PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prof. Dr. Yaman Akdeniz: Sansür altyapısı oluşturuluyor!erkolay
05.Mart.2015, 22:14
Ateizm Derneği Sansürü Buzdağının Görünen Kısmı

Ateizm Derneği'nin internet sitesinin erişime engellenmesi Türkiye'deki internet sansürünün ciddiyetini ve keyfiliğini bir kez daha ortaya çıkardı.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz Ateizm Derneği'nin internet sitesine erişimin engellenmesiyle ortaya çıkan 49 adresin sansürlenmesini bianet'e değerlendirdi: "Sansür altyapısı oluşturuluyor".https://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/162/806/original/510.jpgAralarında Ateizm Derneği ile Charlie Hebdo'nun da bulunduğu 49 internet sitesi ve sayfası Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği'nin tek bir mahkeme kararıyla erişime engellendi. Sansürden Ateizm Derneği'nin sitesinin de erişime engellenmesiyle ortaya çıktı.


Bianet'e konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) şikayetiyle gelen bu sansürdeki ihlallere dikkat çekiyor.

MADDE 8 Erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi
(1) İnternet ortamında yapılan ve içeriği aşağıdaki suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir:
a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan;
1) İntihara yönlendirme 2) Çocukların cinsel istismarı
3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma
4) Sağlık için tehlikeli madde temini
5) Müstehcenlik
6) Fuhuş
7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama suçları


Prof. Akdeniz: TİB yetkisini aştı
"TİB'in yetkisi 5651 sayılı kanunun (https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5651.pdf) 8. maddesinde belirtilen katalog suçlarla sınırlı. Bu örnekte TİB 5651'in 9. maddesinde düzenlene kişilik haklarının ihlaline dair bir üst yazıyla göndermiş."

Kişilik hakkı ihlaliyle ilgili bir kararın, hakları ihlal edilen kişinin mahkeme ya da savcılığa başvurusu sonucu olması gerektiğini hatırlatan Prof. Akdeniz "Bunu TCK'nin 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' başlıklı 216. maddesine bağlamışlar ama bu çok basit ve TİB'in yetkisinde olan bir değerlendirme değil." diye konuştu.

Mahkemenin gerekçe belirtmediğini vurgulayan Prof. Akdeniz 5651'in 9/4 maddesine göre zorunlu olmadıkça site engellenemeyeceğini, esas olarak hak ihlal edilen içeriğin engellenmesi olduğunu ifade etti.

"Gerekçesiz site engellenemez"

"Hakim URL engellemesi ile ihlali önleyemeyeceği durumda, gerekçe bildirmek kaydıyla site engelleyebilir. Ama ortada bir gerekçe yok, mahkeme listeyi almış mahkeme kararına koymuş."

Bu karar ortaya çıkmasaydı kimsenin haberinin olmayacağını, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ifade eden Prof. Akdeniz "Sansür altyapısı oluşmaya başladı. Sansürlenen içerikler bilinmediği için itiraz da edilmiyor. Sansür çok ciddi ve derin" diye konuştu.

16 bin 600 sayfaya sansür

Gölbaşı Mahkemesi'nin verdiği kararda Charlie Hebdo (https://charliehebdo.fr/en) ve Ateizm Derneği dışında t24'ün Charlie Hebdo ile ilgili sayfaları (https://t24.com.tr/foto-haber/iste-charlie-hebdo-nun-katliamdan-sonra-cikan-ilk-sayisi-turkce-metini,4740?utm_medium=social&utm_content=sharebutton&utm_source=twitter) da engellendi. Turk-internet.com'un haberine göre (https://turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=49193) Erişim Sağlayıcıları Birliği'nin (ESB) kuruluşundan beri 3 bin 94 mahkeme kararı ile 16 bin 600 URL sansürlendi.

Romano: Sansürü internetten öğrendik

Ateizm Derneği Basın Komisyonu Başkanı Onur Romano da Bianet'e verdiği demeçte karara itiraz ettiklerini söyledi.

"Bizim internet sitemiz Dernekler Masası tarafından sürekli mercek altında. Biz herhangi bir yazı koymadan önce akademisyenlerde oluşan eğitim komisyonumuz, sosyal medya komisyonumuz ve en son İhtiyar Heyeti dediğimiz 15 kişilik bir ekip tarafından inceleniyor. Yaklaşık 50 kişinin incelemesinden sonra yayınlanıyor. Bu nedenle bir hakaret bulmalarına imkan yok. Kaldı ki bundan dört ay önce Nihat Hatipoğlu bir televizyon programında hakkımızda 'şeytanın çocukları' dedi. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğumuzda Savcı 'dine uygundur' ve 'düşünceye ket vurulamaz' diye bir karar verdi. Şimdi benzer bir suçlamayla bizim internet sitemiz kapatıldı."


İnternet sitelerinin kapatıldığını internetten öğrendiklerini söyleyen Romano bunun üzerine itirazda bulunduklarını söyledi. Ateizm Derneği'nin sitesine org.tr uzantılı şu adresten (https://ateizmdernegi.org.tr/) ulaşılabilir.

Elif AKGÜL - Bianet (https://bianet.org/bianet/medya/162806-ateizm-dernegi-sansuru-buzdaginin-gorunen-kismi)

Yeniwebci
05.Mart.2015, 22:49
Abicim bu bölümdeki haberlere göre altyapı çok önceden oluşturulmuş bile. Hocam bu konuda biraz yumuşak konuşuyor bence.

erkolay
05.Mart.2015, 23:37
Haklısın Yeniwebci. Elbette bir üniversitedeki profesörün dili ile bizimki farklı olacaktır. Ve o profesör mutlaka aynı zamanda devlet memuru özelliğini de gözönüne bulunarak seçecektir sözlerini. Bu sözleri de yerine ve gayet de cesur açıklamalardır. Kendisine özgür bir bilim insanı davranışı gösterdiği için teşekür ederim. Böyle hocalara ihtiyacımız var.