PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uludağ Sözlük, Olmayan Sayfa Yüzünden Kapandıerkolay
05.Nisan.2015, 21:03
Var olmayan sayfaya şikâyet geldi, hâkim Uludağ Sözlük galerisinin tamamını kapattı!


İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hâkimliği'nden tartışılacak karar...

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/05-04-2015/original-b0e41825090b3b5634989adaf181e8cd.jpg

İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hâkimliği, www.uludagsozluk.com (https://www.uludagsozluk.com)'un galeri sayfası galeri.uludagsozluk.com’da adresinde bir dönem yer alan ancak aylar önce silinen bir fotoğrafla ilgili bir vatandaşın yaptığı şikayet üzerine sitenin tamamına erişimi engelledi. Şikâyete konu olan 3 Twitter hesabının da kararda Twitter’ın sehven “Tiwetter” olarak yazılması sonucu kapatılamadığı da görülüyor.

Müşteki Y.K.’nın avukatı, 3 Mart’ta müvekkilinin kişilik haklarının ihlal edildiği iddiasıyla yerel bir haber sitesi ile Twitter’daki üç hesaba ve Uludağ Sözlük’te paylaşılan fotoğrafların yer aldığı galeri.uludagsozluk.com’daki ilgili sayfaya erişim yasağı getirilmesini talep etti.

'Twitter yerine Tiwetter yazınca...'

Talebi 9 Mart’ta karara bağlayan İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hâkimliği, Twitter’da söz konusu 3 hesabın kapatılmasına karar verdi ancak zabıt kâtibinin Twitter’ı “Tiwetter” olarak yazması sonucu, söz konusu hesaplara erişim engellenemedi.
Söz konusu yerel haber sitesinin ilgili sayfasına da erişim yasağı getirilirken, mahkeme galeri.uludagsozluk.com’la ilgili tartışılacak bir karara imza attı. Y.K., sitede kendisiyle ilgili fotoğrafın bulunduğu sayfanın kaldırılmasını talep etmesine rağmen, İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hâkimliği sayfanın tamamının kapatılmasına karar verdi.

'Hâkim sayfaya bakmadan kapatmış'

Sözlüğün kurucusu İsmail Alpen şikâyet konusu olan sayfadaki içeriğin aylar önce silindiğini söyleyerek, “Zaten aylar önce kaldırılmış içerik üzerinden mahkeme bütün sitenin erişimini engellemeye karar verebiliyor. Kontrol yok. 5651 No’lu kanunda son güncellemeden önce Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (tib) siteye erişimi engelleyince içeriğini kontrol edip, belirtilen içerik kaldırılmışsa siteyi anında erişime açıyordu. Şimdi bu görev Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB) verildi ve ESB açılması için mahkemeden yazı istiyor. Yani süreç uzatılarak kısır döngüye giriyor” dedi.
İsmail Alpen, “Artık hukuk sorunlarından adliyelerde, karakollarda vakit geçirmekten, evrak hazırlamaktan sitemizi geliştirmeye vakit ayıramaz hale geldik” diye konuştu.https://t24.com.tr/files/20150404225209_img_6194.jpg

https://t24.com.tr/files/20150404225623_asdsadasdasdada.jpg

t24 (https://t24.com.tr/haber/var-olmayan-sayfaya-sikayet-geldi-hakim-uludag-sozluk-galerisinin-tamamini-kapatti,292568)