PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 6TB'lik SSD Tanıtıldıerkolay
13.Mayıs.2015, 01:03
6TB'lik SSD TanıtıldıSon zamanlarda Mekanik tabanlı HDD'lerinde yerine yavaş yavaş Solid State Drive olarak adlandırılan diskler kullanılmaya başlandı. Bu ürün performansları oldukça yüksek seviyede olması beraberinde fiyatınıda kat kat daha da yüksek olmasına neden oluyor. Bu sebeple bazı firmalar tarafından SSD'ler ek olarak SSHD adı verilen hibrit yapıdaki depolama çözümleri sunuldu.

https://www.veteknoloji.net/resim/haber/images/ssd1.png

Fakat bilgisayar kullanıcıları bu çözümlerin yerine 1 - 2 TB HDD alarak düşük boyutlarıda SSD'ler alarak bunlara İşletim Sistemlerini ve Yüksek performans isteyen uygulamaları kurmaya başladılar. Bu durum masaüstü bilgisayar için oldukça avatanjlı olsa bile laptop kullanıcıları için oldukça bir dezavantaj. Nedeni ise laptop üzerinde bulunan HDD yuvalarının sayısı üreticilerden üreticiye değişiklik gösteriyor. Söz konusu sıkıntıyı gidermek için Fixtars adındaki bir firma internet sitesi üzerinden yapmış olduğu bir açıklama içerisinde SSD-600M adlı yeni 2.5" boyutunda ki SSD cihazının tanıtımını gerçekleştirdi. Geliştirilen cihaz saniyet bazında 540MB veri yazma ve 520MB veri okuma hızlarına sahip beraberinde 6TB boyuta sahip.

https://www.veteknoloji.net/resim/haber/images/ssd2.png


İnternet ortamında tanıtılan cihazın genel olarak sadece özellikleri belirtilmiş firma tarafından hiç bir şekilde ürünün fiyat etiketine yer verilmemiş. Kullanım amacı ise oldukça fazla multimedya işlemleri ile uğraşan kullanıcılar için geliştirilmiş. Gelişen bu piyasa içerisinde yavaş yavaş Mekanik Diskler yerleri SSD'lere bırakacak bu oranla SSD'lerinde fiyatlarının azalması bekleniliyor.

Veteknoloji (https://www.veteknoloji.net/haber/6tb-lik-ssd-tanitildi-76763.html)