PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : uTorrent ile Bitcoin Miner Virüsü Bulaşıyorerkolay
07.Mart.2015, 23:10
uTorrent'te Büyük Tehlike

Torrent istemcisi uTorrent ile Bitcoin Miner virüsünün bilgisayarlara bulaştığı ortaya çıktı. Bu virüsten korunmanın yolları...

https://s01.shiftdelete.net/img/general_b/15-03/07/1-1425720882.jpg
Popüler torrent istemcisi uTorrent büyük bir skandal ile karşı karşıya geldi. uTorrent’in kurulumu sırasında reklam içeren programların kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Bu reklam içerikli programların kurulmasını engellemek için ise "İleri" tuşuna basmadan karşınıza çıkan programı reddetmeniz gerekiyor.


Zararlı olmayan bu reklam içerikli programlar uTorrent ile kurulsa da daha sonra kaldırılabiliyordu. Ancak ortaya çıkan yeni reklam içerikli program ortalığı ayağa kaldırdı. uTorrent’i yükleyen ya da güncelleyen kullanıcılar "Epic Scale" adında bir programın bilgisayarlarına yüklendiğini fark etti.


Epic Scale'in yüklenmesinden sonra kullanıcılar bilgisayarlarının aşırı güç tükettiğinden ve yavaşladığından şikayetçi olmaya başladı. İşin özü araştırıldığında Epic Scale’in bir Bitcoin Miner virüsü olduğu ortaya çıktı.


Bitcoin bildiğiniz üzere aşırı güç tüketimi sağlayıp, yapımcısına "Bitcoin" (Elektronik bir para birimi) kazandıran bir uygulama. Ancak Epic Scale ile gelen virüs sizin bilgisayarınızı kullanarak yapımcıyı zengin ediyor.


https://s01.shiftdelete.net/img/content/15-03/07/2-1425720973.jpg

Anti-Virüs programları veritabanlarını güncelleyerek Epic Scale'in bir "Bitcoin Miner" virüsü olarak algılanmasını sağladı. Ancak uTorrent 3.parti uygulamaların yüklenmesi sırasında hiçbir sorumluluk kabul etmediği için firma hakkında bir soruşturma başlatılmıyor.


uTorrent kurduktan sonra bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız Anti-Virüs yazılımınızı güncelleyip geniş kapsamlı bir tarama yapmanızı öneririz. Eğer uTorrent'i yeni yükleyecekseniz, kurulum sırasında 3. Parti reklam içerikli programları "Reddet" butonuna basarak engelleyebilirsiniz.


SDN (https://shiftdelete.net/utorrentte-buyuk-tehlike-58919)

deniz
12.Mayıs.2015, 19:30
Bir program yüklerken yanında açık veya gizli başka bir program da yüklenmesi hep itici geldi bana. Şu an Adobe shockwave player yüklemek istiyorum, ama yanında Norton Web scanner dayatılıyor. Bu nedenle yüklemiyorum.

WeBMasteR
12.Mayıs.2015, 19:34
Evet, haklısın Deniz. Shockwave Player yüklerken Norton'u deaktif etmek istediğimizde yükleme tamamlanmıyor. Bu tam bir dayatma dediğin gibi.