PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mobil Uyum Algoritması mı Geldi?erkolay
07.Şubat.2015, 02:27
Bir kaç gündür Google, Webmaster Tools hesaplarımdan ısrarla şu siteniz mobil görünüm hataları barındırıyor, şurayı okuyun, burayı inceleyin gibi mesajlar gönderiyordu. Gece forumdaki işlerim azalınca bir el atayım dedim bu duruma. Webmaster Tools ekranımızda Dil Hedefleme'nin hemen altında Mobil Uyumluluk menüsü var ki, zaten Google'ın gönderdiği mesajlar da ardı ardına gelmiş son dönemlerde. Hepsi bu nedenle...

Bu saatte az ve öz yazacağım: Google diyor ki "bir kaç algoritma ile sitelerinde içeriklerine özen gösterip güzel yazanları şimdiye kadar hep ödüllendirdim. Bundan sonra artık günümüz teknolojilerine uyanları da ayırayım. Çağa ayak uyduramayanları şöyle bir silkeleyeyim."

Yani sitelerinizi sadece bilgisayar kullanıcıları değil, hayli hatırı sayılır oranda akıllı telefon, tablet gibi mobil cihaz kullanıcıları da ziyaret ediyor arkadaşlar. Bir kaç yıldır zaen hep responsive yani siteye girilen cihazın çözünürlüğüne duyarlı tasarımlardan, özellikle WordPress temalarından bahsediliyor. İşte şimdi gördük ki, responsive tasarım kullanmaktan artık kaçışımız kalmadı. Bende hemen alelacele bu saatte 4-5 müşterimin sitelerini Mobil uyumlu hale getirdim. Evet evet anlattığım kadar pratik oldu. Çünkü bu siteler WordPress ile kurulu idi.

Nasıl mı oldu?

WP Mobile Plugin kurdum. Mobil cihazlarda görünecek yeni birer logo ayarladım. Sitelerin mobil uyumlu olup olmadığını da test ettim. Şmdi kafam rahat. Kimse başımı ağrıtamaz artık.

E artık yatma zamanım geldi. Detaylar uyanınca.

Ben uyanmadan konuya takılırsanız, önce sitenizin mobil uyumlu olmadığını şuradan bir test edin: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/07-02-2015/original-ff224a91ba1c9d68a1ea7ad3c7a334a5.png

Gelen ekrandaki satıra sitenizi yazın ve analiz edin. Google amca iyice tarıyor belli ki. 15-20 sn. sürüyor. Bekleyin, siteniz uyumlu ise "Mükemmel, bu site mobil uyumlu!" diyor.

https://s3.amazonaws.com/fvd-data/notes/356888/1423271962-d2n9se/screen.png

Uyumsuzsa da size şu şu hatalar var diyecek.

https://s3.amazonaws.com/fvd-data/notes/356888/1423272123-iVWIuD/screen.png


Bunlar WP siteler olduğu için, buradan WP Mobile Plugin (https://rocketplugins.com/wordpress-mobile-plugin/)'i kurup, ayarlıyoruz ve bu sorundan kurtuluyoruz. Diğer scriptler için de siz düşünün yahu! Her birine açıklama getiremem ve hepsini yapamam da zaten. Diğer scriptler için çözüm sağlayan arkadaşlar bilgi paylaşımı yaparlarsa memnun oluruz.

deniz
07.Şubat.2015, 12:53
Google, bir dünya mobil sektöre de yatırım yaptı. Elbette mobil uyumu önemser usta. Geç bile kalmış bu uyarılarda. Hem webmaster arkadaşlara da iş çıktı, ne güzel. :D

erkolay
07.Şubat.2015, 13:08
Yahu boynum tutuldu arkadaş. İş çıktı falan ama, önce sağlık sonra aylık, değil mi? Vallahi bugün nöbet sizde Deniz.

deniz
07.Şubat.2015, 13:34
Tamam, geçmiş olsun. Ama sen duramazsın ki yine. :)

WeBMasteR
05.Mart.2015, 17:14
Evet arkadaşlar, bu konuda Google'dan resmi açıklama geldi. 21 Nisan 2015'de mobil uyumluluğa göre sitelerin değerlendirilmesinde güncelleme yapacak. Detayları yeni bir konuyla paylaşacağım. Bir an evvel sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edin ve uyumlu değilse tedbirinizi alın.