PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seo Çalışması Yapılırken Yapılmaması Gereken Hatalardonjuanhose81
30.Ocak.2015, 11:01
Her geçen gün sürekli değişen arama motoru algoritma (https://webmaster.bbs.tr/algoritmalar/)ları web sitelerinin hazır kıta durmalarını gerektiriyor. SEO (https://webmaster.bbs.tr/seo/) optimizasyonları ve stratejileri geliştirirken güncel kalmak çok önemli. Bir önemli nokta da, SEO çalışmaları sırasında dikkatli olmak ve hata yapmamak. İşte SEO çalışmalarında yapmamanız gerekenler…


SEO çalışmaları Google (https://webmaster.bbs.tr/google/)’ın bizlere önerdiği kurallar dahilinde yapılsa da, dikkat etmek çok önemli. Çünkü Google bir şey önerirken bu öneriyi ne kadar abartıp abartmadığınızı da ölçüyor.


Link alırken dikkat


Zaten popüler bir siteniz varsa link satın alarak durumu daha da lehinize çevirmeniz mümkün. Ancak bunu yaparken bazı riskleri olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Google bazı ücretli linkleri işaretleyebiliyor. Bir günde onlarca link sitenizi işaretlerse, Google bu hareketi gözden kaçırmıyor. Arama sonuçlarında olumsuz bir etki yaratıyor. Bundan dolayı sitenizi linklerle doldurmamaya özen gösterin


En önemli unsur: Başlık (https://webmaster.bbs.tr/seo/7-site-basligi-nasil-olmali.html)


Daha önce sitenizde ya da başk (https://webmaster.bbs.tr/kaybolan-sehir-ask-forumu/)a sitelerde kullanılmış bir başlık kullanmak en sık yapılan hatalardan biridir. Aynı başlık ile girdiğiniz bir makale, arama sonuçlarında daha önce girilenlerin altında kalır. Bu da güncellemelerde kronolojik bir karmaşa yaratabilir. Her zaman daha önceki başlıklarınızı kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Öte yandan Google taklit içerik sevmez. Başlıklarınız birbirine benzerse arama motorları sizi bir kısırdöngü içinde debelenen, taklitçi olarak tanımlayabilir.


İçeriği kadar kitabın kapağı da önemli


Tasarım mı yoksa içerik mi yıllardır bir tartışmadır gidiyor. Çekici bir tasarımı olmayan sitenin ziyaretçi (https://webmaster.bbs.tr/hit-kaynaklari/)sinin olmasını beklemek biraz hayal gibi. Bunun bence bir önemi yok ama, malesef günümüz ziyaretçisi biçime çok önem veriyor. Ancak burada sınırı çok iyi belirlemek lazım. Çok fazla grafik, hareketli resim veya büyük görsel ve videolar kullanmak sitenizin bir “çorbaya” dönmesine neden olacağı gibi, yüklenme süresini de olumsuz etkiler.


Özellikle Flash (https://webmaster.bbs.tr/flash/) site tasarımından uzak durmalısınız. Flash ile yapılan siteler çok şık durabilirler, arama motorlarının botlarının sitenizi taramasını yavaşlatır ve engelleyebilirler. Zaten dikkat ederseniz artık kimse Flash site yapmıyor. Size SEO açısından avantajlı olanaklar sunabilen HTML (https://webmaster.bbs.tr/html/) 5 tavsiye ediyoruz.


Anahtar kelimeler hangi kapıları açamaz?


En sık yapılan SEO hatalarından biri, yazıların sonuna alakalı alakasız bir sürü anahtar kelime yerleştirmek. Anahtar kelimeleriniz için ayrı bir sayfa oluşturarak buradan optimize etmeniz mümkün. Anahtar kelimelerin yazının içinde de geçtiğinden emin olun. Her kelime en fazla 4-5 kez makalenin içinde görünmeli. Başka türlü yapacağınız her anahtar kelime çalışmasını Google “zorlama” olarak değerlendirir ve çalışmanızı değerlendirmez.


Bundan dolayı anahtar kelimeler için beyin fırtınası yapmanız gerekebilir. Birkaç kişiden oluşan bir “fikir” ekibi oluşturabilir ve anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz.


