PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : People's Choice for Turkish 2015 - The Bobs - Best of Online Activismerkolay
19.Nisan.2015, 16:12
People's Choice for Turkish - The Bobs - Best of Online Activism

Türk halkı tarafından Türkçe blog, portal ve sitelerin en iyisinin seçildiği People's Choice for Turkish yarışşması başladı. Siz de başvuru yaparak sitenizi yarıştırmak isteyebilirsiniz.

https://thebobs.com/turkish/wp-content/themes/bobs/img/TheBobs_Header_920x200.jpg

Dünya'daki Aktivizm ile ilgili siteleri değerlendiren The BOBS portalında, sizin de Aktivizm ile ilgili siteniz, blogunuz varsa Türkçe sitelerin yarıştığı https://thebobs.com/turkish/category/2015/peoples-choice-for-turkish-2015/ kategori sayfasına başvuru yapabilirsiniz.

Üstteki görselde geçen yılın irincilerinden Mosa'ab Elshamy görünüyor. Ne kadar da mutlu değil mi? Siz de daha çok aktiviste ulaşmak için bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

BOBS HAKKINDADeutsche Welle, 2004 yılından bu yana, Bobs ile internette düşüncelerin özgürce açıklanması ve insan hakları için çaba veren blog yazarı, aktivist ve gazeteciler için uluslararası alanda yarışma imkânı sunuyor.


Bobs, dünya genelinde dil ve kültür bariyerlerini aşarak internette yaratıcı ve cesur içerikleri ödüllendiren tek uluslararası yarışma.

Bobs, 14 dili kapsıyor. Bu diller Türkçe’nin yanı sıra Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.

Deutsche Welle, 2015 yılında ilk kez İfade Özgürlüğü Ödülü veriyor.

Bunun yanı sıra uluslararası jüri, üç kategoride daha kazananları belirliyor: Sosyal Değişim, Gizlilik & Güvenlik ve Sanat & Medya. İnternet üzerinden yapılacak oylamada ise kullanıcılar, 14 dilde en iyileri seçebilecek.

Bobs'ta geçen yıllarda kazananlar arasında Küba'dan Yoani Sánchez (https://en.wikipedia.org/wiki/Yoani_S%C3%A1nchez), Tunus'tan Lina Ben Mhenni (https://en.wikipedia.org/wiki/Lina_Ben_Mhenni), Kenya'dan Ushahidi (https://en.wikipedia.org/wiki/Ushahidi), ABD'den Sunlight Foundation (https://en.wikipedia.org/wiki/Sunlight_Foundation), Çin'den Li Chengpeng (https://en.wikipedia.org/wiki/Li_Chengpeng) ve Alaa Abd El-Fattah (https://en.wikipedia.org/wiki/Alaa_Abd_El-Fattah) var.

Geçtiğimiz yıllarda Bobs kapsamında görev alan jüri üyelerinden bazıları ise şöyle: Michael Anti (https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Anti_%28journalist%29), Isaac Mao (https://en.wikipedia.org/wiki/Isaac_Mao), Rustem Adagamov (https://en.wikipedia.org/wiki/Rustem_Adagamov), Erik Hersman (https://en.wikipedia.org/wiki/Rosana_Hermann), Rosana Hermann (https://en.wikipedia.org/wiki/Rosana_Hermann), Loïc Le Meur (https://en.wikipedia.org/wiki/Lo%C3%AFc_Le_Meur), Muzi Mei (https://en.wikipedia.org/wiki/Muzi_Mei), Ammar Abdulhamid (https://en.wikipedia.org/wiki/Ammar_Abdulhamid), Budi Putra (https://en.wikipedia.org/wiki/Budi_Putra), Mustafa Nayyem (https://en.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Nayem), Shahidul Alam (https://en.wikipedia.org/wiki/Shahidul_Alam), Andrew Baron (https://en.wikipedia.org/wiki/Andrew_Baron) ve Ai Weiwei (https://en.wikipedia.org/wiki/Ai_Weiwei).


