PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Samsung felçlilere yönelik yeni bir uygulama geliştirdierkolay
24.Nisan.2015, 00:17
Samsung felçlilere yönelik yeni bir uygulama geliştirdi
Elektronik pazarındaki faaliyetlerinin yanında Samsung'un çeşitli sorunlar nedeniyle engelli olanlara veya zihinsel problemler yaşayanlara yönelik geliştirdiği projeler de büyük önem taşıyor. Firmanın son projesi de yine engellilere yönelik.


https://global.samsungtomorrow.com/wp-content/uploads/2015/04/Watermark_Inside_Title-Image_0420_v1.jpg


Samsung Electronics ve Seul Ulusal Üniversitesi tarafından geliştirilen DOWELL adındaki proje, engellilerin akıllı telefon kullanırken yaşadığı sorunların önüne geçmeyi amaçlıyor. Akıllı telefonları yardımcı bilgisayar aracılığıyla yazı veya ses ile komut veren engelliler çimdikleme ile zoom veya tıklama gibi dokunmatik işlemlerde sıkıntı yaşıyor. DOWELL bu sorunların önüne geçmeyi planlıyor.

Bizzat üst omzundan engelli profesör Sang-Mook Lee tarafından katkı yapılan DOWELL uygulaması çeşitli menüler yardımıyla akıllı telefonlarda yakınlaştırma veya tıklama gibi işlemlerin yapılmasını sağlıyor.

Uygulama akıllı telefona kurulduktan sonra USB OTG üzerinden fare topu veya kamera gibi yardımcı cihaz bağlanıyor. Kullanıcı örneğin fare yardımıyla ekranın üst tarafındaki menülerin üzerine geldiğinde belli bir miktar beklerse tıklama etkisi ortaya çıkıyor. Veya aynı şekilde yakınlaştırma etkisi ortaya çıkıyor. Bu etkiler cihaza aktarılıyor ve komuta dönüşüyor. Alt taraftaki menülerde ise geri ve ana ekran tuşları yer alıyor.

Lee bu teknolojinin örneğin ev içerisinde kapı kilidi, alarm, kurutma makinesi, mutfak uygulamaları gibi pek çok konuda engelli insanlara yardımcı olabileceğini ve bu bakımdan büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Uygulama sonbahar aylarında Galaxy cihazları için kullanıma sunulacak.

WylFBH5CqJU

Kaynak: https://global.samsungtomorrow.com/samsungs-dowell-helps-those-with-upper-limb-disabilities-use-smartphones/

donanimhaber.com (https://www.donanimhaber.com/cep-tel-yazilimlari/haberleri/Samsung-felclilere-yonelik-yeni-bir-uygulama-gelistirdi.htm)

WeBMasteR
24.Nisan.2015, 09:22
Samsung'u bu duyarlılığı için kutlarım. Diğer firmalardan da aynı duyarlılığı bekleriz.