PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Donetsk'te yüzlerce madenci yeraltında mahsur kaldıerkolay
26.Ocak.2015, 16:03
Donetsk'te yüzlerce madenci yeraltında mahsur kaldıUkrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde yaşanan çatışmalarda bir elektrik santralinin hedef alınması sonucu en az 500 madenci yeraltında mahsur kalırken, çalışmalarda 110 kişinin kurtarıldığı açıklandı.https://i.radikal.com.tr/542x290/2015/01/26/fft81_mf3302686.Jpeg

Ukrayna’nın doğusunda ordunun ağır saldırısı ile yeniden başlayan çatışmaların sürdüğü Donetsk kentinde, bir elektrik santralinin hedef alınması sonucu en az 500 madenci yeraltında mahsur kalırken, çalışmalar sonucu 110 kişi kurtarıldı. Saldırı sonrası Zasyadko madeninde ve yakındaki bölgelerde elektriğin kesildiği ifade edildi.

Russia Today ve Sputnik’te yer alan habere göre, konu hakkında konuşan acil servis yetkilileri, Donetsk’in Kievsky bölgesinde meydana gelen saldırının Ukrayna ordusu tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. İsmini vermek istemeyen bir Acil Durum Bakanlığı yetkilisi, “Saat 12 gibi bir havan topu, Zasyadko madenine elektrik sağlayan santrali vurdu” ifadelerini kullanırken, yeraltında 496 madenci olduğunu düşündüklerini söyledi. Yetkili, kurtarma çalışmalarının başladığı bilgisini verdi. Olayda ölen ya da yaralananın olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Ukrayna ordusunun geçen hafta Donetsk'e ağır saldırı başlatması sonucu Rus yanlısı ayrılıkçılar ile ordu arasındaki çatışmalar şiddetlenmişti. Çatışmalar, ülkenin güneydoğusundaki Mariupol kentine de sıçramış ve 30 kişi hayatını kaybetmişti.

Radikal (https://www.radikal.com.tr/dunya/donetskte_en_az_400_madenci_yeraltinda_mahsur_kald i-1280277)