2014 Ödül Töreni (https://secure.flickr.com/photos/deutschewelle/sets/72157645384512542/)

KATEGORİLERBobs Ödülleri toplam 17 kategoride dağıtılıyor. Adayların şu dillerden birinde gösterilmesi gerekiyor: Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ya da Ukraynaca.

Yarışmadaki 17 kategorinin dağılımı; tüm dilleri kapsayan üç ana kategori ile 14 dilin her birinde birer kategori şeklinde. Üç ana kategoride tüm dillerden adaylar birbirine karşı yarışır. Ana kategorilerin dışında her dilde bir adet “En İyi” ödülü dağıtılır.

Üç ana kategoride kategori başına bir Jüri Ödülü verilir. 14 dil kategorisinin kazananları ise sadece internet üzerinden yapılacak oylama ile belirlenir.

Yarışmadaki bu 17 kategorinin yanı sıra, Deutsche Welle, "İfade Özgürlüğü Ödülü" verir. Dijital dünyada ifade özgürlüğü hakkı için özel çaba gösteren bir kişi ya da bir girişim, bu ödülü almaya hak kazanır.


Jüri Kategorileri


Sosyal Değişim
Eğitim, eşitlik, sağlık ya da çevre gibi alanlarda toplumsal değişimi desteklemek için dijital olanakları kullanan bir proje bu ödüle layık görülür.


Gizlilik&Güvenlik

Bu kategoride öne çıkan nokta bilgileri nasıl topladığımız, paylaştığımız ve koruduğumuz. Yazılım çözümleri sunan veya kullanıcıları, uygulamalar ya da kapsamlı açıklamalarla verilerini nasıl koruyacaklarına yardımcı olan internet siteleri aracılığıyla bilgilendirenler ödüllendirilecektir. Sansürle başa çıkmada yardımcı araçlar da bu kategoride ödül alabilir.


Sanat & Medya
Toplumsal konuları sanatsal açıdan yorumlamak için, dijital iletişim araçlarını kullanan sanat ve kültür içerikli projeler ödüllendirilecektir. Ayrıca medya alanında yenilikçi bir yaklaşım sergileyen projeler de ödül alabilir. Örneğin vatandaş gazeteciliği ya da veri gazeteciliği alanından bir girişim ödüle layık görülebilir.


14 dilde "En İyiler"

Bu bölümde 14 dildeki en iyi internet siteleri ödüllendiriliyor. Güncel konuları analiz ederek ve yorumlayarak kamuoyunda tartışma ortamı oluşturulmasına katkıda bulunan siteler ödüle layık görülüyor.


KRİTERLER


Bir keresinde bir jüri oturumu sırasında jüri üyelerinden biri, farklı bir dil kategorisinden sunulan ilginç bir proje karşısında coşkuyla yerinden sıçrayarak, "İşte buna oyumu veririm. Bizim ülkemizde de böyle bir şeye ihtiyaç var!" demişti.

İşte bu yaşanmış gerçek anekdot, Bobs yarışmasını diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliğe işaret ediyor. Bobs'un çok dilliliği ve jürinin uluslararası yapısı, seçkin internet içeriklerinin dil bariyerlerini aşarak kendini tanıtabilmesi, teşvik edilmesi ve hak ettiği takdiri görmesini mümkün kılıyor.

Oylama sürecinde içerik, işlevsellik, tasarım ve katma değer gibi pek çok ölçüt dikkate alınıyor. Genel değerlendirmede kategoriye göre farklı ölçütler öne çıkıyor. Genel olarak jürinin değerlendirme sürecinde öne çıkan noktalar şunlar:

KonseptFikir ve konseptin hayata geçirilmesi, bilgi değeri
Genel olarak konunun toplumu ilgilendirmesi
Hedef kitleye hitap, ikna gücü
Üslup
Uzun vadeli ve düzenli angajman
Şeffaflık ve inandırıcılık


YaratıcılıkGörsel özgünlük, sanatsallık, internetin sunduğu olanakların en iyi şekilde kullanılması.


