PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SEO Hakkında Sorularla Bilgi Edinelimerkolay
06.Şubat.2015, 02:50
Sen de Sor, SEO Hakkında Aklına Takılan Nokta Kalmasın


Evet arkadaşlar;

SEO konusunda oldukça hareketli ve değişken bir kaç dönem geçirdik. Bu aralar nasıl SEO yapılmalı? Arama motorları sitemizi nasıl optimize etmemizi istiyor? SEO yapılmalı mı, yapılmamalı mı? Yapılacaksa ne zaman başlamalı? Günlük SEO çalışmaları olur mu? Olursa Nasıl Yapılır? Sitem Google arama motorunda nasıl ilk sıralara gelir? İçerik hangi sıklıkla girilmeli? Anahtar kelimeler nasıl belirlenmeli? Başlık nasıl olmalı? Açıklama nasıl yapılmalı?...


https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/06-02-2015/original-f09e993c3dac88492e0f3fbc2536b9d5.jpgOhoo bu sorulardan çokça karşılaşacağımızı düşünüyorum. Sizin de aklınıza takılan bu tür sorular varsa yöneltmekten çekinmeyin. Vaktimiz elverdiğince ve bilgimiz yettiğince cevaplar sunmaya çalışacağız.

İlginç gelişmeler bekliyoruz.

Haydi sen de sor sor sor!

mühendis
06.Şubat.2015, 21:22
Evvet. Açılışı yapalım arkamdan gelin :) Sitemle ilgili sorularımı yöneltiyorum. Öncelikle 06.02.2015 tarihli analiz aşağıda.

__________________________
Google Pagerank: 0
Google Indexi: 878
Google Görsel Indexi: 1.200
Google Backlink: 0
Alexa Dünya Sırası: 156.050
Alexa Ülke Sırası: 1.864
Alexa Backlink: 36
Yandex Index: 871
Dmoz Kaydı: yok
Domain Yaşı: 1 yıl 7 ay
Site Lokasyonu: Güney Kıbrıs Rum Kesimi


__________________________

Şimdi sorunum Google aramalarından gelen kişilerin sayısının az olması. Tabi bana göre az. Şu anda günlük 40-60 arası kişi arası aranma ile geliyor. Bu rakam bana çok az geliyor. Bu konuda yorumlarınızı ve önerilerinizi alabilir miyim?

Her paylaşımı Twitter ve Facebook üzerinden paylaşıyorum. Hastag kullanarak. Artık Google+ kullanmına da başladım. Bazı sitelerde Teknoloji Haberleri (https://tavsiyelazim.com) kelimesi üzerine reklamlarım var. Bulunurluğumu arttırmak için önerileriniz neler. Siteme baktığınızda gördüğünüz hatalar var mı?

Site : tavsiyelazim.com

erkolay
06.Şubat.2015, 22:38
Site açıklamasına küçük bir dokunuş yapalım:


<meta name="description" content="Teknoloji, mobil, internet ve oyunlarla ile ilgili haberleri ve incelemeleri bulabileceğiniz bir site"/>

Bunu:


<meta name="description" content="Teknoloji haberleri, mobil cihazlar, iOS ve Android uygulamaları, yazılım, internet ve oyunlar ile ilgili bilgi ve incelemeler bulunan bir site." />


Şeklinde değiştirmeni öneririm.

Anahtar kelimelerinde çok fazla tekrar var. Bir kelimeyi sadece bir kez kullanmak yeterlidir. Ve anahtar kelime grubu da yapmaya gerek yok. Gerçi anahtar kelimenin pek bir önemi kalmadı. Ama en azından yanlış kullanılmasın.

Türkçe yazım kurallarına göre, noktalama işaretinden sonraki kelime arasında bir boşluk bulunmalıdır. Buna anahtar kelimeler gibi meta kullanımlarında da makalelerde de dikkat etmek gerekir.

Logo resmini tanımlarken alt etiketi kullanmamışsın. Kullanırsan iyi olur.

Bunun dışında siteiçi unsurlar iyi görünüyor.

