PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Whatsapp Gizlilik Hataları Bulundudonjuanhose81
03.Şubat.2015, 16:02
Ünlü anlık mesajlaşma servisi WhatsApp web yakın zamanda başlatılan yeni bir hizmet olarak karşımıza çıkmıştı. Kullanıcıların popüler mesajlaşma uygulamasıyla mobil ve masaüstü cihazlarda senkronizeyi sağlıyor. Yeni web hizmeti gayet güzel, aylık 700 milyondan fazla olan kullanıcılar için bir yandan rahatlık sağlıyor. Fakat web hizmeti gizlilikle alakalı açığa sahip.


17 yaşındaki güvenlik blogcusu olan Indrajeet Bhuyan, web servisiyle ilgili sorunları anlatan bir rapor yayınladı. Belirtilenlere göre gizlilik ayarları mobil uygulamada iyi çalışmasına rağmen web tarafında sorun var. Bhuyan, mobil uygulamada gözükmesine izin verilmeyen görsellerin web tarafında görüntülenmesinin mümkün olduğunu belirtti. Kısaca böyle bir durumda görselin aslında alıcı tarafından bulanık gözükmesi lazım. Fakat web hizmetinde ise bulanıklık olmuyor ve görsel rahat gözüküyor. Bu durum iki uygulama arasında (Mobil ve web yani) düzgün senkronizasyonun olmadığını gösteriyor.


Bhuyan'ın raporunda vurgulanan diğer nokta ise profil fotoğrafıyla alakalı. Profil resmi kısıtlı olanlar bile web üstünde gözüküyor.


Bu hatalar WhatsApp Web'in yayınlanmadan önce yeterince test edilmediği iddialarını da güçlendiriyor. iOS kullanıcıları şu anda web hizmetinden yararlanamıyor. Şirkete göre bunun sebebi Apple platformundaki kısıtlamalar.