PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'de Minecraft Oyunu Yasaklanabilirdonjuanhose81
23.Şubat.2015, 23:58
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, TBMM kulislerinde gazetecilerle sohbet ederken, gazetecilerden bir tanesi Minecraft’la ilgili soru yöneltti. Gazeteci: “Minecraft diye bir oyun var, bu oyunda eşini öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren oyunlarla ilgili bir yaptırımınız olacak mı?” şeklinde soru sordu. Soruyu cevaplayan İslam, “Şikayetlerle bizzat ilgileneceğim. Oyunu inceleyeceğiz ve şiddet unsuru olup olmadığına bakacağız. Çalışma sonrası oyunla ilgili hukuki bir yaptırım yapabiliriz” dedi.


Oyunun tüm aşamalarını incelemeye alan Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, “şiddet” unsuru aramaya başladı. Çocukların gelişimine etki edecek bölümlerin saptanmasıyla birlikte oyunun engellenmesi için hukuki süreç başlamış olacak.


Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ise bu tip oyunlarda çocuklar şiddeti öğreniyorlar, daha saldırgan bir psikoloji içerisine giriyorlar dedi.


Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç: “Oyun, bir hayatta kalma oyunu. Bir nevi Survivor’a benziyor, çünkü oyuncular kendi dünyasını kurmaya tek başlarına olacak şekilde başlıyorlar. Sanal dünyada hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Daha sonra bu araç ve gereçleri geliştiriyor, istedikleri bir dünyayı kuruyorlar” dedi.