PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Android Rom Nedir? Ne İşe Yarar?donjuanhose81
29.Ocak.2015, 07:36
Android Rom telefonunuzda işletim sisteminin yüklü olduğu bellektir. Rom açılımı türkçe olarak okunabilir bir bellek denilmektedir. Sadece okunabilir olduğundan dolayı hiç bir şekilde başka bir program yükleme imkanı sunmamaktadır. Çoğu android işlemcili telefon markaları bu şekilde Rom ‘ a bir müdahale ile yeni yazılım yüklenmesi durumunda garanti kapsamı dışında kalmaktadır.


Telefonlarımıza iki şekilde Rom yükleyebiliriz. Bir tanesi Custom Rom dediğimiz telefon üreticilerin haricinde çıkan yazılımları android telefonlarımaza yükleriz. Bu durumda da direk olarak telefonlarımız garanti dışında kalmaktadır.Custom Romlar bize telefonun bir çok kısıtlanmış özelliğine erişmemizi sağlamaktadır.


Garanti kapsamında olan ve her türlü desteği sağlayan Offical Rom lar mevuttur. Bu Romlar garantiyi bozmadığı için ve basit güncellemeler olduğundan dolayı hiç bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Genelde Offical Romlar işletim sisteminiz de bulunan bir açığı kapatmak ve ya bir eksiği gidermek için çıkartılmaktadır. Diğer Custom Romlar gibi üstün özelliklere sahip değillerdir.


Her iki Rom güncellemesinde çok dikkatli güncellemeler yapılmalıdır. Garantili güncelleme yaparken bir sorun ile karşılaşırsanız bile garantiden yararlanabilirsiniz ancak Custom Rom yapar iseniz garantisi kapsamından çıktığında çok dikkatli olmalı var ise kullanma kılavuzuna göre güncellemeleri yüklemeliyiz.