PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows Toplu Dosya İsmi Değiştirme Nasıl Yapılır?Sir.Vanity
21.Nisan.2015, 21:51
https://***********.com.tr/wp-content/uploads/2015/04/yeniden-adland%C4%B1rma-1.png


Bilgisayarı kullanmaya başladığımız zamandan bu yana kadar şüphesiz bir çok şey öğrenmişizdir. Yine de bilgisayarlar hakkında her ne kadar çok şey bildiğimizi iddia etsek de her gün bu makineler hakkında yeni bir şeyler öğrenebilmemiz mümkün. Eğer bilmiyorsanız, dosyaların topluca adını değiştirmek sizin için yeni bir bilgi olabilir.
Aslında dosyaların topluca adını değiştirmek hemen hemen her bilgisayar kullanıcısına lazım oluyor. Bunun için birçok kişi de gereksiz programlar indirerek zaman kaybediyor ve bu şekilde dosyaların adını değiştirmeye uğraşıyor. Oysa Windows içerisinde yer alan basit bir komut ile dosyaların tamamının adını saniyeler içerisinde değiştirebilmek mümkün.
Bu basit işlem nasıl yapılır ona gelelim. Öncelikle adını değiştirmek istediğiniz dosyaların hepsini CTRL+A komutu ile veya farenizin yardımıyla seçin.
https://www.burakgoc.com/wp-content/uploads/2015/01/yeniden-adland%C4%B1rma-1.png
Gördüğünüz gibi karmakarışık isme sahip karşımızda 5 farklı dosya var şimdi bu dosyaların adını değiştirmek için klavyemizden F2 tuşuna basıyoruz. Bu tuşa bastığımızda bilgisayar otomatik olarak bir dosyanın adını değiştirmemiz için bize seçenek sunacaktır.
https://www.burakgoc.com/wp-content/uploads/2015/01/yeniden-adland%C4%B1rma-2.png (https://www.burakgoc.com/wp-content/uploads/2015/01/yeniden-adland%C4%B1rma-2.png)

Yeniden adlandırma için gerekli olan ismi yazdıktan hemen sonra Enter tuşuna basarak işlemimizi onaylıyoruz. Bu onaylamamızın hemen ardından dosyalarımızın tamamının adı değişecek. Fakat bir klasör içerisinde iki tane aynı ada sahip nesne olmayacağı için Windows ayrıca bu dosyaların sonuna bir de rakam ekleyecek.
https://www.burakgoc.com/wp-content/uploads/2015/01/yeniden-adland%C4%B1rma-3.png (https://www.burakgoc.com/wp-content/uploads/2015/01/yeniden-adland%C4%B1rma-3.png)

Görüldüğü üzere son derece basit olan F2 komutunu kullanarak 5 adet dosyayı çok daha kısa süre içerisinde hemen tekrardan adlandırdık. Özellikle kameradan fotoğraf vs aldığınızda fotoğrafların dağınık isimlerle kalması yerine onlara bu şekilde çok daha kolay tarih veya istediğiniz bir ismi verebilirsiniz. Bu da daha fazla düzenli dosyalara sahip olmanıza yardımcı olur.


https://***********.com.tr/windows-toplu-dosya-ismi-degistirme-nasil-yapilir

erkolay
22.Nisan.2015, 00:53
Konu, Teknolojik Makaleler bölümünden Windows Çilesi bölümüne taşındı. Forumu doğru kullanmaya örnek olalım Furkan. :D