PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kablosuz İnternet Bağlantınızı İzinsiz Kullananları Tespit Etmenin Yolları Nelerdir?

donjuanhose81
12.Şubat.2015, 23:24
Merhaba arkadaşlar

Evinizde internetiniz varsa ve de kotalı internet bağlantısı sahibi iseniz bu tip durumlarda faturalarınızın kabarık gelmesi kaçınılmaz. Ayrıca internet bağlantınızda sık sık kopmalar ve aşırı yavaşlama oluyorsa da sizin haberiniz olmadan internetiniz kullanılıyor olabilir.

Bu şekilde sistemini gireni tespit etmeniz aşağıda anlatacağım 3 yöntem ile mümkün. Bunu yapabilmenin birçok yolu mevcut fakat ben burada en kolay bulduğum yöntemleri göstermek istiyorum.Eğer sizde internet bağlantınızın sizden habersiz olarak kullanıldığından şüpheleniyorsanız anlatmış olduğum yöntemler ile bu durumu tespit edebilirsiniz.

1) Modem ışık kontrolü

Diğer yöntemler kadar kesin sonuç vermesede etkili bir yol. Eğer modeminizin kablosuz bağlantı ışıkları sürekli yanıp sönüyor ve o anda sizin internete bağlı cihazınız bulunmuyor ise kaçak kullanım olabilir. Fakat telefonunuz dahil tüm cihazlarınız kapalı olduğu bir an olmalı. Bazen bilgisayarlarınız kapalı olsada cep telefonunuzun kablosuz bağlantı özelliği açıksa modem ışığınız sinyal veriyor olabilir.

2) Modem yönetim panelinden bağlı cihazlar kontrolü

Modem yönetim panelinden kontrol yöntemi, modemin wifi ışığını kontrol etme yöntemine nazaran daha doğru sonuç veren bir yol. IP adresi ile modeminize kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Bağlı cihazlar, Cihaz listesi veya Ağ bölümünden o anda kablosuz bağlantınızı kullanan cihazları görüntüleyebilirsiniz.

3) Who Is On My WiFi(wifimde kimler var) programı

Who Is On My Wifi programı windows işletim sistemi için geliştirilmiş ücretsiz bir program. Kaçak kullanımı tespit için en etkili ve kolay yöntem diyebilirim. Programı indirip bilgisayarınıza kuruyorsuznuz. Scan Now yani Şimdi Tara butonuna bastığınız anda bir liste halinde kablosuz ağınıza bağlı cihazların listesini görebiliyorsunuz.