İnovasyonİçeriğin yenilik ve özgünlük değeri


Bunlar, jüri oturumunda öne çıkan genel ölçütler. Öte yandan üç ana kategoriyi ilgilendiren bir kaç özel kriter daha mevcut:

Gösterilen aday kendi dil bölgesinde etkili ve eşsiz olduğu kadar uluslararası arenada da bir değere sahip mi? Aday gösterilmek istenen aktivist ya da blog yazarı, uluslararası bir ödülle koruyup cesaretlendirebileceğimiz projeleri nedeniyle tehdit altındaki bir kişi mi? Fikir ve başarılarını diğer dil bölgelerine de aktarabileceğimiz yenilikçi bir proje söz konusu mu? Bu sorulardan sadece birine bile “Evet“ yanıtı verilebiliyorsa, o zaman Bobs için uygun adaylardan biri söz konusu demektir.

Irkçı, pornografik, seksist, yabancı düşmanı, ayırımcı, hakaret içeren ya da şiddet çağrısında bulunan içerikler hiçbir şekilde yarışmaya katılamaz. Bobs, köktendincilik ve siyasî aşırılık gibi antisemitizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını da kesinlikle reddeder.

Kullanıcı Ödülleri için ölçütler: Kullanıcı Ödülleri her bir finalist için verilen oyların sayısına göre belirlenir. En fazla oyu alan proje ya da blog kazanır. Her kategorinin bir kazananı vardır.


KURALLARİlk aşama: Aday gösterme

Yarışmanın başlamasıyla birlikte internet kullanıcıları, 14 dildeki kategorilerden aday göstermeye çağrılıyor.Kullanıcılar sadece yarışmaya dâhil 14 dildeki internet sitelerinden aday gösterebilir. Bunlar; Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.
Kendinizi de aday gösterebilirsiniz.
Aday gösterilen internet sitesine dışarıdan herkesçe girilebiliyor olması gerekiyor.
Deutsche Welle’nin ya da DW çalışanlarının internet siteleri yarışmaya katılamaz.
Jüri üyelerinin internet siteleri veya profilleri ya da faal bir şekilde dâhil oldukları projeler yarışmaya katılamaz.
Hakaret, ırksal, cinsel ya da başka bir şekilde ayrımcılık içeren, müstehcen içerikli ya da bu tür içeriklere bağlantı (link) veren öneriler kabul edilmez.
Bir adayın bir kez önerilmesi yeterlidir. Adayın kaç kez aday gösterildiğinin, kazanma şansına etkisi yoktur.


İkinci aşama: Jüri finalistleri belirliyor

Her bir jüri üyesine, kendi dilindeki tüm önerileri içeren liste gönderilir. Her dil için bir jüri üyesi görevlidir. Jüri üyeleri önerileri izler ve değerlendirmeye alır. Ardından kendi dilindeki finalistleri seçer. Her dilin kategorisinde beşer finalist belirlenir.

Tüm dilleri kapsayan ana kategorilerde her dilden birer finalist belirlenir. Böylece ana kategorilerin her birinde 14 finalist belirlenmiş olur. Jüri üyeleri yarışmaya kendileri de aday gösterebilirler. Eğer bir jüri üyesi kategorilerden birinde aday belirleyemeyecek olursa bu adayın yeri başka dillerden bir adayla doldurulur.

Yarışmaya dâhil olan her dilin, o dili anadili olarak konuşan bir editörü bulunmaktadır. Jüri üyesi tamamen özgürdür ve yarışma kural ve kriterleri çerçevesinde kendi dilindeki finalistleri belirleme yetkisine tek başına sahiptir. Bobs ekibinde görevli DW editörü gerektiğinde o dildeki jüri üyesine yardımcı olur.

Üçüncü aşama: Online oylama ve jüri oturumu

İnternet kullanıcıları, online oylama yoluyla dil kategorisinin kazananlarını belirler.
Uluslararası jürinin tüm kategorilerdeki finalistleri belirlemesinin ardından oylama başlar.
Her kategori, her dil ve her sosyal ağda 24 saat içinde bir kez oy kullanılabilir.
Kullanıcı kendisi için de oy verebilir.
Oylama sonucu 14 dil kategorisinden ‘Kullanıcı Ödülü’ sahipleri belirlenir. Buna paralel olarak jüri de tüm dilleri kapsayan üç ana kategoride ‘Jüri Ödülü’ sahiplerini belirler.


