PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kenan Evren Hayatini Kaybetti



Sir.Vanity
09.Mayıs.2015, 23:09
12 Eylül askeri darbesinin başındaki isim, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren; uzun yıllardır direndiği bir dizi ağır hastalığa 97 yaşında yenik düştü. Evren, tedavi gördüğü Ankara GATA’da hayatını kaybetti.

Evren'in Cumhurbaşkanı sıfatı nedeniyle her Cumhurbaşkanı'na uygulanan resmi devlet töreni ile uğurlanması bekleniyor. Evren, darbe cezası kesinleşmediği için de TSK'dan çıkarılmadı ve rütbesi er seviyesine indirilmese de, 12 Eylül darbesinden müebbet hapse mahkum edilen 17'nci Genelkurmay Başkanı olarak tarihe geçti.

1918 doğumlu Kenan Evren, 4 Ağustos 2009'da Ankara Gülhane Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi altına alınmıştı. Evren, 11 Ağustos'ta 2009'da bağırsak ameliyatı olmuştu. Taburcu olduktan sonra Evren, Mart 2012'den itibaren şiddetli bel ve sırt ağrısı şikayetiyle GATA'ya tekrar yatışı yapılmıştı.

3 yıldır hastanedeydi
Evren, 2012'den bu yana GATA'da Beyin ve Kardiyoloji ana bilim dallarında tedavi görüyordu. Kenan Evren'in sağlık durumunda yaşlılığa bağlı olarak son günlerde ciddi sorunların ortaya çıktığı belirtildi.
Zaman zaman bilinci kapandığı belirtilen Evren'in, tedavisinin yoğun bakımda sürdürülüyordu. Eşi Sekine Evren'i kaybetmiş olan Evren'in üç kızı bulunuyor. Evren'in kızları Nebahat Şenay Gürvit, Semahat Gülay Evren ve Miray Emine Göksu. Evren’in aile üyeleri, durumun ağırlaşması üzerine cumartesi günü hastaneye çağrıldı.

EVREN’İN SAĞLIK TABLOSU
Evren'in 1993'ten itibaren yaşadığı ciddi sağlık sorunları şöyle:
* Kenan Evren, 1993'te ABD'de prostat kanseri nedeniyle ameliyat oldu.
* 1998'te GATA Kalp Damar Cerrahi ana bilim dalında yatarak tedavi gördü.
* 2002'te yapılan muayenesi sonucu koroner anjiyo oldu.
* 2005'te sol kulakta kanser hücreleri tespit edilerek tedavi gördü.
* 2009'ta akciğerlerdeki sorunun zatürree dönüşmesi sebebiyle İzmir Askeri Hastanesi'nde tedavi gördü.
* Ağustos 2009'da bağırsak ameliyatı oldu.
* Mart 2012'den itibaren yaşlılığa bağlı bir dizi rahatsızlığı nedeniyle GATA'da tedavi görmeye başladı.
Kenan Evren'le ilgili yargılandığı ve müebbet hapse mahkum edildiği mahkemeye gönderilen 2012 tarihli raporda, "Son iki yılda geçirdiği büyük ameliyatın olumsuz yan etkileri ve mevcut hastalıkları yaşam kalitesini bozmuş ve çoğunlukla ev ortamında yaşamasını gerektirmiştir. Bu durumun yanı sıra (2012 yılında) 95 olan ileri yaşı, her gün 12-17 kalem ilaç kullanmak zorunda olması sürekli hemşire bakımını gerektirmekte ve sürekli özel hemşire bakımıyla yaşamını sürdürmektedir" denilmişti.

Kenan Evren, 12 Eylül darbesi nedeniyle yargılandığı davada, müebbet hapse mahkum edilmişti. Ancak temyiz edilen davanın Yargıtay süreci devam ediyordu.

Evren, hem Genelkurmay Başkanlığı hem de Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu için defni öncesinde cenaze namazı sırasında devlet töreni düzenlenecek. Eğer ailesi karşı çıkmazsa veya aksi yönde bir vasiyeti yoksa Evren’in, Devlet Mezarlığı’na defnedilmesi gerekiyor.

