PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünyanın İlk Android TV Konsolu, NVIDIA SHIELDerkolay
04.Mart.2015, 22:47
Dünyanın İlk Android TV Konsolu – NVIDIA SHIELD
Yeni SHIELD Android TV Konsolu; Tegra X1, Android TV OS ve GRID Oyun Akış (Game-Streaming) Hizmetini Kullanarak Her Eve 4K Eğlence Getiriyor.


https://www.hardwaremania.com/wp-content/uploads/2015/03/SHIELD-Console-Article-Image-630x756.jpg


NVIDIA, yeni piyasaya sürülen NVIDIA Tegra X1 işlemcisini (https://www.nvidia.com/object/tegra-x1-processor.html) içeren, video, müzik, uygulama ve muhteşem oyunları eve getiren dünyanın ilk Android TV konsolu, NVIDIA SHIELD (https://shield.nvidia.com/)’i tanıttı. Android TV üzerine kurulu SHIELD, en yüksek kalitede 4K videoları oynatabiliyor. Yine bir tık ile Google Voice Search’e giriş yapabiliyor ve Android uygulama ekosisteminin zenginliklerini kullanıcılara sunabiliyor.

SHIELD, ayrıca, NVIDIA GRID oyun akış hizmeti (https://shield.nvidia.com/grid-game-streaming/)’ne de giriş yapabiliyor. Bulutta GeForce GTX süper bilgisayarlar tarafından desteklenen GRID, 60FPS’de 1080p çözünürlüğe kadar talebe bağlı olarak “oyuncular için Netflix” deneyimini sunuyor.

NVIDIA’nın CEO’su ve Başkanı Jen-Hsun Huang, “SHIELD, evde dijital eğlence biçimimizi değiştirecek. İnanılmaz güçlü, etkili ve ileri seviye bir ev tipi eğlence ürünü. Şu ana kadarki en iyi Android TV deneyimi. Ayrıca ciddi bir oyun aracına da dönüşebilir. Oyun için tasarlandı.” diye belirtiyor.

Oyun İçin Tasarlandı

Ciddi oyunlar için tasarlanmış olan ve SHIELD denetleyicisiyle beraber satılan SHIELD, harika oyunlara erişim imkanı sağlayacak. İlk olarak, SHIELD için optimize edilen Crysis 3, Doom 3: BFG Edition ve Borderlands: TPS gibi AAA oyunlarını da içeren 50’den fazla Android oyunu indirilmeye hazır olacak. SHIELD’in 256-çekirdek Maxwell mimarisine sahip GPU’su ve 64-bit CPU içeren Tegra X1 işlemcisi sayesinde ise bu oyunlar çok yüksek hızda oynanabilecek.

İkinci olarak, GRID’in talebe bağlı oyun akış hizmeti kullanılarak konsol oyunları dahil favori AAA oyunlarının akışı da sağlanabilecek. GRID, abonelik ücreti karşılığında 50 oyuna erişim imkanı verecek. Bu oyunlar içerisinde Batman: Arkham Origins, GRID 2 ve Metro: Last Light Redux gibi birçok oyun yer alacak ve her hafta yeni oyunlar eklenecek.

Üçüncü olarak, GRID hizmeti, bu yıl sonuna doğru çıkacak Batman: Arkham Knight ve The Witcher 3: Wild Hunt gibi yeni, AAA oyunlarına da erişim imkanı sunacak.

Geniş Geliştirici Desteği

Dünyanın önde gelen bazı oyun geliştiricileri ve yayımcılar da SHIELD ve GRID hizmetini benimsemiş durumda. Bu geliştiriclerin SHIELD Android TV hakkında görüşleri ise şöyle;

“İnanılmaz işlemci gücüne sahip Tegra X1, bize Doom 3: BFG’yi Android’e kazandırmayı sağladı. GRID’in oyun dünyasına kazandırabileceklerinden dolayı heyecanlıyız.”

- Tim Willits, stüdyo direktörü, id Software

“Tegra X1’in Android TV’de çalışan muazzam işlemci kapasitesi, daha geniş izleyici kitlesine erişmemizi sağladı. Bir hayatta kalma korku klasiği olan Resident Evil 5 uyarlaması gibi SHIELD için çeşitli heyecanlı olasılıkları keşfetmekten ve NVIDIA’nın bir partneri olmaktan ötürü memnunuz.”

- Jun Takeuchi, kurumsal yönetim yetkilisi, CAPCOM

“SHIELD kesinlikle oyun için tasarlanmış. Tegra X1 sayesinde The Witcher: Battle Arena’yı doğal bir şekilde SHIELD’da oynayabiliyoruz. GRID ile yeni hit oyunları hayranlarla hızlı bir şekilde buluşturabileceğiz.”

- Benjamin Lee, The Witcher: Battle Arena baş yapımcısı, CDPROJEKT

Fiyatlandırma ve Bulunabilirlik

SHIELD Android TV, SHIELD denetleyicisiyle beraber 199$’dan başlayan fiyatlarla Mayıs ayında piyasada olacak. Ekstra denetleyici, uzaktan kumanda ve cihazın dik durmasını sağlayan stand ise opsiyonel aksesuarlar olarak sunulacak.

https://www.hardwaremania.com/wp-content/uploads/2015/03/nvidia_shield_console-630x420.jpg

Özellikler
İşlemci NVIDIA Tegra X1 işlemci ; 256-çekirdek Maxwell GPU ve 3GB RAM ile
Video Özellikleri 4K Ultra-HD hazır ve 4K geri oynatma ve 60 FPS yakalama (VP9, H265, H264)
Audio Özellikleri HDMI üzerinden 7.1 ve 5.1 surround ses
Yüksek çözünürlüklü, HDMI ve USB üzerinden 24-bit/192kHz’e kadar audio oynatıcı
USB üzerinden yüksek çözünürlüklü 24-bit/192hHz’e kadar audio upsample
Depolama 16GB
Wireless 802.11ac 2×2 MIMO 2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi
Bluetooth 4.1/BLE
Arayüzler Gigabit Ethernet
HDMI 2.0
İki USB 3.0 (Tip A)
Micro-USB 2.0
MicroSD slot (128GB kartı destekleyen)
IR Alıcı (Logitech Harmony ile uyumlu)
Oyun Özellikleri
NVIDIA GRID akış hizmeti
NVIDIA GameStream
Ağırlık ve Ebat Ağırlık: 654g
Uzunluk: 130mm
Genişlik: 210mm
Derinlik: 25mm

iDJ0cNyS4nM

hardwaremania.com (https://www.hardwaremania.com/haber/2015/03/04/dunyanin-ilk-android-tv-konsolu-nvidia-shield/)

WmLord.com: Dünyanın İlk Android TV Konsolu, NVIDIA SHIELD (https://www.wmlord.com/4222-dunyanin-ilk-android-tv-konsolu-nvidia-shield-konusu.html)