PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ya dunya bir simulasyondan ibaretse?

Sir.Vanity
21.Nisan.2015, 06:21
evet, biraz bilim kurgu filminden fırlamış gibi gelebilir ancak olabilitesi de oldukça yüksek. belki de küçük bir çocuğun bilgisayar oyunundaki karakterlerden ibaretiz? nasıl şimdi bir çocuk gta oynuyorken kafasına göre takılıyorsa (hiroşima, çernobil, 1-2. dünya savaşı, açlık, soğuk savaş, firavun ve hitler) belki de tanrı dediğimiz olgu (çocuk) bizimle oynuyor olamaz mı?
ucu epey açık bir konu ancak beyin fırtınası yapmak için gayet güzel. şahsen uzun yıllar tanrı'yı bulabilmek adına astrofizik ve evren'i araştırdığım için az çok konuşmak isterim;

evren'de her şeyin bir sınırı vardır.

placnk sabiti,
-273 kelvin,
ışık hızı, (aslında takyon denilen başka bir olgu ışıktan daha hızlı olduğu kanıtlanmış)
evren(?) (son yıllarda çoklu evren tartışmaları var asıl soru çoklu evrenlerin dışında ne olduğu)
ve hepimizin ortak sorunu hayat.

mesela şöyle düşünebiliriz; bundan 2000 yıl sonrasında normal dünya'daki insanlar bir bilgisayar programına bağlanarak 70-80 yıl burada yaşıyor (aslında 2 saatlik bir evre) ölünce program bitiyor ve gerçek hayatına devam ediyor. oyun oynuyorsun ve bitiyormuş gibi ancak oyun olduğunu oyunu oynadığın sürece bilmiyorsun. (buna yakın simülasyon oyunlar var)

konudan saptık biraz ancak toparlamak gerekirse ölümden sonra tekrar bilincimiz yerine geldiğinde bunun ahiret mi yoksa farklı hayatımızın paralel bağlantısı olduğunu anlayıp anlayamamamız en büyük sorun. insan 3 boyuttan (en, boy ve derinlik) fazlasını algılayamaz yani buradan sonrası biraz bilim kurgu aslında.

ama şurası kesin olarak belli ki, birilerinin oyuncağı veya oyunuyuz:)

SM-E500H cihazımdan Webmaster kullanılarak gönderildi

deniz
21.Nisan.2015, 16:38
Epey derin mevzulara dalmışsın Furkan arkadaş. Felsefe de böyle varlık ve bu varlığın sebebini sorgulama yoluyla başladı.

Tanrı olgusunu ben de biz mi yarattık, ya da o mu bizi yarattı dilemması ile epey sorguladım. Bu konuda da bu dilemmaya bir gönderme var. İsteyen sorgular, isteyen bana ne der. Ama aklımızın bir köşesinde her zaman yer alır bu sorgu. Çoğunlukla kendimize kabul ettiremezsek bile veya içinde olduğumuz toplumda dile getiremesek bile...

Diğer yandan bir oyunun parçası mıyız? Hani gerçekte böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum. Ancak şimdiye kadar bize öğretilen dinlere derinlikli baktığımızda biz de tanrının oyuncakları gibiyiz. Bu çok zorlama bir kanı değil bana göre. Tanrı gerçekse ve bizi cennetten Dünya'ya sürdüyse ve gördüğümüz azaplara ilham kaynağı olan cehennem diye bir yer de varsa tam da yazının konusu gibi bir oyunun içinde birer oyuncağız.

Bakalım, katılım olursa epey tartışma konusu çıkacaktır buradan.

Discovery cihazımdan Webmaster kullanılarak gönderildi