İlker Başbuğ, 2009’da Genelkurmay Başkanlığı döneminde Evren’i, hastanede komutanlarla birlikte ziyaret etmişti.*/Milliyet

erkolay
10.Mayıs.2015, 00:45
Twitter, Kenan Evren’in ölümünü böyle karşıladı: Kenan Evren öldü ama Erdal Eren yaşıyor


https://www.hurhaber.com/haber_resim/2015/05/1000175343.jpg

12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı Türkiye’nin 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’ın ölümünün ardından Twitter kullanıcıları, darbe sürecinde idam edilen gençleri hatırlatıp “Kenan Evren öldü ama Erdal Eren yaşıyor” mesajlarını paylaştı.
Tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) 98 yaşında hayatını kaybeden Evren için ‘Kötü bilirdik‘ ve ‘Helal etmiyoruz‘ etiketlerini kullanan Twitter kullanıcıları, 17 yaşında idam edilen Erdal Eren’i de unutmadı.
Darbe yönetimi döneminde 650 bin kişi gözaltına alınmış, 1 milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 14 kişi cezaevlerindeki açlık grevlerin ölmüş, 171 kişi sorgularda ve cezaevi işkencelerinde can vermiş, 49 kişi idam edilmişti.
Twitter kullanıcıları Evren’in “Asmayalım da besleyelim mi?” sözlerini ve darbeden 25 yıl sonra da idamlar konusunda elinin hiç titremediğini söylediği açıklamalarını da unutmadı.
Evren için verilen tepkilerden bazıları şöyle:
https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t1.jpg https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t2.jpg https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t3.jpg https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t4.jpg https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t5.png https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t6.png https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t7.png https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t8.png https://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/kenan-evren-t9.png


diken.com.tr (https://www.diken.com.tr/twitter-kenan-evrenin-olumunu-boyle-karsiladi-kenan-evren-oldu-ama-erdal-eren-yasiyor/)

Sir.Vanity
10.Mayıs.2015, 10:22
Bir zamanlar halk arasında büyük bir kahramandı. Çünkü Türkiye'yi batmaktan kurtarmıştı. Bunun bir Karagöz, Hacivat oyunu olduğu, ancak 20 sene sonra ortaya çıktı. Ve halen, o zamanları yaşamış olanlar arasında, onun ve silah arkadaşlarının ülkeyi kurtardığına inananlar var ve kendisine çamur atıldığını düşünüyorlar. Çocuklar, Karagöz ve Hacivat'ı izlerlerken taraf tutarlar. Kimi Karagöz'ü tutar, çünkü kendilerini güldürüyor. Kimileri de Hacivat'ı tutar, çünkü daha akıllı. Ama her ikisini de oynatan eller, aynı bedene gider. Ve her ikisini de aynı kişi seslendirir. Çocuklar sahne akasını görmezler. Çünkü oyuna odaklanmışlar. O kadar zeki olup da, ama bu bir oyun diyeleri de herkes dışlar. Çünkü kendileri kadar salak olmayanı, kendilerinden saymazlar. Hayat, çocuklukta nasıl başladıysa, öyle devam eder. Adam, özel olarak, hak geçmesin diye, hiç bir tarafı kırmamak için, bir sağ'dan, bir sol'dan idam ettirmiş. Suç işlemiş ya da işlememiş olmaları önemli değilmiş. Suçu zaten kendisi işlettirmişti. Hepsi de kendi Karagöz ve Hacivat'larıydı. Herkes kendi inancına göre yaşar. O da tüm Türkiye'yi Asker etmek gerektiğine inanıyormuş. Bizim çocukluğumuzda, spor dersinde spor yasaklanmıştı. Her spor dersinde, uygun adım yürümeyi öğreniyorduk, ve hazırol da bekletilip, eğri durdun, doğru durdun azarı işitiyorduk. Sizler ise aynı şeyleri, askere gittiğinizde yaşayacaksınız. O gün, bu yazıyı hatırlayın.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Makam olarak bir Cumhurbaşkanı'ydı. Devlet töreni normaldir. Cenazeye katılıma gelirsek. Herkesin cenazesine gidilir.