PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zuckerberg: Türkiye'den çok fazla soru alıyoruzerkolay
05.Mart.2015, 00:28
Zuckerberg: Türkiye'den çok fazla soru alıyoruz
Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, "İfade ve din özgürlükleriyle ilgili Türkiye ve Rusya'dan çok fazla soru alıyoruz" dedi.https://i.radikal.com.tr/542x290/2015/03/04/fft81_mf3692721.Jpeg

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Mobil Dünya Kongresi için bulunduğu Barcelona'da bir lisede düzenlenen organizasyonda gençlerin sorularını yanıtladı. Zuckerberg, "İfade ve din özgürlükleriyle ilgili Türkiye ve Rusya'dan çok fazla soru alıyoruz. İnsanların çoğunluğuna ses vermek istiyoruz. Bizim Facebook'taki hedefimiz olabilecek en fazla insana kendilerini ifade fırsatı vermektir" dedi.

Facebook olarak "terörizm ve şiddet içerikli mesajları en hızlı şekilde kaldırmaya çalıştıklarını" belirten Zuckerberg, "Ama herkes Facebook'un bir polis gibi çalışmadığını bilmeli. İnsanların yazdıklarını gözden geçiren çok büyük bir çalışana sahip olamayız" ifadelerini kullandı.


Zuckerberg, Facebook'ta çalışırken işini kaybeden bir gençten gelen soruya ise "İşini kaybetmek her zaman zordur. Senin başına gelenlere gerçekten üzgünüm. Çoğu kişi bilmiyordur ama bizim çalışanlarımızın yüzde 20'si Avrupa 'da" cevabını verdi.


"Bu binada niye internet yok. Burası benim yerim değil" diyerek salondakileri güldüren Zuckerberg, "Facebook statik bir şey değil. Facebook yıllar içerisinde çok değişti. Eskiden devletlere göre güncelleme yoktu. Ben değişmeye devam edeceğimize inanıyorum. Ben dünya ile iletişim kurmaya hayran olan birisiyim, Facebook daha önceden hayatta olsaydı bile ben insanlar ile bağlantı kurmaya devam ederdim" şeklinde konuştu.


İnternette gelecekte rekabetin çok daha fazla artacağını savunan Zuckerberg, "Ancak teknoloji çok ama çok fazla data ile çalışmaya alışmalı. Örneğin ben coğrafik yer sistemine çok tutkulu olan biriyim. Bazı şeyler onsuz olmuyor. Örneğin Facebook arkadaşının şu anda nerede olduğunu bilmek gibi" açıklamasında bulundu.


Öte yandan "ifade ve din özgürlükleriyle ilgili Türkiye ve Rusya'dan çok fazla soru aldıklarını" söyleyen Zuckerberg, "İnsanların çoğunluğuna ses vermek istiyoruz. İfadeyi sınırlayan çok fazla bariyer var ve bunlardan biri teknoloji eksikliği. Eğer internetin yoksa çok fazla fırsatı kaybediyorsun. Bizim Facebook'taki hedefimiz olabilecek en fazla insana kendilerini ifade fırsatı vermektir. Ama aynı zamanda her ülkenin kendi yasasına göre hareket etmeleri gerekiyor. Eğer yasalara karşı gelirlerse bu sayfa bloke ediliyor. Eğer yasaları ben belirleseydim farklı olurdu. Neyse ki bunu ben yapmıyorum! Her ülke kendi yasasına sahip olmalı" dedi.


Facebook'un patronu ayrıca, "Beast" adlı köpeğinin Facebook'ta 2 milyon takipçisi olduğunu söyledi. AA

Sir.Vanity
05.Mart.2015, 08:34
Normaldir :D Amerikada 5 kişiden 1 i Facebook kullaniyor. Turkiyede 1 kisinin 3/4 hesabi var

WeBMasteR
05.Mart.2015, 09:55
He he. Vallahi benim de 4-5 hesap 8-10 sayfa, 4-5 uygulama, onlarca grup var. Ne edelim, sosyal medya da az insan çalmadı bizden. Bari biz de oraları etkin kullanalım ki sitelerimizi o kaçaklarla buluşturabilelim.