PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yandex Webmaster Araçlarının Etkin KullanımıSir.Vanity
03.Şubat.2015, 02:38
SEO dediğimizde elbette ki herkesin aklına ilk olarak Google geliyor. Böyle düşünmekte haksız da sayılmayız, çünkü neticede en büyük pazar payının şuanda Türkiye için Google olduğunu kabul edebilmek mümkün. Fakat birçok webmaster ve bloggerın yaptığı temel hata Google’a odaklanarak diğer arama motorlarını yok saymak oluyor.

Kabul etmeliyim ki ben de çok uzun bir süredir çalışmalarımı bu şekilde yapıyor ve diğer arama motorlarını es geçiyordum. Çünkü yıllarca hitlerin genelini hep Google aracılığı ile elde ediyorduk. Fakat şimdi bu durum en azından bu blogum için değişti. Bu sefer sadece Google üzerine odaklanmamaya başladım ve biraz da çalışmalarımı Yandex Tabanlı olarak devam ettirdim. Geçen gün istatistikleri kontrol ettiğimde %60 oranında açık bir şekilde bana ziyaretçi gönderen arama motorunun Yandex olduğunu Analizlerim sonucunda görebildim.

Tabii bu sonuç beni şaşırttı, hem sevindirdi hem de üzdü. Çünkü Google daha büyük bir arama motoru ve şuanda kıyasladığımızda kesinlikle yandex’den çok daha fazla bir ziyaretçi potansiyeli olduğu kesin. Fakat şunu da söylemek gerekir ki Google artık çok fazla rekabet alanına döndü. En basit kelimelerde bile artık oldukça büyük bir rekabet alanı söz konusu. Eğer işi bilmiyorsanız ve iyi optimizasyon için belli bir bütçeniz yoksa işiniz oldukça zor. Büyük pastadan küçük bir pay sahibi olmak yerine küçük pastanın tamamını yemek bence daha büyük bir avantaj olacaktır. Bu nedenle yandex için SEO artık çok daha makul bir seçenek haline geldi. Tabi komple yandex ile uğraşmakta akıl karı değil. Yine de bu optimizasyon çalışmalarının çift taraflı olarak yapılması daha çok ziyaretçi ile içeriklerinizi buluşturmak için oldukça makul bir yol haline geldi denebilir.

Artık çok fazla rekabet ile uğraşmak yerine daha sakin rekabet limanlarının olduğu alanlara yönelmek bence her web sitesinin ziyaretçisini arttırmak için tercih edebileceği en temel alanların arasında yer alıyor. Yakın zamanda Bing için de bir arama optimizasyonu işine girişmek isterdim ama Bing Yandex ile karşılaştırıldığında gerçekten çok daha düşük bir kullanıcı kitlesine sahip o nedenle şuanda Yandex ve Google ile yetinmeye devam edeceğim diye düşünüyorum.

WeBMasteR
03.Şubat.2015, 03:08
Yandex webmasters'a sitenizi ekleyin, sitemap adresinizi gönderin mutlaka. Bunun dışında Haritalar gibi servislerini de kullanın. Bunları bilinen tüm arama motorları için yapın. Mail.ru bile bir arama motorudur. Oraya da kaydolun.

Ama SEO derken bunlara özel yapılacak çalışmaları mı kastediyorsun Furkan?

Bir Yandex SEO lafıdır gidiyor. Farklı olan ne var?

Bu konuyu "Yandex Webmaster Araçlarının Etkin Kullanımı" diye söylemek, yazmak lazım bana göre.

Sir.Vanity
03.Şubat.2015, 03:09
Hemen değişiyorum ... Teşekkürler

ebruguloglu
23.Şubat.2015, 12:17
Çok iyi bir sayac tesekkurler