PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pisi Linux İnceleme Videosuerkolay
06.Mayıs.2015, 20:09
Pisi Linux İncelemesi

Pardus Projesi'ndeki belirsizlikler ve Tübitak tarafından verilen desteğin kesildiği andan itibaren projenin devam eden iki ekibinden birinin gerçekleştirip geliştirmeye devam ettiği Pisi Linux kurulumu ve kullanımı hakkında uzman görüşlerinin bulunduğu video...

fQ9EWNq7OHc

Yükleyen: Linuxcu.org (https://www.youtube.com/channel/UC9aB7hahM-zoB8GI59zL_Nw)

deniz
06.Mayıs.2015, 22:02
Pardus Kurumsal 5, henüz yeni bir proje. Her ne kadar hükümet ve yandaş medya, projeyi olağanüstü etkili bir biçimde sunmaya çabalasa da resmi Pardus projesi de de ölmedi hani.

Milli servete 700 Milyon TL katkı gibi aslı astarı olmayan haberler servis edilmesi gerçeği yansıtmıyor tabi ki ama proje de rafa kaldırılmış değil usta.

erkolay
06.Mayıs.2015, 22:24
Evet, belirttiğin haberin gerçek olduğuna inansak zaten forumumuzda paylaşırdık Deniz. Ama gerçek olmasını en çok isteyenlerin başında geliriz. Kamu kaynaklarının ve vatandaşlar olarak hepimizin Windows gibi kartellerce sömürülmesine son verilsin bir an evvel. Ama bunu yapabilecek bir siyasi otorite yok ne yazık ki şu an. Umarız en kısa sürede kamu kurumlarında Windows kartelinden kurtulunur. İşyerlerinden alışan vatandaşlarımız evlerinde de kullanmaya devam eder.

700 milyon TL olayına gelince nasıl bir hesap yapmışlar acaba? Ben bir türlü beceremedim bu hesabı. Kamu kurumlarında 100 bin civarında bilgisayar olsa, 700 milyonu 100 bine bölünce her bir bilgisayardaki yazılım tutarının 7 bin TL gibi bir rakamda olması gerekiyor. Ki, bu kurumlarındaki işletim sistemlerinin yarıdan fazlası daha Windows XP'yi bile çalıştırmaktan aciz. Yani üzerinde Windows XP işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlar çok fazla. Şu an bir donanım çoplüğü halinde olan kurumlarımız, böyle bir girişimle epey rahatlar. Ancak önce bir icraatı görelim ve gerçek bir hesapla ekonomiye katkısını belirleyelim. Ondan sonra yapanı takdir ederek sunarız biz de.