PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yılmaz Erdoğan Avustralya'nın Oscar'ı, AACTA Ödülünü Kazandıerkolay
29.Ocak.2015, 13:56
Avustralya'nın Oscar'ı Yılmaz Erdoğan'a gitti
Yılmaz Erdoğan, Oscar'lı oyuncu Russell Crowe'un yönettiği 'Son Umut' (The Water Diviner) filmindeki Binbaşı Hasan rolüyle yardımcı erkek oyuncu dalında Avustralya'nın en önemli sinema ödülü AACTA kazandı.https://i.radikal.com.tr/542x290/2015/01/29/fft81_mf3332747.Jpeg

Çanakkale Savaşı sırasında üç oğlunu kaybeden acılı bir babanın hikâyesini anlatan Oscar ödüllü aktör Russell Crowe’un yönettiği ‘Son Umut'ta (Water Diviner) Binbaşı Hasan rolünde izlediğimiz Yılmaz Erdoğan, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Avusturya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından verilen ülkenin en önemli sinema ödülü AACTA'yı kazandı. Radikal'in sinema yazarı Uğur Vardan, filmle ilgili yazasında Yılmaz Erdoğan'la ilgili "Binbaşı Hasan karakterine derinlik katıyor ve kayda değer bir performans ortaya koyuyor" yorumu yapmıştı.

Türkiye 'de aralık sonunda gösterime giren ve bugüne kadar 1 milyon 222 bin kişi tarafından izlenen 'Son Umut'un konusu şöyle: Avusturalyalı bir çiftçi olan Connor, üç oğlunu da Çanakkale Savaşı’na göndermiştir. Çanakkale Savaşı’nın ardından Türkiye’ye gelen Connor’ın tek hedefi uzun süredir haber alamadığı oğullarının izini bulabilmektir. Connor’ın İstanbul’da başlayıp Çanakkale’ye ve oradan da ülkenin çeşitli yerlerine uzanan bu arayış yolculuğunda en büyük destekçileri Türk subayları Hasan (Yılmaz Erdoğan) ve Cemal (Cem Yılmaz) olacaktır.

Yönetmenliğini Oscar'lı oyuncu Russell Crowe’un üstlendiği filmin senaryosu Andrew Anastasios ve Andrew Knight ikilisine ait. Filmin oyuncu kadrosunda Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney ve Isabel Lucas gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’den de Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan yer alıyor.

Avustralya’nın en önemli sinema ödülü AACTA’ya aday olduğunda Yılmaz Erdoğan, Avustralya’nın Sydney Morning Herald Gazetesi’ne bir röportaj vemişti. ‘Son Umut’un kendisi için ilklerin filmi olduğunu söyleyen Erdoğan, “Daha önce ne bu büyüklükte bir projede, ne İngilizce, ne de Oscar’lı sinemacılarla çalışmıştım. Harika bir deneyimdi” şeklinde konuştu. Senaryoyu okumaya başladığı vakit Türklere karşı beklenmedik bir bakış açısıyla karşılaşınca şaşırdığını söyleyen Erdoğan, “Şoka uğradım. Bu kadar detaya nasıl ulaştıklarını sordum” demişti.

Erdoğan röportajda yönetmen Russell Crowe’un çekimler boyunca Türk aktörlerden gelen her türlü öneriye, Türkçe ve Türk kültürüyle ilgili tavsiyelere açık olduğunu da belirtmişti. Çekimler öncesinde Russell Crowe’un Avustralya’daki çiftliğinde ata binme, eğitimleri aldıklarını söyleyen Erdoğan, Crowe’un malikânesinden ve arazisinden de hayli etkilendiğini şöyle anlatmıştı: “Eğitim dönemi harikaydı. Filmden üç ay önce Russell’ın çiftliğine gittim. Gerçi çiftlik böyle bir yeri tanımlamak için çok küçük bir kelime. Üç spor salonu ve at binme kulvarları vardı.”


https://i.radikal.com.tr/150x113/2015/01/29/fft16_mf3333503.Jpeg

Geofrey Rush, Cate Blanchett gibi Hollywood yıldızlarının da katıldığı ödül töreninde Yılmaz Erdoğan da kırmızı halıda poz verenler arasındaydı. Erdoğan kameraların karşısına Jacqueline McKenzie, Ryan Corr ve Dan Wyllie ile geçti.

Radikal (https://www.radikal.com.tr/kultur/avustralyanin_oscari_yilmaz_erdogana_gitti-1282261?scenario_id=ilgilihaberradikal&action=click&label=haberdetay4&widget_id=8314799467443961)

erkolay
30.Ocak.2015, 03:14
Avustralya'nın Oscar'ında en iyi film de 'Son Umut'a


Oscar'lı oyuncu Russell Crowe'un Çanakkale Savaşı'nı anlattığı filmi 'Son Umut', Avustralya Sinema ve Televizyon Akademisi tarafından verilen ve Avusturalya'nın Oscar'ı olarak nitelendirilen ödüllerde Yılmaz Erdoğan'a en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü kazandırmakla kalmadı en iyi film ödülünü de 'The Babadook'la paylaştı. Törenin onur konukları Oscarlı Hollywood yıldızları Geofrey Rush ve Cate Blanchett'tı.
https://i.radikal.com.tr/542x290/2015/01/29/fft81_mf3340916.Jpeg


Avustralya Sinema ve Televizyon Akademisi Ödülleri’ne (AACTA) Çanakkale Savaşı sırasında üç oğlunu kaybeden acılı bir babanın hikâyesini anlatan Russell Crowe’un yönettiği ‘Son Umut’ ve Jennifer Kent’in yönettiği ‘The Babadook’ filmi damgasını vurdu. Yılmaz Erdoğan’a Avustralya’nın Oscar’ında en iyi yardımcı erkek oyuncu ödül kazandıran ‘Son Umut’, aynı zamanda en iyi film ödülünü de ‘The Babadook’la paylaştı. Bugün Sydney kentinde gerçekleştirilen AACTA töreninin onur konukları Oscarlı Hollywood yıldızları Geofrey Rush ve Cate Blanchett’tı. ‘Son Umut’ta Çanakkale Savaşı’na Türklerin gözüyle bakarak bizde de çok beğenilen Russel Crowe, yönetmenlik ödülünü ‘Babadook’un yönetmeni Jennifer Kent’e kaptırdı.

Ödüller şöyle:
EN İYİ FİLM: The Babadook (Yön: Jennifer Kent) - Son Umut/The Water Diviner (Yön: Russell Crowe)
EN İYİ YÖNETMEN: Jennifer Kent (The Babadook)
EN İYİ SENARYO: The Babadook (Jennifer Kent)
EN İYİ ERKEK OYUNCU: David Gulpilil (Charlie’s Country)
EN İYİ KADIN OYUNCU: Sarah Snook (Predestination)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Yılmaz Erdoğan (Son Umut)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Susan Prior (The Rover)

Radikal (https://www.radikal.com.tr/kultur/avusturalyanin_oscarinda_en_iyi_film_de_son_umuta-1282797)