PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teknik Borç Nedir? Nasıl Oluşur?erkolay
06.Şubat.2015, 21:20
Teknik Borç Nedir? Teknik borç (technical debt (https://en.wikipedia.org/wiki/Technical_debt)) eksik/hatalı yazılım geliştirme süreçleri sonucunda oluşan sıkıntıları ifade etmek amacıyla kullanılan bir terimdir. Bu kavramın babası aynı zamanda wiki kavramının babası olan Ward Cunnighman (https://en.wikipedia.org/wiki/Ward_Cunningham)’dır.

https://www.necatidemir.com.tr/wp-content/uploads/2015/02/technical-debt.png


Teknik Borç Nasıl Oluşur?

Yazılım geliştiricisiniz ve sizden yazdığınız uygulamaya bir özellik eklemeniz isteniyor, kullanacağınız iki yöntem var; ya hızlı bir şekilde kodlayıp isteneni teslim edeceksiniz ya da daha uzun zamanda teslim edilmesine sebep olacak daha temiz bir yol izleyeceksiniz. Eğer bir işi hızlıca çıkarıyor olmak size ileride bir dönemde sıkıntı çıkaracaksa bu teknik borçtur. İleride bu kod tabanı (codebase) üzerinde yaptığınız her geliştirme size faiz olarak işleyecektir.
Teknik borcun oluşmasına sebep olan diğer bir etken de yazılım mimarisinin kötü dizayn edilmiş olduğu gösterilse de bu konu tartışmalı bir konudur (https://martinfowler.com/bliki/TechnicalDebtQuadrant.html).

Finansal Borç Benzerliği

Bir ev almaya karar verdiniz ama yeterli miktarda paranız yok, önünüzde iki seçenek var; ya evi almayacaksınız ya da gidip kredi çekeceksiniz yani bankadan borç alacaksınız. Eğer borcu çektikten sonra bu borcu ödemezseniz ve de borcunuzu ödemediğiniz halde gidip yine borca girerek yeni bir ev alırsanız, ardından da bu evin borçlarını ödememeye devam edip yeni yeni evler almaya çalışırsanız eninde sonunda batarsınız.

Yukarıdaki paragrafta “yeni ev” kavramını “yeni özellik” olarak değiştirin, “bankadan çekilen kredi“yi de “hızlı bir şekilde ortaya çıkarmak amacıyla kodda yapılan değişiklik” olarak değiştirin; işte size teknik borcun ortaya çıkışı.


Teknik Borç Yapılmalı mı?
Gerektiğinde evet. Yazılımınıza ekleyeceğiniz yeni bir özellik size müşteri kazandırıyorsa ya da rakipleriniz arasında sizi bir adım öne taşıyacaksa elbette bu borç yapılabilir. Unutulmaması gereken bu borcun ödenmesi gerektiğidir. Eğer bu borcu ödemeden yeni borçların altına girerseniz ileride sürekliliğini sağlayamadığınız (maintain edemediğiniz) bir kod tabanı ile karşı karşıya kalırsınız. Bu durumu bir atasözü ile de ifade etmiş olayım, teknik borç Dimyat’a giderken evdeki bulgurdan olmanıza sebep olur.


Teknik borç hakkında göz atabileceğiniz diğer yazılar:
Technical debt - Wikipedia, the free encyclopedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Technical_debt)
Agile bulu (https://www.agilistanbul.com/2013/07/agile-bulusmanin-ardindan-teknik-borc.html)
https://martinfowler.com/bliki/TechnicalDebt.html
https://martinfowler.com/bliki/TechnicalDebtQuadrant.html
https://www.c2.com/cgi/wiki?TechnicalDebt


Necatidemir.com.tr (https://www.necatidemir.com.tr/2015/02/teknik-borc-nedir-nasil-olusur/)