 maddede uzlaşı sağlandı, işçiler sabah 08.00 vardiyasıyla birlikte işbaşı yaptı.

https://www.sendika.org/wp-content/uploads/2015/05/renault-manset-615x340.jpg


Metal işkolundaki direniş dalgasının başladığı Renault’ta patron ile işçi temsilcileri arasında günlerdir süren görüşmeler sonuçlandı. İşçilerin ücretlerin Bosch’ta imzalanan toplu sözleşme koşullarına çekilmesi, işten atılmaların sonlanması ve Türk Metal ile ilişkilerin kesilmesi talepleriyle 15 Mayıs’ta başlattıkları direniş sabaha karşı uzlaşı sağlanmasıyla son buldu. 08.00-16.00 vardiyasındaki işçiler işbaşı yaparken, görüşmelerde 9 maddelik bir protokol üzerine anlaşma sağlandığı duyuruldu.

Renault işçilerinin patron ile yaptığı protokol maddeleri şöyle:Kimse işten atılmayacak.
İşçiler aleyhine yapılan şikayetten vazgeçilecek.
Tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınacak.
Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük aylık ücret alanlara daha yüksek ve yüksek aylık ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrılaştırma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerine çalışılacaktır.
4 Nolu madde kapsamında yapılacak iyileştirmelere mahsuben bir hafta içinde tüm çalışanlara bin lira avans ödemesi yapılacak.
Her yıl sonunda çalışanlara kalite işgüvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek, prim miktarı asgari net 600 lira olacak.
İşyerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbestçe sözcü seçmeleri halinde, yasal mevzuat çerçevesinde seçilen sözcüler, işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecekler.
Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak çalışanlara net 480 lira prim ödenecek.
Renault süreç içinde yaşadığı zararla ilgili işçilerden hiçbir talepte bulunmayacak. İşçiler de Renault yönetiminden şikayetçi olmayacak.


Sendika.Org (https://www.sendika.org/2015/05/renaultta-9-maddede-anlasma-saglandi-direnis-sonlandi/)