’Jüri Ödülleri’ni belirlemek üzere jüri üyeleri Deutsche Welle’nin davetlisi olarak Berlin’de toplanır. Jüri üyelerinden birinin gelememesi durumunda o dilden sorumlu Bobs editörü onun yerine geçer ve jüri üyesinin direktifleri doğrultusunda görev yapar. Jüri sadece tüm dilleri kapsayan ana kategorilerdeki kazananları belirler. Oturumun başkanlığını bir Deutsche Welle çalışanı üstlenir. Başkanın düzenli oy hakkı yoktur.

Oy verme hakkı sadece jüri üyelerine aittir. Çok turlu seçimde basit çoğunlukla karar alınır. Sadece oyların eşit çıkması durumunda Başkan’ın kullanacağı oy belirleyici olur. Her jüri üyesi kategorilerdeki adaylarını jüriye sunar. Her jüri üyesinin kendi adaylarını tanıtmasının ardından ilk oylama yapılır. En çok oy alan üç aday üzerinde tartışılır ve finale kalacak iki adayın belirlenmesi için ikinci oylama yapılır. Son tartışma oturumunun ardından üçüncü ve son oylamayla Jüri Ödülü sahibi belirlenir.

İfade Özgürlüğü Ödülü ise Deutsche Welle tarafından belirlenir. Kazananlar bu internet sayfası üzerinden duyurulur.

YOL HARİTASIYarışma başlıyor…

The Bobs –En İyi Online Aktivizm- yarışmasının on birincisi 19 Şubat’ta başlıyor. 19 Şubat-12 Mart 2015 tarihleri arasında aday önerilerinizi iletebilirsiniz. Önerilerin Bobs’un 14 dilinden birinde; Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ya da Ukraynaca yazılmış olması ve 17 yarışma kategorisinden (https://thebobs.com/turkish/about/categories-2/) birine uyması gerekiyor.

Hangi adayların finale kalacağı jüri tarafından belirleneceği için, yapılan önerilerin sayısı adayın kazanma şansını etkilememektedir.


Finalistlerin belirlenmesi
Aday önerilerinin gönderilmesinin ardından uluslararası jüri 12 Mart – 9 Nisan 2015 tarihleri arasında finalistleri belirliyor. Üç ana kategorinin her birinden 14, söz konusu dile ait kategoriden de beşer aday finalist olarak seçiliyor.

Jüri, mayıs ayı başında tüm dilleri kapsayan üç ana kategorinin kazananlarını belirliyor. Kullanıcı Ödülü’nün sahipleri ise internet kullanıcılarının oylaması sonucunda tespit ediliyor.


Online oylama
İnternet üzerinden 14 dil kategorisi için halk oylaması 9 Nisan – 3 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılıyor.


Jüri oturumu
Uluslararası jüri 2 Mayıs 2015 tarihinde Berlin‘deki oturumda biraraya geliyor. Tüm dilleri kapsayan üç ana kategoride Jüri Ödülü’nün kazananları çok turlu bir oylama sürecinin ardından belirleniyor.


Kazananların açıklanması
Kullanıcı ve Jüri ödüllerinin tüm kazananları 3 Mayıs 2015 tarihinde Bobs internet sayfası üzerinden duyurulacak. Jüri ödüllerini ve Deutsche Welle İfade Özgürlüğü Ödülü’nü kazananlar ödül töreni için Bonn kentine davet edilecek.


Ödül töreni
Bobs 2015 ödül töreni, Deutsche Welle Global Media Forum (https://www.dw.de/global-media-forum/home/s-30956) çerçevesinde 23 Haziran 2015 tarihinde düzenlenecek.

İletişim

E – Mail: [email protected]
Facebook: https://www.facebook.com/dw.thebobs
Twitter: @dw_thebobs
Hashtag: #thebobs15
Türkçe Sitelerin Kategorisi: https://thebobs.com/turkish/category/2015/peoples-choice-for-turkish-2015/