PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Android 5.1 Lollipop Resmen Duyuruldudeniz
10.Mart.2015, 16:15
Android 5.1 Resmi Olarak Duyuruldu

Şubat ayında duyurulması beklenmesine karşın bir takım hatalar nedeniyle geciken Android 5.1, sonunda resmi olarak duyuruldu. İşte Android 5.1 Lollipop ile gelen yenilikler.


https://s01.shiftdelete.net/img/general_b/15-03/10/00-1425976073.jpg

Google'ın 2008'den bu yana geliştirdiği ve iOS ile beraber akıllı telefon ve tablet pazarını domine ettiği işletim sistemi Android'in yeni sürümü resmen duyuruldu.

ART yapısı ve Material Design arayüz ile birlikte hem performans hem de görsel açıdan çok daha başarılı hale gelen Android'in 5.1 Lollipop sürümü de resmi olarak duyuruldu.
Çoğunlukla performans, verimlilik ve iyileştirme odaklı olan Android 5.1 Lollipop, birkaç yeniliği de beraberinde getiriyor.

https://s01.shiftdelete.net/img/content/15-03/10/01.PNG

Android 5.1 Lollipop ile neler geliyor?

Açıklamalara göre Android 5.1 Lollipop ile birlikte, Android 5.0 Lollipop'ta olmayan gerçek sessiz mod geldi. RAM yönetimi hatası düzeltildi ve geliştirmeler yapıldı.
Ani uygulama kapanması sorunu çözüldü.
Pil yönetimi geliştirildi
Wifi ile aşırı güç tüketimi sorunu giderildi
Kablosuz bağlantı sorunu giderildi
Ok Google sorunları giderildi
Bildirimlerdeki sorunlar giderildi
Materyal tasarım renkleri güncellendi
Resmi çift SIM kart desteği geldi
HD ses kalitesinde aramalar yapabilme ve aygıt koruması özellikleri geldi.
Buna göre Android 5.1 Lollipop ile birlikte Android 5.0 Lollipop'ta yaşanan sorunlar ortadan kalkacak, taşıyıcı desteklediği takdirde HD ses kalitesinde aramalar yapılabilecek, şifrelenen verilen Google hesaplarında korunacak ve resmi çift SIM kart desteği kullanılabilir olacak.

https://s01.shiftdelete.net/img/content/15-03/10/02.gif

Yani resmi Çift SIM kart desteğinin gelmesiyle birlikte, önümüzdeki dönemde çift SIM kartlı Nexus modelleri de görebilecekmişiz gibi görünüyor.

İlk etapta Endonezya'dan başlanarak Nexus modelleri için yayınlanan güncelleme, muhtemelen önümüzdeki haftalarda ülkemizdeki Nexus kullanıcılarına ulaşacak.

Bakalım kullanıcılar Android 5.1 Lollipop'u beğenecek mi? Yoksa yeni sürümleri birlikte yeni hatalarla mı karşılaşacağız?

SDN (https://shiftdelete.net/android-51-resmi-olarak-duyuruldu-58975)

WeBMasteR
11.Mart.2015, 11:22
Bakalım benim General Mobile Discovery telefona gelecek mi Android 5.1? Gelirse ne kadar sürecek gelmesi? Henüz Android 4.4 bile yeni gelmişken bu güncellemeye en az bir yıl bekleriz gibi. :) O zamana kadar da yeni sürüm(ler) olur zaten.