PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Manjaro 0.8.12 Final Sürüm XFCE, KDE ve NetInstall Duyurulduerkolay
06.Şubat.2015, 20:51
Manjaro 0.8.12 Final Sürüm XFCE, KDE ve NetInstall Duyuruldu

Bu sürüm; Manjaro Ekibi'ne yapılan kullanıcı geri bildirimleri ve beklentileri doğrultusunda geliştiricilerinin yoğun çalışmaları sonucu hazırlanmıştır.https://www.paradoxcomputers.com.au/manjaro/images/xfce0811rc1-busy.jpg


XFCE sürümü her zaman için bizim öncü sürümümüz olmuştur. Bunu yoğun kullanıcı ilgisi ile her zaman görmekteyiz. Bu şekilde bir optimize edilmiş ve deneyimli dokunuşlar barındıran bir başka XFCE sürümüne rastlayamazsınız. Biz bu sürümde de günlük kullanım için birçok test yaptık, sorunsuz bir kullanım ortamı sağladık. 0.8.12 için XFCE 4.11 serisini kullandık, yeni ve özel entegrasyonlar yaptık. Ekran kilitleme ve LightDM gibi yenilikler yine bu sürüme dahil edilen işler arasındadır.https://lh3.googleusercontent.com/-SFxDV88SpG8/VFlWZnNzijI/AAAAAAAAHSo/beRgJRZs8Q0/w1366-h768-no/manjaro-kde-0811-0.png


Manjaro KDE sürüm ise Türkiye Topluluğunun öncülüğünde devam etmektedir. Manjaro KDE sürümü, güçlü, zengin ve hatasız bir masaüstü sunmaktadır. Görünüm ve konfigrasyonlar bakımından da oldukça güçlü bir sürümdür.


0.8.12 kurulum medyasında 3.16.x serisi linux çekirdeği kullanılmıştır. Modern özellikleri, kararlılığı ve donanım desteğinin güçlü olması uzun vadede bu çekirdeğin kullanılmasını mantıklı kılmıştır.


Yeni sürümlerimiz için Manjaro Menda temaları geliştirilmiştir. Mümkün olan tüm sürümlerimize bu tema uygulanmaktadır. KF5 plasma sürümü için de Menda tema tercih edilmiştir. Menda'nın içinde, numix tabanlı simgeler, breeze tabanlı imleç temaları gibi bileşener de bulunur. Bu tema ile şık ve modern bir Manjaro imajı oluşturulmuştur. Bu kararlı sürümümüze Menda temalar dahil edilmiştir.https://i.imgur.com/GLOPzQ9.png


MANJARO AYAR YÖNETİCİSİ – MANJARO SETTINGS MANAGER (MSM)


Manjaro'nun gelişimi ile birlikte sıfırdan başlanan bir ayar yönetim merkezidir MSM. Bu araç ile Manjaro üzerinde birçok işlemi görsel olarak birkaç tık ile yoluna koymayı hedefledik. Her yeni sürümde bir ya da birkaç özellik ile kullanıcılarımızın beğenisine sunuyoruz. MSM geliştirilirken de kullanıcıların geri bildirimleri ve istekleri ön planda tutulmaktadır. Magea yada Opensuse gibi dağıtımların gelişmiş kontrol merkezlerinide alıp uyarlayabilirdik ama bunu yapmadık. Sorunsuz, hızlı ve basit bir dağıtım felsefesi ile geliştirilen Manjaro üzerinde elbette sorunsuz bir ayar yönetim merkezi olmalıdır. Bu sebeple özgün ve oldukça yetenekli bir araç geliştirildi. Her sürümümüzde yeniliklerle karşınızda olmaya da devam edecek. MSM ilk başlarda dil paketleri üzerinde birkaç ayarlama yapabilen bir arayüz idi. Zamanla birçok özellik eklendi. Şimdi bunlara madde madde değinerek sizleri bilgilendirelim.Dil Paketleri:
Bu menü ile sisteminizin kullandığı dil, programların dili ya da masaüstü yöneticinizin dil desteği eksik ise sizi uyarır ve 1-2 tıklama ile hemen yüklersiniz. Dil paketlerini yükler, yapılandırır ve öntanımlı olarak ayarlar.


Dil:
Bu menüde sistem yereli için atanmış dili değiştirebilirsiniz ya da yeni bir dil tanımlarsınız. Dilediğinizi öntanımlı yaparsınız. Tercih ettiğiniz dil sistem için hemen öntanımlı hale getirilir. Yeniden başlattığınızda herşey olmasını istediğiniz gibidir.


Kernel-Linux Çekirdeği:
Çok yakın zamanda eklediğimiz seçeneklerdendir. Adından anlaşılacağı gibi linux çekirdeği üzerinde çalışır. Yüklü çekirdeğin güncel paketlerini takip eder haber verir. Güncel kernel sürümlerini haber verir. Kararlı kernel sürümlerini haber verir. Kurduğunuz Manjaro sürümü için en ideal olanı kernel sürümünü önerir. Uygun olmayan çekirdeklerde de sizi bilgelendirir. Eski kernel sürümlerini kaldırmanızı sağlar. Onlardan kalan artıkları temizler. Grubu varsayılan çekirdeğe göre günceller. Aynı zamanda yüklediğiniz kernel sürümü ile senkronize çalışan donanım sürücüleri var ise onlarıda yükleyerek tüm donanımın uyumunu sağlar. Bu sebeple Manjaro her zaman hızlı ve serin çalışır. Bu özellik eskiden beri var idi ancak grafik arayüz ile kolay kullanıma kavuşturuldu. Buna aşağıda tekrar değineceğim.


