PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google, Patent Trollerine Savaş Açıyorerkolay
10.Mayıs.2015, 12:41
Google, Patent Trollerine Savaş Açıyor

Piyasa üzerinde yer alan şirketlerin adil rekabet koşulları içerisinde ürün haklarını korumak için başvurmuş olduğu patent sistemi, Google tarafından da güvence altına alınacak. Yıllardır patent trolleri adı verilen yan fırsatçı kuruluşlar, Patentleri suistimal ediyorlar.

https://www.veteknoloji.net/resimler/haberler/google-dikkatli-dusundu.jpg


Google, geçtiğimiz günler içerisinde resmi blogundan yapmış olduğu bir bildiriyi yayınlayarak patent trollüğünün teknolojik alanda yaşanan gelişmelere engel olduğunu dile getirerek bir Patent Marketi açacağını vurguladı. Google'ın yanı sıra Blackberry, EarthLink, Red Hat gibi şirketler de patent trollerine karşılık kolları sıvamış gibi duruyor.

Patent Trolleri adındaki örgüt, zor durumda olan şirketlerden almış oldukları patentler ile bir portföy oluşturuyor. Bu portföy içerisinde herhangi bir üretim planlamayan bu grup, Patent ihlalleri peşinde araştırma yaparak dava ya da anlaşma üzerinden firmalardan para kazanıyor. Google firmasının geliştireceği sistem ise bu tarz grupları belirlemek, akabinde hızlı bir şekilde piyasadan da yok etmek için elinden geleni yapıyor.

Veteknoloji (https://www.veteknoloji.net/haber/google-dikkatli-dusundu-76762.html)