PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E-Ticaret Sistemi Nedir?donjuanhose81
20.Ocak.2015, 21:29
E-Ticaret Nedir ?


E-TİCARET SİSTEMLERİNDE KULLANILAN ÖDEME SİSTEMLERİ


E-ticaret sistemlerinde 4 farklı ödeme yöntemi kullanılmaktadır. Müşteriler kredi kartları ile, havale yaparak, kapıda kargoya nakit ödeyerek ya da cep telefonlarından ödeme yapabilmektedirler. Bunların arasında en çok kullanılan iki tanesi kredi kartı ile ödeme ve kargoya kapıda nakit olarak verilen ödemelerdir. Kredi kart kullanımının çok olması taksitli ödeme seçeneklerini sunmasında, kargoda kapıda nakit ödemenin çok olmasının sebebi ise firmaya güvenmek için ürün gelmeden ödeme yapmama isteğinden kaynaklanmaktadır. Neticaret elektronik ticaret paketleri ile birlikte sahip olacağınız e-ticaret sitenizde dilediğiniz ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.


E-TİCARET SİSTEMİNİN OLMAZSA OLMAZI REKLAMLAR


Bir web sitesi açıldıktan sonra o siteye kullanıcı çekebilmek için yapmanız gereken 3 şey vardır. Bunlar; arama motoru optimizasyonu yaparak google, yandex, bing, yahoo ve benzeri arama motorlarından hit sağlamak, sosyal medya kullanarak sosyal paylaşım sitelerinden, haber sitelerinden kullanıcı sağlamak ve reklam sektöründe bilgi sahibi olarak google adwords, e-mail marketing, ve diğer reklam alınabilecek sitelerden trafik sağlamaktır.


E-ticaret sisteminiz kurulur kurulmaz kullanıcı gelmeye başlamaz. Öncelikle sitenizi arama motorlarına tanıtmanız ardından da ürün eklemeye başlayarak arama motorlarındaki index sayınızı arttırmanız gerekmektedir. Zamanla sitenize gelecek olan kullanıcı sayısı artacaktır. Ancak bilmeniz gereken bir husus bulunmakta. Bütün bu işlemleri ya bir seo uzmanı ile çalışarak ya da profesyonel bir seo uzmanından yardım alarak yapmanız gerekir. Ardından reklam alanlarını kullanarak sitenize gelen kullanıcı sayısını arttırabilirsiniz. Son olarak bütün sosyal medyada sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz.


HİÇ BİR ZAMAN GÜVENLİĞİ ARKA PLANA ATMAMAK GEREKİR


E-ticaret sisteminizin güvenliğine olabildiğinizce önem verin. Kesinlikle sunucu ve site bazlı güvenlik önlemi olmayan eticaret sistemlerini kullanmayın. Ödeme sayfanızda mutlaka 128bit SSL şifreleme sistemlerinin kullanıldığına emin olun. E-ticaret sitenizin bulunduğu sunucunuzun hızını test edin gerekiyorsa tek başınıza bir sunucu kiralamaya özen gösterin. Ayrıca sunucu da hangi güvenlik önlemlerinin alındığını araştırın. Örneğin bir eticaret sitesinin sunucusunda mutlaka firewall, ips, ids, raid5 olması gerekmektedir.


NEDİR E-TİCARET SİSTEMİ ?


E-ticaret sistemi internet üzerinden online bir şekilde ürün satmanızı ve kredi kartı ile tahsilat yapmanızı sağlayan internet tabanlı bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde müşterilerinize online bir şekilde ürünlerinizi tanıtabilir yani sanal mağazanıza sahip olabilirsiniz.. E-ticaret sistemini bir örnek vererek detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Bir firma sahibisiniz ve sadece bayilerinizden müşterilerinize ulaşıyorsunuz. İnternet üzerinden satış yapmak istiyor ancak e-ticaret konusunda herhangi bir fikriniz yok. Peki ne yapmanız gerekiyor?


Öncelikle bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Neticaret e-ticaret paketlerini aldığınız taktirde sizlere e-ticaret sitesi açılmaktadır. Siteniz açıldıktan sonra Neticaret tarafından sanal poslarınız bu sisteme entegre edilir. Daha sonra ürünlerinizi sisteminize ekleyebilir ve müşterilerinize e-ticaret sistemi sayesinde online bir şekilde satış yapmaya başlayabilirsiniz. Tüketiciler sitenizi ziyaret eder. Bir ürün beğenir. Satın al tuşuna basar ve almak istediği ürün için ödeme seçenekleri çıkar. Bu ödeme seçeneklerini siz belirlersiniz. Kredi kartı ile ödeme, havale ile ödeme, kargo ile kapıda ödeme gibi.


Size özel olarak dizayn edilmiş bir paneliniz bulunmaktadır. Bu panelden sipariş detaylarını, satılan ürünleri, hangi üründen ne kadar stokta kaldığını ve e-ticaret ile ilgili bütün bilmeniz gereken şeylerin yönetimini sağlarsınız. Mesela, eğer müşteriniz kredi kartı ile ödeme yaparsa direk olarak sanal pos hesabınıza ürün ücreti aktarılır ve sipariş detayı sisteme düşer. Eğer müşteri havale ile ödeme yaparsa havale bilgileri ve iletişim bilgileri sisteminize yansımaktadır.