Kullanıcı Hesapları:
Bu seçenek ile kullanıcı ekleme, kaldırma, düzenleme ve yetkilendirme gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz.


Tarih ve Zaman:
Nadiren de olsa birkaç dağıtım kurduktan sonra tarih saat ve zaman dilimi sorunu yaşayan kullanıcılarımız var idi. Bu sorunların çözümü var idi ancak bunu otomatik olarak çözüp ortadan kaldırmak istedik. Bu seçenek ile tarih ve saat ayarı değişmeyecek. Yaz saati ve yereliniz dikkate alınarak her zaman doğru olacaktır.


Hatırlatmalar:
Bu seçenek ile MSM hatırlatmaları düzenlenir. Kernel hatırlatmaları, sürücü hatırlatmaları, zaman ayarlamalarına ilişkin hatırlatmalar, dil paketleri vs.. işlerin bildirimi düzenlenir. Dilediğinizi aktif edersiniz, dilediğinizi pasif edersiniz.


Klavye Ayarları:
Bu menüde varsayılan dilinize göre atanmış klavye düzenini bulursunuz. Eğer farklı bir seçenek istiyorsanız ya da varsayılan olarak atanmış klavye düzeninin alt türevlerini arıyorsanız burada bulursunuz ve eklersiniz. Dilediğinizi öntanımlı yaparsınız.


Donanım Tarama:
Bu özellik en önemli araçlarımızdan biri olan MHWD (Manjaro HardWare Detection – Manjaro Donanım Tarama ve Yapılandırma Aracı) nın arayüze kavuşmuş halidir. Ekran kartı sürücüsü ve ağ sürücüsü gibi yüklemeleri yapar, yapılandırır ve optimize eder. Bu sayede Manjaro en sessiz ve serin çalışan, en az kaynak tüketen dağıtımların zirvesindedir. İkiz ekran kartlarını da başarılı bir şekilde yapılandırır ve sizi birkaç tıklama ile sonuca ulaştırır. (Nvidia-İntel Optimus teknolojisi ya da İntel-Ati ikiz kartları gibi..) Kernel seçeneğini anlatırken aşağıda değineceğim demiş idim. Manjaro'da ekran kartı sürücüleri ve kernel sürümleri birbiri ile senkronize bir şekilde inşa edilir. Her kernel sürümü için ayrıca paketlenmiş ekran kartı sürücüleri vardır. Çekirdek değişince eski kernel ve sürücüler devre dışı bırakılır yada kaldırılır. Yeni çekirdek ile uyumlu sürücüler yüklenir, MHWD bunları tekrar optimize eder. Böylece sistem her zaman minimum kaynak tüketir, serin çalışır ve hızlıdır.


PAKET YÖNETİCİLERİ:
Manjaro Linux üzerinde grafik arayüz kullanan paket yöneticilerimiz de de büyük yenilikler yapılmıştır.


OCTOPI bilindiği gibi qt tabanlıdır. Hem qt4 üzerinde bir sürümü bulunur, hemde KF5 Entegrasyonunu tamamlamış bir sürümü bulunur ve qt5 tabanlı çalışır. Sorunsuz ve kararlı bir paket-güncelleme yönetim arayüzüdür.

https://lh6.googleusercontent.com/-yz9TV5ZywLg/VHy2SyvBcSI/AAAAAAAAHbA/zqRomdsbh8k/w808-h538-no/octopi-qt5.jpgPAMAC ise 2.0 sürümüne ulaşmıştır. GTK tabanlıdır. Önceki yapısına göre PAMAC yeniden inşa edildi diyebiliriz. AUR desteği so derece iyileştirilirken, genel kullanımda da büyük bir performans artışı sağlanmıştır.

https://lh6.googleusercontent.com/-5HuKAH_s9UU/VHy3hYbP0eI/AAAAAAAAHbk/tg-3fXxBw5k/w776-h538-no/pamac-gtk.jpgSteam ise tek başlatıcı ile çalışmaktadır. Uyum sorunları büyü oranda giderilmiştir. Uyumluluk kütüphaneleri ve sistem kütüphaneleri iyileştirilmiştir. Steam uyumluluk sorunları ve yeni fikirler için yoğun bir çaba vardır. Bunlar tamamen uygulamaya aktarılmıştır. Sizler bu konuda da bize geribildirim yapmaya devam ediniz.


Biz bu sürümü beğeneceğinizi umuyoruz. Bu sürümü kurun, kullanın test edin, didikleyin. Karşılaştığınız hataları ve isteklerinizi bize bu başlık altından geribildirim yapın (https://manjaro-tr.org/forum/index.php?topic=1041.0). Böylece her sürüm bir öncekine göre daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.


resmi sürüm duyurusu için buraya (https://forum.manjaro.org/index.php?topic=20111.0) tıklayınız..


Saygılarımızla.. Manjaro Takımı

(https://manjaro.github.io/team/)

XFCE Sürümünü İndir (https://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.8.12/xfce/0.8.12-review/)
KDE Sürümünü İndir (https://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.8.12/kde/0.8.12-review/)
NetInstall Sürümünü İndir (https://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.8.12/netinstall/0.8.12-review/)

Kurulum Medyalarının Doğrulama değerlerine buradan (https://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.8.12/checksums/0.8.12-review/) bakabilirsiniz
Manjaro Kılavuzunu ise bu bağlantıdan temin (https://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.8.12/documentation/0.8.12-review/) ederek inceleyebilirsiniz