PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Online Müzik Marketler, Yerini Müzik Akış Servislerine Bırakıyorerkolay
13.Mayıs.2015, 00:17
Online Müzikte Yeni Dönem!


2000'li yıllara damgasını vuran online müzik marketleri yerini müzik akış servislerine bırakıyor. Warner Music'in verilerine göre, müzik servislerinin gelirleri indirme gelirlerini geçti.

https://s01.shiftdelete.net/img/general_b/15-02/27/11.jpg

Plak, kaset ve CD döneminden sonra müzik endüstrisi en büyük kırılımını 2000'li yılların başında yaşadı. Apple'ın yüksek depolama alanına sahip iPod'unun tüm dünyada yankı uyandırması, müzik deneyiminin hızla internet ortamına adapte olmasını sağladı. iTunes'un mağaza üzerinden tek parça ya da albümün tamamını indirme şeklindeki modeli geride bıraktığımız yıllara damgasını vurdu. Yeni trend müzik servisleri

Son yıllarda ise müzik dünyası yeni bir aşamaya geçiş dönemini yaşıyor. Spotify, Pandora, Songza gibi müzik akış servisleri, her hangi bir cihazda saklanması mümkün olmayan neredeyse sınırsız bir arşivi kullanıcılara sunuyor. Genellikle abonelik bazlı kullanılan ya da sınırlı bir şekilde ücretsiz kullanılan müzik akış servisleri online müzik satışlarının yerini alıyor.

https://s01.shiftdelete.net/img/content/15-05/12/listen_to_music_online1-500x281.jpg

Müzik akış servislerinin gelirleri arıyor

Warner Music Group şirketinin son verileri, 2015 yılının ilk aylarında müzik servislerinin gelirlerinin yüzde 33 oranında arttığını gösteriyor. Buna karşın online müzik satışı ve indirme sayısı giderek düşüyor. Bu alanda öncü olan iTunes Store'un satışları 2013 yılında 5.6, 2014 yılında yüzde 13 oranında düşmüştü. Bakalım önümüzdeki dönemde müzik akış servisleri popülaritesini artırmaya devam edecek mi?

Azim Köse - SDN (https://shiftdelete.net/online-muzikte-yeni-donem-60427)