PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Simda Botnet'i dağıtıldıerkolay
18.Nisan.2015, 00:48
Simda Botnet'i dağıtıldı

Türkiye'yi de etkileyen Simda Botnet'ini dağıtmak için uluslararası operasyon gerçekleşti.

https://www.btnet.com.tr/wp-content/uploads/2015/04/padlock-security-protection-hacking-540x334.jpg

Küresel bir operasyonla, dünyadaki virüs bulaşmış binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ olan Simda botneti dağıtıldı. 9 Nisan Perşembe günü eşzamanlı olarak gerçekleştirilen bir dizi eylemle, Hollanda'da 10 adet komut ve kontrol sunucusu ele geçirildi. ABD, Rusya, Lüksemburg ve Polonya'da da bazı sunucular kapatıldı. Operasyona, Hollanda'daki Hollanda Ulusal Yüksek Teknoloji Suç Birimi (NHTCU), ABD'li Federal Araştırma Bürosu (FBI), Lüksemburg'daki Police Grand-Ducale Section Nouvelles Technologies ve Moskova'daki INTERPOL Ulusal Merkez Bürosu tarafından desteklenen Rus İçişleri Bakanlığı Siber Suç Bölümü "K" yetkilileri dahil oldu.

Bu operasyonun, botnetin işleyişini önemli derecede bozması bekleniyor. Bu operasyon, yasa dışı çalışmalarına devam etmek niyetinde olan siber suçlular için maliyet ve riskleri artıracak ve kurbanların bilgisayarlarının kötü niyetli düzenin bir parçası olmasını engelleyecek.

INTERPOL Dijital Suç Merkezi Direktörü Sanjay Virmani şunları söyledi:

"Bu başarılı operasyon, küresel siber suç tehdidine karşı mücadelede ulusal ve uluslararası çapta emniyet teşkilatlarını ve özel teşekkülleri içeren ortaklıklara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymakta ve bunun değerini vurgulamaktadır. Operasyon, Simda botnete önemli bir darbe vurmuştur. INTERPOL, vatandaşlarını siber suçlulara karşı koruyabilmeleri için üye ülkelere yardımcı olmaya ve gelişmekte olan diğer tehditleri tanımlamak amacıyla çalışmalarına devam edecektir."

Simda, yasa dışı yazılımları ve finansal kimlik bilgilerini çalabilme yeteneğine sahip olanlar dahil olmak üzere farklı kötü amaçlı yazılım türlerini dağıtmak için kullanılan "pay-per-install" (yükleme başına ödeme) türünden bir zararlı yazılım. Pay-per-install modeli, siber suçluların para kazanmak için virüs bulaştırılan bilgisayarlara erişim hakkını, sonrasında bu bilgisayarlara ilave programlar yükleyen diğer suçlulara satmasına izin veriyor.

Simda, açıklardan yararlanma kitlerine yönlendirme yapan bir dizi virüslü web sitesine dağıtılıyor. Saldırganlar, meşru web sitelerinin/ sunucularının gizliliğini bozarak ziyaretçilere sunulan web sayfalarının kötü niyetli kodlar içermesini sağlıyor. Kullanıcılar bu sayfalara göz atarken kötü niyetli kod, açıklardan yararlanma sitesindeki içeriği sessizce yükler ve güncellenmemiş bilgisayarlara bulaşıyor.

Türkiye'yi de etkiledi

Simda botneti, en kötü etkilenenleri ABD, İngiltere, Rusya, Kanada ve Türkiye olmak üzere 190'ın üzerinde ülkede görüldü. Bu botun dünya çapında 770 bin bilgisayara bulaşmış olduğu ve kurbanların büyük çoğunluğunun ABD’de bulunduğu düşünülüyor .

Yıllardır aktif olan Simda, tespit edilmesi zorlaşan ve birkaç saatte bir dağıtılan yeni sürümleri ile herhangi bir güvenlik açığından yararlanabilmek konusunda her geçen gün daha iyi bir duruma gelmekte. Şu anda Kaspersky Lab'ın virüs koleksiyonu, Simda kötü amaçlı yazılımının farklı sürümlerine ait 260 binden fazla yürütülebilir dosya içeriyor. Suç faaliyetlerine, bağlı iş ortaklarını ücretlendiren bir iş modeli uygulayan kişiler olan Simda botnetin arkasındaki aktörlerin belirlenebilmesi için bilgi ve istihbarat toplanmaya başlanmıştır.

btnet.com.tr (https://www.btnet.com.tr/98894-simda-botneti-dagitildi.html)