Adwords’ün Arama Sonuçları Üzerine Etkisi


Bunun bir hurafe olduğunu hatırlatmak istiyoruz. AdWords’e katılmış olmak, sizi Google arama sayfalarında yükseltmez. Kısaca AdWords’un sıralamalarla bir ilişkisi yok. Sizi sadece bağımlı yapar. Parasını verdiğiniz sürece Adwords kullanan diğer sitelerle de rekabet içinde olmak kaydı ile gönlünüz hoş tutulur. Yine en çok ödeme yapmak gibi bir handikap her zaman başınızın belasıdır. Bu anlamda profesyonel SEO desteği daha uygun maliyetli olacak ve daha kalıcı konumlara ulaşmanızı sağlayacaktır.


Hemen sonuç almayı beklemeyin


SEO çalışmaları derin ve dikkat isteyen algoritmalar içerir. Bunların hepsini bir kaç günde tamamlamanız nasıl mümkün değilse, sonuçlarını bir kaç günde görebilmeniz de o kadar mümkün değil.


SEO çalışmalarını sonraya bırakmayın


Sitenizi inşa ederken tüm SEO planınızla paralel bir strateji kullanmalısınız. Önce siteyi kurup, sonra SEO çalışması yapmak zaman kaybetmenize ve zorlanmanıza yol açacaktır. Bir yandan tasarım ve alt yapı üzerinde çalışırken diğer yandan da SEO stratejinizi uygulayacağınız tüm noktaları ve detayları tasarlamalısınız.


“SEO’ya para harcamak mı?”


Bu soruyu sorduğunuz anda kaybetmeyi göze almışınız demektir. Tek başınıza SEO -dahisi değilseniz- çalışmalarınızın ne kadarını gerçekleştirmeyi başarabilirsiniz? Bu soruyu kendinize sormalısınız. Profesyonel SEO yardımı almak çok maliyet yaratmayacağı gibi, uzun vadede sitenize sürekli ilgi sağlayacak bir hizmet olarak size geri döner.


PDF’in modası geçti


Çok değil birkaç sene öncesine kadar önemli dokümanlar PDF olarak paylaşılırdı. Bu sistemin SEO’ya bir faydası yok.

bolubeyi
31.Ocak.2015, 03:06
Özetle hiçbirşeyi abartmamak gerek.

WeBMasteR
31.Ocak.2015, 17:39
Google bu aralar en çok bilgi üretimini önemsiyor. Daha önce de önemsiyordu tabi ama şimdi katlarca daha fazla öneme sahip yeni bilgi.

Bir yazı yazarken kullanacağımız başlığın başka yerde kullanılmış olup olmadığını araştıramayız. İlla ki benzeri ve hatta tıpatıp aynısını kullanmış olanlar vardır daha önce. Önemli olan başlığın ve açıklamanın güzel oluşturulması yani konuyu net olarak ifade eder özellikte olması çok önemlidir. Birinden birinde farklılık olur zaten. Bir kaç sitede aynı başlık ve konunun olması elbette rekabete yol açar. İşte bu durumda kim doyurucu bilgi sunup, hatasız yazdıysa o öne çıkacaktır. Normal şartlar altında durum budur. Harici ve sitenin genel durumu da biraz etki eder tabi.

Mesela burada yayınlanan bir konu aynı anda birebir aynı içeriklerle rakibimiz wmaracı'nda yayınlansa doğal olarak wmaracı'ndaki konu önde çıkar. Çünkü dahili ve harici indeksi ve dinamizmi buradan çok daha fazladır. E bu durumda rekabetten kaçacak mıyız? Hayır, biz yine bildiklerimizi en güzel şekilde yayınlamaya devam edeceğiz.

Taze bir konu olan Halkstar TV frekans paylaşımımız onlarca büyük uydu forumuna rağmen 1., 2. sıralarda çıkıyor ve bugünlerde iyi hit getiriyor.

Yine bazı, çok yerde bulunan konularımız ilk sıralarda çıkıyor. Çünkü özgün yazmaya çalışıyoruz. Alıntı yaptığımız 1. el kaynaklar da var tabi. Hem o bilginin yaratıcısına saygı, hem de zaten beğenerek takip ettiğimiz kaynakların da gelişmesini istediğimizden linkini ekliyoruz. Ayrıca bu bir etik zorunluluktur.

Velhasılkelam, bildiğimizi özenerek ve apaçık ifadelerle yazınca başarı her zaman yol arkadaşımız olacaktır. Telaşa mahal yok!