PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google Adwords’ü Verimli Kullanmak Için 6 Püf Noktasımegatron
18.Ocak.2015, 19:06
Tıklama başına maliyet (TBM) bazlı Adwords reklam kampanyalarınızda daha fazla verim alabilmeniz için en iyi püf noktalarını derledik.


AdWords’ün raporlamaları ve Google Analytics gibi data analiz araçlarını doğru kullanarak nasıl tıklama başına maliyet kampanyasını optimize edeceğini merak edenler için birkaç basit kural toparladık. Umarız ki bu pratik taktikler sizin için de faydalı olur. Ayrıca şunu hatırlatmakta fayda var ki, Google Analytics ve Google Adwords eş zamanlı olarak da kullanılabiliyor.


Planlanması kolay ve ucuz olan arama ağına yönelik tıklama başına maliyet bazlı çalışan Adwords reklam kampanyaları; müşterilerin, ürün veya hizmet ile alakalı anahtar kelimeleri girmesiyle arama motoru sonucu sayfasında Sponsor bağlantılara ayrılmış alanda şirketin üst sıralara çıkmasını sağlar.


Adwords’ün içerisindeki raporlama sekmesi, reklamlarınızın nerede ve nasıl görüntülendiğini, hangi aramaların sizin reklamınızı tetiklediğini göstererek; harcamalarınızı kontrol etmenizi sağlar. Tıklama başına maliyet kampanyalarında belirli miktarda para ödeme zorunluluğu yoktur- sadece bir kullanıcı reklamınızın üzerine tıkladığında ödeme yaparsınız.


Doğru yönetilen bir TBM bazlı kampanya, birkaç saat içerisinde siteye olan ziyaretleri ve satışları yükseltebilir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?


1. Hedeflerinizde kesin olun: Kendinize bu işten asıl ne elde etmek istediğinizi sorun. Satışlarınızı mı yükseltmeye çalışıyorsunuz, sitenize daha fazla ziyaretçi mi çekmek istiyorsunuz? Yoksa, ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman mı geçirmesini istiyorsunuz? Bu sorulara cevap vermek kampanyanızın içeriğini ve gidişatını etkileyecektir.


2. Dönüşüm takibini mutlaka sitenize kurun: Anahtar kelimelerinizle beraber Adwords reklamınız sitenize bir çok ziyaretçi çekebilir. Ancak bu ziyaretçilerin gerçekten sizin hedeflediğiniz kitle olup olmadığını anlamanız, dönüşüm takibi yapmadan imkansıza yakındır. Web sitenize Google Conversion Tracking’i (dönüşüm takip kodu) yüklediğiniz takdirde, kampanyanızın hedef kitlenizle örtüşüp örtüşmediğini Google sizin için anlar. Bir başka bedava ve kolay alternatif ise Web sitenizdeki kullanıcıların amaçları kadar eğilimlerini de anlamanıza yardımcı olan Google Analytics’dir.


3. Anahtar kelime seçimine dikkat edin: Kendinizi müşterileriniz yerine koyun ve anahtar kelime seçimini bunu göze alarak yapın. Seçtiğiniz kelimeler ürün veya servisinizle alakalı olmalı. Tabii ki rakiplerinizi de unutmamalısınız. Google, satın aldığınız anahtar kelime için bir açık arttırma düzenler ve doğal olarak popüler anahtar kelimeler, göreceli olarak daha pahallı olur. Anahtar kelime aracını kullanmak, size maliyetler hakkında bilgi verecek ve alternatif anahtar kelimeler seçmenizde de yardımcı olacaktır.


4. Direk alakalı sayfanıza yönlendirin: Bütün gelen ziyaretçilerinizi ana sayfanıza yönlendirmeyin. Çoğu durumda belirli ürün veya hizmet arayan müşteriler, alışveriş yapmak için site site dolaşmayı göze almışlardır ama bu dolaşma sürecini olabildiğince kolay bir şekilde ve az zamanda yapmalarını sağlamak, satışınızı güvence altına alır. Müşterinin, site içinde uzun süre dolaşmak zorunda olması onu sıkacaktır ve sonunda büyük olasılıkla hiçbir ürün almadan siteden ayrılacaktır.


5. Reklamlarınıza belli bir coğrafya içinde etkinleştirin: Eğer sadece İstanbul, Türkiye içerisinde hizmet sağlıyorsanız, bu opsiyonu kullanmanız size büyük tasarruf sağlayacaktır. Bu şekilde sitenizden alışveriş yapma imkanı olmayan müşterilerin boşu boşuna reklamınıza tıklayarak size para harcatmasına mani olursunuz.


6. Neyi doğru yapıp yapmadığınızın farkında olun: Yeni geliştirilen özelliklerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek çok önemlidir. TBM bazlı kampanyanızın etkilerini arttıracak değişiklikleri ne kadar erken fark ederseniz, o kadar az boşa para harcarsınız ve o kadar çok satış yaparsınız. Belirli oranda tıklama alan alakalı kelime gruplarını bir reklam grubu içerisinde toplayıp az tıklananlara göre daha fazla bütçe ayırırsanız, aldığınız verimin yükseldiğini siz de gözlemleyeceksiniz. Böylelikle, günlük bütçenizi daha dengeli kullanarak, aldığınız verimi arttırabilirsiniz

mersinlix
07.Nisan.2017, 13:52
elinize sağlık. başarılar

Jacquelin
10.Nisan.2017, 17:56
Teşekkürler

donomar25
04.Mayıs.2017, 16:54
bir şu dalgayı çözemedim be

erkolay
04.Mayıs.2017, 23:54
bir şu dalgayı çözemedim be

Ticari faaliyetler için lazım işte. Bloglar için pek bir anlamı yok.