PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fotoğraf Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?WeBMasteR
24.Şubat.2015, 09:18
Fotoğraf çekilirken kameranın bakımına dikkat etmek son derece önemlidir. Kamera, flaş, tripod gibi birçok aksesuarla birlikte kullanılır. Özellikle stüdyo çekimlerinde ışığı ayarlayabilmek için kamerayı geniş bir ekipman ile kullanmak gerekecektir. Kameranın ve birlikte kullanıldığı ekipmanların sıklıkla bakıma uğraması gerekmektedir. İyi fotoğraflar çekebilmek için kameranın bakımının yapılmasına dikkat etmek gerekir.

Öncelikle lenslerin sıklıkla temizlenmesi gerekir. Lensler temizlenmediği sürece istenilen fotoğrafı elde etmek imkânsızlaşacaktır. Çünkü lensler kirliği, buğulu veya buharlı olduğu zaman kamera istenilen netliği yakalayamayacak, netlemeyi ve fluluk ayarlarını yapması zorlaşacaktır. Ayrıca lensteki görüntünün fotoğrafa da yansıyacağını unutmamak gerekir. Lens temizliğinde kullanılan malzemelere de dikkat edilmesi gerekir. Çünkü lens hassas bir parçadır ve temizliği doğru malzemelerle yapılmazsa kolaylıkla çizilebilir ve yıpranabilir. Fotoğraf mağazalarında lens temizlemek için spreyler bulunmaktadır. Lensin kirlenmesi hâlinde bu spreyler yardımıyla ve gözlük temizleme bezleriyle lensi hafifçe temizlemek faydalı olacaktır.

Çalışmalar için doğru odaklamanın yapılması önemlidir bu yüzden birden çok lens, mercek ve objektif bulundurulmalıdır. Örneğin bir moda fotoğrafı çekilirken kullanılacak lens ile bir manzara fotoğrafı çekilirken kullanılacak lens aynı olmamalıdır. Bütün çalışmalar için malzemeleri hazır tutmak gerekir. Çekilen her fotoğrafta farklı bir zoom oranı gerekecek ve farklı bir ışık oranı olacaktır bu yüzden her fotoğraf için ayrı malzemeler bulundurulmalıdır.

Kamera ekipmanlarının her zaman hazır tutulması fotoğraf çekiminin verimli olabilmesi için elzemdir. Örneğin eğer stüdyo çekimi yapılacaksa doğru flaşların ve ışık ekipmanlarının hazır bulundurulması gerekir. Bununla birlikte fotoğraf makinesinin istenilen ışığı algılayabilmesi için ISO, diyafram ve enstantane ayarlarının doğru yapılması elzemdir. Çekimi yapılan ortamın ışık oranına ve nesnenin hareketine göre doğru ayarların yapılması iyi bir fotoğraf çekilmesini sağlayacaktır. İyi bir görüntü yakalansa bile ışık ayarları doğru yapılmadığı sürece istenen verimin elde edilmesi imkânsızdır.

Kameranın temiz tutulması da son derece önemlidir. Kameranın taşıdığı çantanın temiz tutulması gerekli olmakla birlikte, ekipmanların toz, yağmur, rüzgar gibi temaslardan korunması gerekmektedir. Bir fotoğraf makinesinin içine kaçan herhangi bir nesne kamerayı kullanılmaz hâle getirebilir bu yüzden bu konuda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca lensleri güneşten, tozdan ve yağmurdan korumak için güneşlik kullanmak da oldukça önemlidir.

Kaynak: Fotoğraf Makinesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler (https://fotomumin.com/fotograf-makinesi-kullanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler.html)

denizcerceve
12.Nisan.2017, 11:42
dediğiniz gibi ekipmanları temiz tutmak gerçekten çok önemli