Site dışı çalışmalar için de sosyal medyayı etkin kullandığını belirtiyorsun zaten. WordPress'in RSS özelliği ile;

Bloglovin.com,
feeds.feedburner.com
bloghub.com
friendfeed.com

bunlar gibi RSS adresinden otomatik içerik çekip her makalene link oluşturan servisleri kullanmalısın. Bu servislerle ilgili toplu bir yazı hazırlayacağım. Yukarda bahsettiğim 4 servise hemen üye olabilirsin. Bir günde zaten 3-4 tane servis fazlasıyla yeter. Bunlar hitini yavaş yavaş arttıracaktır. Google'da da hızlı indexlenmeni sağlayacaktır. Bu sayede içeriklerin rakiplerinin çoğuna göre daha önce çıkacak ve sıralamada onlardan önde olacaktır.

Başarılar dilerim.

NOT: WordPress Giriş adresini değiştirmeni ve captcha eklentisini kullanmanı öneririm.

WordPress Giriş Adresini Değiştirmek Konusu: WordPress Sitenin Giri (https://www.erkolay.net/wordpress-sitenin-giris-adresini-degistirmek/)

Sir.Vanity
07.Şubat.2015, 08:54
Kucuk bir soru sorayim :) , Forumlarda Nick degistirmek SEO ya kaybi var mi?

mühendis
07.Şubat.2015, 15:36
Site açıklamasına küçük bir dokunuş yapalım:


Merhaba dediklerinizi dikkate alıcam. Açıklamayı dediğiniz hale getirdim. Kywordler konusunda napmam gerek. tekrar olmasın demişsiniz.

<meta name="keywords" content="teknoloji haberleri,internet haberleri,mobil oyunlar,mobil uygulamalar,film önerileri,ürün incelemeleri,kitap önerileri,yabancı dizi önerileri"/>

Şimdiki hali bu. Bunun yerine nasıl kullanmam gerekli?

erkolay
07.Şubat.2015, 15:56
<meta name="keywords" content="teknoloji haberleri,internet haberleri,mobil oyunlar,mobil uygulamalar,film önerileri,ürün incelemeleri,kitap önerileri,yabancı dizi önerileri"/>


2 tane "haberleri"
2 tane "mobil"
3 tane "önerileri"

Bunlar kelime tekrarı mühendis arkadaş. Metalarda bir kelimeyi bir kez kullanmak yeterlidir.

Diyelim ki 30-40 tane anahtar kelime belirlediniz. En önemli unusur başlık ve açıklamadır. Bunların en önemli 10-15 tanesini yeniden belirleyin ve bunları mutlaka başlık ile açıklamaya dağıtın.

Başlık: En Önemli Anahtar Kelime 1, 2, 3, 4 (toplamda 60-65 karakter sınırı ile)
Açıklama: En önemli anahtar kelime 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12... (toplamda 150-155 karakter sınırı ile) şeklinde anlamlı bir iki cümle olsun. Başlıktaki 3. ve 4. anahtar kelimeyi yazmaya gerek duymadım. Açıklamada yine en önemli ilk iki anahtar kelime olsun. Ama 3. ve 4. önemdeki kelimeleri tekrar etmeye gerek yok.

Daha detaylı anlatım için: Site Başlığı Nasıl Olmalı? (https://www.erkolay.net/site-basligi-nasil-olmali/)

ve Site Açıklaması Nasıl Olmalı? (https://www.erkolay.net/site-aciklamasi-description-nasil-olmali/)

Anahtar kelimeler nasıl olmalı? Soruna gelince: Başlık ve açıklamanı güzel yaptıktan sonra anahtar kelime metasına gerek bile kalmaz. Pek bir önemi kalmadı artık. Ama madem ki kullanıyoruz. O zaman onda da hata yapmamak lazım.

Senin anahtar kelime metan şöyle olabilir (sadece örnektir, sen benzer yöntemle farklı kelimeler kullanabilirsin):


<meta name="keywords" content="teknoloji, haberleri, internet,mobil, oyunlar, uygulamalar, yerli, yabanci, sinema, film, dizi, ürün, kitap, incelemeleri, önerileri, sitesi, blogu, portali" />


Bir de tüm meta kodlarında değeri kapatan " işareti ile kodu kapatan /> işaretleri arasında bir karakterlik boşluk bulunmalıdır. Buna da dikkat edersen, HTML hatalarını azaltmış olursun.

WeBMasteR
07.Şubat.2015, 16:27
Kucuk bir soru sorayim :) , Forumlarda Nick degistirmek SEO ya kaybi var mi?
Elbette kayıp yaratır. Bir iki kişi ise .htaccess'den yönlendirme yapılabilir. Ama çok kişi ise .htccess'le uğraşmak zahmetli olabilir. Nickleri mecbur kalmadıkça değiştirmemek lazım.