PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Android Lollipop şarj ömrünü nasıl etkiliyor?WeBMasteR
17.Şubat.2015, 10:26
Android Lollipop şarj ömrünü nasıl etkiliyor?

Android Lollipop hayatımıza gireli çok da uzun bir zaman olmadı. Yine de telefonumuzun güncelleme alacağını duymamızla birlikte neredeyse her gün Güncelleme sekmesini kontrol etmeden içimiz rahat uyuyamadık. Şu an için daha çok büyük markaların amiral gemisi modelleri için yayınlanan Lollipop güncellemesi, Google'ın ilk duyurduğuna göre pil ömründe önemli bir artış sağlayacaktı. Biz de GSM Arena'nın da yardımıyla, Android 5.0 Lollipop'a kavuşan telefonlardan Samsung Galaxy S5, LG G3, HTC One M8 ve Nexus 5 arasında karşılaştırma yaparak Google'ın doğu söyleyip söylemediğini araştırdık. Lollipop'un telefonlarda ne kadar etkili olduğuna hep birlikte bakalım.

https://www.pcworld.com.tr/wp-content/uploads/2015/02/battery_saver_lollipop-660x400.jpg

Google'ın Android 5.0 Lollipop'ta şarj iyileştirmelerine verilen isim Project Volta. Projenin ilk bileşeni ise, çoklu uygulamaların arka planda gerçekleştirdiği görevleri düzenleyen ve tek seferde çalışmasını sağlayan JobScheduler birimi. Yani, İnternet bağlantısı isteyen tüm görevler, birçok sefer data modemini uyandırmak yerine bir anda çalışacak. Uygulamalar, çalışmak için ihtiyacı olan birimleri (Wi-Fi veya şarj aletinin takılı olması gibi) belirtebilecek ve JobScheduler da yalnızca mümkün olduğu zaman bunları çalıştıracak. Geliştiriciler ek olarak Lollipop ile birlikte tam zaman vermek yerine zaman dilimleri seçebilecek, böylece daha çok uygulama tek bir aktivasyon ile çalışabilecek.

Android Lollipop'ta bir de dahili Battery Saver, yani Şarj Tasarruf modu bulunuyor. Daha önce birçok modelde gördüğümüz bu mod, her bir şirketin kendi geliştirdiği yazılımlar sayesinde gerçekleşiyordu. Lollipop ile Google hepsini üstlendi.

Peki amiral gemisi modeller, Lollipop güncellemesinden sonra nasıl performans sergiliyor? Kimileri önemli ölçüde daha iyi şarj süresine
sahip olurken, kimileri de nasıl olduysa geri kalmış durumda. Yine de telefonları birbiriyle değil, kendisinin Android 4.4 KitKat yüklü
hâliyle karşılaştırdığımızı hatırlatalım. Diğer karşılaştırmaları yapmaksize kalmış.

Bekleme süresi
https://www.pcworld.com.tr/wp-content/uploads/2015/02/bekleme-modu.jpg

Genel anlamda dayanıklılığa baktığımızda, Galaxy S5'in 11 saatlik birartış ile büyük bir sıçrama yaşadığını görüyoruz. Telefonun bekleme modundaki performansı ciddi ölçüde artmış durumda. HTC One M8 de aynı şekilde 6 saat gibi gayet iyi diyebileceğimiz bir sürede artarken, LG G3 ve Nezus 5'in bekleme modunda pil ömrünün birkaç saat azaldığını görüyoruz.

Konuşma süresi

https://www.pcworld.com.tr/wp-content/uploads/2015/02/konu%C5%9Fma-s%C3%BCresi.jpg

Konuşma süresi anlamında da Galaxy S5, en fazla yükselen model oldu. KitKat ile 21 saat konuşma süresi sunan telefon, 6 saatlik bir artış ile bu süreyi 27 saate çıkardı. Telefonlar zaten ekran kapalı bir şekilde görüşme yaparken pek bir işlem gerçekleştirmiyor ama Lollipop'un Galaxy S5'e iyi geldiğini söyleyebiliriz. HTC One M8 ve Nexus 5, yeni güncelleme ile yaklaşık 6'şar saatlik kayıp görürken, LG G3'ün konuşma süresinde pek bir fark olmadı.

Web performansı

https://www.pcworld.com.tr/wp-content/uploads/2015/02/web-performans%C4%B1.jpg

Web'de gezinme, ekranın sürekli açık olduğu ve işlemcinin sürekli web sayfalarını taradığı, telefonlar için oldukça yorucu bir işlem. Yani cihazların bu alanda yapabileceği pek fazla iyileştirme olmamasına rağmen, HTC One M8, üç saatlik artış görerek ciddi bir başarı yakalasa da, diğer telefonların aynı kaldığını söyleyebiliriz.

Video oynatma

https://www.pcworld.com.tr/wp-content/uploads/2015/02/video-oynatma.jpg

Video oynatma konusunda, işin büyük kısmını video çözücü yaptığı için, oynatıcı programın pek bir etkisi olmuyor. Galaxy S5, bu alanda da en azından düşüş görmeyip kendi performansını koruyor. LG G3, HTC One M8 ve Nexus 5 ise birer saatlik kayıp ile video oynatmada da Lollipop'a geçtikten sonra daha kötü bir şarj performansı sunuyor.

Sizin de gördüğünüz gibi 4.4 KitKat'tan 5.0 Lollipop'a geçişte pil performansı oldukça karmaşık bir hadise. Galaxy S5'in kesinlikle daha iyi olduğunu söyleyebilirken, diğer modeller için aynılarını söylemek mümkün değil. HTC One M8, yalnızca web performansında önemli bir iyileştirme görerek o alanın lideri olsa da, bazı alanlarda da büyük kayıpla son sırada yer aldı. LG G3'e genel anlamda baktığımızda küçük bir düşüş yaşasa da hâli hazırda başarılı olarak nitelendirebileceğimiz pil ömründen pek bir şey yitirmemiş gibi görünüyor. Nexus 5 ise zaten çok iyi olmayan pil ömrünü Lollipop ile iyice tüketiyor gibi görünüyor.

Yine de firmaların kendi Lollipop güncellemelerine getirecekleri yazılım güncellemeleriyle birlikte bu şarj iyileştirmesini devam ettirebileceğini söyleyebiliriz. Nihayetinde telefonlar arasında bu kadar fark olmasının sebebi de, her firmanın kendi yazılımlarına uygun bir Lollipop çıkarması. Yani bir anlamda ip tamamen markaların elinde.

Siz de Lollipop güncellemesinden sonra telefonunuzda gözlediğiniz performans değişimlerini yorum atarak belirtebilirsiniz.

PcWorld (https://www.pcworld.com.tr/rehber/android-lollipop-sarj-omrunu-nasil-etkiliyor/)